ΕΑΣ Δήμου Καισαριανής: Ο δήμαρχος υπέρ των συμβασιούχων – Ευχάριστη έκπληξη ή εμπαιγμός και υποκρισία;
Με τον δήμαρχο Καισαριανής, Ηλία Σταμέλο, τα βάζει η Ενωτική Αγωνιστική Συσπείρωση Εργαζομένων του Δήμου Καισαριανής με αφορμή την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων για την παραμονή των συμβασιούχων στον Δήμο.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε, η Ενωτική Αγωνιστική Συσπείρωση αναφέρει:
Τη Δευτέρα, 16 Ιουλίου 2018, συζητήθηκε στο Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών η αίτηση ασφαλιστικών μέτρων των συμβασιούχων του Δήμου Καισαριανής, για την παραμονή τους ή όχι στην εργασία.
Ένα δίκαιο αίτημα που η μόνη λύση είναι η μετατροπή όλων των συμβάσεων σε αορίστου χρόνου. Αντί όμως να γίνει αυτό, η κυβέρνηση επέλεξε την απόλυσή τους και ανάγκασε τους εργαζόμενους να προσφεύγουν στα δικαστήρια για το αυτονόητο που είναι το δικαίωμα στη δουλειά!
Η Ενωτική Αγωνιστική Συσπείρωση (ΕΑΣ) Εργαζομένων του Δήμου Καισαριανής είναι στο πλευρό τους και θεωρεί ότι το μόνο δίκαιο και συνταγματικά ορθό αίτημα είναι η οριστική κατάργηση του θεσμού των εκτάκτων, για την κάλυψη των πάγιων και διαρκών αναγκών των ΟΤΑ, όπως είναι η καθαριότητα, οι εργατοτεχνικές υπηρεσίες, οι υπηρεσίες κοινωνικής πολιτικής και πρόνοιας, οι παιδικοί σταθμοί κ.λπ., η μετατροπή όλων των συμβάσεων των ήδη υπηρετούντων που οι συμβάσεις τους έχουν ανανεωθεί ή έχουν παραταθεί έστω και μια φορά (ΕΣΠΑ κ.λπ.), σε αορίστου χρόνου και στο μέλλον, όλες αυτές οι ανάγκες να καλύπτονται με μόνιμο προσωπικό μέσω διαγωνισμών του ΑΣΕΠ.
Επίσης η ΕΑΣ αγωνίζεται για την επαναπρόσληψη όλων των απολυμένων συμβασιούχων της καθαριότητας που δεν συμπεριλαμβάνονται στους πίνακες διοριστέων της 3/Κ 2018 προκήρυξης.
Οι ανάγκες στους ΟΤΑ και στον Δήμο Καισαριανής είναι μεγάλες και χρειάζονται και τους επιτυχόντες του διαγωνισμού της 3/Κ 2018 προκήρυξης και όσους έχουν απολυθεί, γιατί η προκήρυξη αυτή ήταν άδικη για τους εργαζόμενους αυτούς που πριν ένα χρόνο έδωσαν έναν σημαντικό αγώνα για μόνιμη και σταθερή εργασία. Δεν είναι τυχαίο ότι το αμέσως επόμενο διάστημα θα προσληφθούν 30.000 συμβασιούχοι στους ΟΤΑ -στον Δήμο Καισαριανής 150!- μέσω των προγραμμάτων Κοινωφελούς Εργασίας του ΟΑΕΔ, με οκτάμηνες συμβάσεις, οι οποίοι θα χρησιμοποιηθούν για την κάλυψη των πάγιων αναγκών των δήμων και των προεκλογικών σκοπιμοτήτων των δημάρχων, για να διατηρούν τις πόλεις καθαρές κατά την προεκλογική περίοδο, με «δωρεάν» και «φθηνό» προσωπικό από τον ΟΑΕΔ, αφού πληρώνονται κάτω από τις ΣΣΕ.
Ο Δήμος Καισαριανής στις 150 θέσεις από τον ΟΑΕΔ ζητά ειδικότητες που θα καλύψουν πάγιες εργασίες στην καθαριότητα, το πράσινο, της εργατοτεχνικές υπηρεσίες κ.λπ., για να επιβεβαιωθούν μ’ αυτό τον τρόπο οι καταγγελίες μας ότι δεν προκήρυξε τις αναγκαίες θέσεις για μόνιμο προσωπικό, για να χρησιμοποιεί το «φθηνό» εργατικό δυναμικό, να το κρατά σε ομηρία και να πουλάει εκδούλευση.
Το πιο σύντομο ανέκδοτο αποτελεί, για όσους γνωρίζουν, η παρουσία του δημάρχου Καισαριανής υπέρ των συμβασιούχων στη συζήτηση των ασφαλιστικών μέτρων. Το έκανε αυτό γιατί το κάνουν και άλλοι δήμαρχοι; Το έκανε από κομματικό καθήκον και κατόπιν κομματικής εντολής; Το έκανε εκ του αφαλούς, αφού ποντάρει ότι ενδεχομένως η απόφαση του δικαστηρίου να είναι αρνητική; Το σίγουρο είναι πάντως ότι δεν το έκανε γιατί αγωνιά και θέλει την επαναπρόσληψή τους.
Αλλιώς η δημοτική Αρχή Καισαριανής δεν θα ζητούσε να προσληφθούν μόνο 14 άτομα στην καθαριότητα, όταν στον Οργανισμό Εσωτερική Υπηρεσία (ΟΕΥ) υπήρχαν 35 κενές θέσεις και όταν οι ανάγκες είναι πάνω από 60 εργαζόμενους, με το αιτιολογικό ότι δεν μπορεί να τους πληρώνει και ότι δεν θέλει να αυξήσει τα ανταποδοτικά τέλη!
Ένας τέτοιος αναξιόπιστος μάρτυρας υπονομεύει τη δικαστική δικαίωση των συναδέλφων!
Ας σταματήσει λοιπόν ο δήμαρχος Καισαριανής την υποκρισία και τη χρήση χυδαίων αστικών – κοινοβουλευτικών μεθόδων, που θυμίζουν σύγχρονους «Μαυρογιαλούρους». Δεν μπορεί να πατά πάνω στην αγωνία των συναδέλφων για να παρουσιάζεται στο κόμμα του ότι είναι καλός δήμαρχος. Όπου όμως δεν περνάν αυτοί οι μέθοδοι χρησιμοποιείται ο εκβιασμός, ο εκμαυλισμός, οι διακρίσεις και η τρομοκρατία.
Ο δήμαρχος αν θέλει να είναι συνεπής με τις θέσεις που διακηρύσσει ο πολιτικός του φορέας, ας σεβαστεί τις ανάγκες των εργαζομένων, ας αφουγκραστεί τις αγωνίες τους, ας στελεχώσει τις υπηρεσίες, όπου μπορεί, με μόνιμο προσωπικό και ας λύσει, εκεί που περνάει από το χέρι του, τα προβλήματα όπως είναι η καταβολή του ανθυγιεινού επιδόματος σε όλους τους εργαζόμενους που το δικαιούνται (πράσινο, εργαζόμενους στα συνεργεία που λειτουργεί σταθμός μεταφόρτωσης κ.λπ.), η συντήρηση και η ανανέωση του μηχανολογικού εξοπλισμού και η τήρηση των μέτρων υγιεινής και ασφάλειας των εργαζομένων και ας σταματήσει να μιλάει εκ του ασφαλούς κάνοντας κάποιες κινήσεις εντυπωσιασμού.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA