Δ. Παπαστεργίου: Δεν τα ξέρω όλα, έχω τεράστια διάθεση να μάθω και να συνεργαστώ
Νέος πρόεδρος της ΚΕΔΕ εξελέγη σήμερα, Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2018, ο δήμαρχος Τρικκαίων, Δημήτρης Παπαστεργίου, κατά την ειδική συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος.
Στη θέση του α΄ αντιπροέδρου εξελέγη ο δήμαρχος Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Λάζαρος Κυρίζογλου, στη θέση του β΄ Αντιπροέδρου ο δήμαρχος Καλλιθέας, Δημήτρης Κάρναβος, και γενικός γραμματέας ο δημοτικός σύμβουλος Πύλου – Νέστορος, Δημήτρης Καφαντάρης.
Επίσης κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης εξελέγησαν και τα επιπλέον επτά αιρετά μέλη – πέραν του προεδρείου – που απαρτίζουν την 11μελή Εκτελεστική Επιτροπή. Εξελέγησαν κατά σειρά προτίμησης οι:
Ηλίας Αποστολόπουλος, δήμαρχος Παπάγου – Χολαργού, Νικόλαος Μελετίου, δήμαρχος Ασπροπύργου, Ευάγγελος Μπαρμπάκος, δημοτικός σύμβουλος Καλλιθέας, Ιωάννης Λυμπέρης, δήμαρχος Ήλιδας, Γιώργος Ιωακειμίδης, δήμαρχος Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη, Δημήτριος Τσιαντής, δημοτικός σύμβουλος Πλαστήρα, Απόστολος Καλογιάννης, δήμαρχος Λαρισαίων.
Δ. Παπαστεργίου: Υπάρχει μεγάλος ζωτικός χώρος στη Δημόσια Διοίκηση, τον οποίο πρέπει να τον καταλάβουμε
Αμέσως μετά την εκλογή του ο νέος πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Δημήτρης Παπαστεργίου, εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου για την εκλογή του στη θέση του προέδρου της ΚΕΔΕ, η οποία, όπως είπε χαρακτηριστικά, «εκπροσωπεί το πιο ζωντανό κύτταρο της κοινωνίας, την Τοπική Αυτοδιοίκηση, που συνέβαλε τα μέγιστα στην περίοδο της κρίσης και κράτησε την κοινωνία όρθια».
Ο κ. Δ. Παπαστεργίου ακολούθως τόνισε:
«Δεν τα ξέρω όλα, αλλά έχω την τεράστια διάθεση να μάθω, με τη βοήθεια και σε συνεργασία με τους αντιπροέδρους και με όλα τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, προκειμένου να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων που η σημερινή πραγματικότητα και τα ίδια τα προβλήματα υπαγορεύουν. Υπάρχει μεγάλος ζωτικός χώρος στη Δημόσια Διοίκηση, τον οποίο οι δήμοι, η Αυτοδιοίκηση πρέπει να τον καταλάβουμε.
»Καταλαβαίνουμε ότι προκύπτουν καινούργια θέματα, μεταξύ αυτών και ο “Φιλόδημος”, τα οποία θα μας απασχολήσουν. Όλοι μας καλούμαστε εκ των πραγμάτων να κάνουμε συνθέσεις, να προσθέσουμε απόψεις και όπου διαφωνούμε να το κάνουμε κόσμια.
»Είμαστε μαζί και συμπορευόμαστε χωρίς διαχωριστικές γραμμές μεταξύ των δήμων. Αν ξεχωρίζαμε κάποιους αυτοί είναι οι μικροί δήμοι, που παλεύουν με δυσανάλογες με τους μεγάλους δυνατότητες και ευκαιρίες και τα 2/3 των νέων δημάρχων, που προέρχονται από αυτούς τους δήμους, και στους οποίους ως ΚΕΔΕ θα είμαστε αρωγοί στο έργο τους».
Με αφορμή δε την σημερινή Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία ο κ. Παπαστεργίου κάλεσε τους αιρετούς «να αναλογιστούμε κατά πόσο οι πόλεις μας είναι προσβάσιμες και φιλικές απέναντι στα άτομα με αναπηρία».
Ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εσωτερικών, Μιχάλης Σταυριανουδάκης, ο οποίος χαιρέτισε τη σημερινή πρώτη συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΚΕΔΕ, χαρακτήρισε την Τοπική Αυτοδιοίκηση «βασικό ιστό» που στήριξε και στηρίζει τις τοπικές κοινωνίες. Σημείωσε ότι αρκετές φορές «έχουμε έρθει σε αντεγκλήσεις, όμως τις περισσότερες φορές με συνθέσεις καταλήγουμε σε συγκλίσεις», και κατέληξε: «Δήμοι, περιφέρειες και υπουργείο να αναδείξουμε την Τοπική Αυτοδιοίκηση στηρίζοντας περισσότερο τα θεσμικά και τα επιμέρους θέματα που πρέπει να επιλυθούν».
Ο α΄ αντιπρόεδρος της ΚΕΔΕ, Λάζαρος Κυρίζογλου, επισήμανε την ανάγκη να διαφυλάξει η Αυτοδιοίκηση τη θεσμική της αξιοπιστία και να αντισταθεί στις αυθαιρεσίες της κυβέρνησης απέναντι στην Αυτοδιοίκηση. Σημείωσε ότι είναι βαρύ το έργο του νέου Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΕΔΕ. Αξιολογώντας δε τις προτεραιότητες, είπε ότι πρώτο θέμα είναι το μεταναστευτικό και δεύτερο η διαχείριση των απορριμμάτων. Ειδικά για το μεταναστευτικό υπογράμμισε την ανάγκη να υπάρξει αλληλεγγύη μεταξύ των αιρετών και «να βάλουν όλοι πλάτη».
Ο β΄ αντιπρόεδρος, Δημήτρης Κάρναβος, τόνισε ότι «θα εργαστούμε όλοι μαζί σκληρά με διεκδικητικό λόγο, προκειμένου να βοηθήσουμε την εκάστοτε κυβέρνηση να καταλάβει ότι δεν έχει δοθεί ο αναπτυξιακός ρόλος και χώρος που αρμόζει στην Αυτοδιοίκηση».
Ο γενικός γραμματέας, Δημήτρης Καφαντάρης, τόνισε ότι σήμερα ανοίγει μια νέα σελίδα για την Αυτοδιοίκηση, κρατώντας ένα πράγμα, ότι δηλαδή «η ΚΕΔΕ πρέπει να αντέξει και με την εκάστοτε κυβέρνηση να κάνουμε πράξη το γεγονός ότι η Αυτοδιοίκηση εξυπηρετεί την κοινωνία».
Ο κ. Γιάννης Λυμπέρης εκ μέρους του Αυτοδιοικητικού Κινήματος σημείωσε ότι η παράταξή του θα συμβάλλει στην προώθηση των θεμάτων που απασχολούν το θεσμό, υπογράμμισε ότι η Ελληνική Τοπική Αυτοδιοίκηση βρίσκεται ακόμη σε σημείο σύγκλισης με την Ευρωπαϊκή Αυτοδιοίκηση, και αν γίνει έστω και ένα βήμα, αυτό θα είναι σημαντικό.
Ο κ. Δημήτρης Μπίρμπας, εκ μέρους της παράταξης Προοδευτική Αυτοδιοικητική Συνεργασία σημείωσε ότι η παράταξή του πιστεύει και ευελπιστεί στη συνεργασία, τονίζοντας ότι σήμερα δύο είναι τα βασικά καθήκοντα της Αυτοδιοίκησης: Να διαφυλάξει τον δημόσιο χαρακτήρα της, να κάνει πράξη αυτό που χρόνια διεκδικεί, Αποκέντρωση με Αυτοδιοίκηση.
Ο κ. Γιώργος Ιωακειμίδης, εκ μέρους της Νέας Αυτοδιοίκησης χαρακτήρισε «πολύ μεγάλη νίκη» της παράταξης του κ. Παπαστεργίου και ευχήθηκε το νέο Διοικητικό Συμβούλιο να υπερασπιστεί μέχρι τέλους τα συμφέροντα της Αυτοδιοίκησης.
Ο κ. Κώστας Πελετίδης, εκ μέρους της Λαϊκής Συσπείρωσης που συμμετέχει ως παρατηρητής στο Δ.Σ., ευχήθηκε κουράγιο και δύναμη, αποφάσεις και αγώνες που θα δώσουν λύση στα προβλήματα.
Τέλος, ο κ. Νίκος Σακούτης, εκ μέρους του Συντονισμού Αιρετών -επίσης παρατηρητής στο Δ.Σ.- κάλεσε το Διοικητικό Συμβούλιο να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να επιδιώξει λύσεις για το καλό των πολιτών και της Αυτοδιοίκησης.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA