Ποδηλατάδα ΚΕΔΕ και Δήμου Αθηναίων στο κέντρο της πρωτεύουσας (βίντεο)
Ο πρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ), Δημήτρης Παπαστεργίου, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου, συμμετείχε σε «ποδηλατάδα» που διοργανώθηκε από την ΚΕΔΕ και τον Δήμο Αθηναίων, την Τετάρτη 3 Ιουνίου 2020, στο κέντρο της Αθήνας.
«Η συμμετοχή της ΚΕΔΕ στη συμβολική διοργάνωση, γίνεται για να υπογραμμίσει τη σημασία που δίνει η Αυτοδιοίκηση, στην μετά κορωνοϊό εποχή, στην υιοθέτηση ενός νέου, πιο ανθρώπινου μοντέλου ζωής στα αστικά κέντρα των πόλεών της χώρας», σημειώνει η Ένωση για να προσθέσει:
«Πάνω σε ένα ποδήλατο ανακαλύπτουμε ξανά την αξία του να ζεις σε πόλεις με πράσινο, με πεζοδρόμους που μπορείς να κυκλοφορούν οι πολίτες με άνεση και ασφάλεια, με διαδρομές που θα μπορούμε να κάνουμε ποδήλατο, με περισσότερους ελεύθερους ανοιχτούς δημόσιους χώρους, που όλοι θα μπορούν να περάσουν δημιουργικά τον χρόνο τους και να αθληθούν χωρίς περιορισμούς».
Στην πλατεία Κοτζιά ο δήμαρχος Αθηναίων, Κώστας Μπακογιάννης, υποδέχτηκε με τον κ. Παπαστεργίου, δημάρχους από όλη την Ελλάδα, αλλά και τον υπουργό Περιβάλλοντος, Κωστή Χατζηδάκη, που έδωσε το «παρών» για να τιμήσει την εκδήλωση και να ανακοινώσει σειρά από κυβερνητικές αποφάσεις που αφορούν μεταξύ άλλων τη δημιουργία δύο ποδηλατόδρομων στην Αθήνα, καθώς και την παροχή «οικολογικού μπόνους» για την αγορά ηλεκτρικών αυτοκινήτων και ηλεκτρικών ποδηλάτων.
Οι δήμαρχοι με τα ποδήλατά τους ξεκίνησαν από το δημαρχείο της πρωτεύουσας και μέσω της οδού Αθηνάς έφτασαν την Ομόνοια, ανέβηκαν τη Σταδίου, πέρασαν από την Πλατεία Συντάγματος, μέσω Φιλελλήνων βγήκαν στην Αμαλίας και κατέληξαν στην είσοδο του Εθνικού Κήπου.
Τα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα που χρησιμοποιήθηκαν στην ποδηλατάδα, παραχωρήθηκαν ειδικά για τις ανάγκες της εκδήλωσης από την εταιρεία «Kosmoride» του ομίλου «Kosmocar».
Κατά τη διάρκεια της συμβολικής δράσης ο κ. Παπαστεργίου δήλωσε:
«Ποδήλατο στην πόλη και ως μέσο μετακίνησης και όχι μόνο αναψυχής. Η Αυτοδιοίκηση, μέσω της ΚΕΔΕ, έχει ξεκινήσει την πρωτοβουλία “Έξι για έξω”. Να δώσουμε τον χώρο που θέλουμε για τον πεζό και για το ποδήλατο.
»Χάρη στις πρωτοβουλίες και του υπουργείου Περιβάλλοντος μπορούμε να υπολογίζουμε σε καλύτερες μέρες για όλους μας. Καλύτερες μέρες για να ξαναδούμε τις πόλεις μας όπως τις θέλουμε, όπως τις ονειρευόμαστε. Ανθρώπινες πόλεις για να ζεις».
Ο κ. Χατζηδάκης από την πλευρά του σημείωσε ότι «το ποδήλατο είναι το πιο οικολογικό μέσο μετακίνησης και για αυτό η κυβέρνηση δε μένει στα λόγια, προχωρεί με έργα» για να προσθέσει ότι «την Παρασκευή ο πρωθυπουργός θα ανακοινώσει την πολιτική μας για την ηλεκτροκίνηση, στην οποία περιλαμβάνεται ένα “οικολογικό μπόνους” για όσους αγοράσουν ηλεκτρικά οχήματα. Αυτό το μπόνους θα είναι πολλαπλάσιο για την αγορά ηλεκτρικών ποδηλάτων. Θέλουμε να κάνουμε ένα άνοιγμα επί της ουσίας στο ποδήλατο».
Ακόμη ο υπουργός Περιβάλλοντος ανακοίνωσε ότι «η κυβέρνηση αποφάσισε να προχωρήσει γρήγορα δύο ποδηλατόδρομους στην Αθήνα. Έναν που είναι ημιτελής και ξεκινάει από το Φάληρο έως το Γκάζι και τώρα θα ολοκληρωθεί μέχρι την Κηφισιά, ο οποίος θα χρηματοδοτηθεί με προϋπολογισμό επτά εκατομμυρίων ευρώ από το Πράσινο Ταμείο», ενώ για τον δεύτερο επισήμανε ότι «θα χρηματοδοτηθεί με τρία εκατομμύρια ευρώ και θα ξεκινάει από το σταθμό του Μετρό στην Κατεχάκη και μέσω Πανεπιστημιούπολης και Πολυτεχνειούπολης θα καταλήγει στον σταθμό του Μετρό στον Ευαγγελισμό».
Τέλος, ο κ. Μπακογιάννης ανέφερε μεταξύ άλλων:
«Σήμερα, η Ελληνική Τοπική Αυτοδιοίκηση γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου με μια κίνηση συμβολική. Για να μπορέσουμε να δείξουμε ότι υπάρχει ένας καλύτερος τρόπος ζωής»
»Η δική μου η ευχή είναι αυτή να είναι η τελευταία συμβολική και του χρόνου την ημέρα του ποδηλάτου να τη γιορτάσουμε όλοι μαζί στον μεγάλο περίπατο σε μια διαδρομή που θα φτάνει τα επτά χιλιόμετρα, σε μια έκταση που θα απελευθερώσει πενήντα στρέμματα δημόσιου χώρου και μπορεί να αλλάξει την Αθήνα».
Στη συμβολική δράση συμμετείχαν από την ΚΕΔΕ ο αντιπρόεδρος, Δημήτρης Κάρναβος, δήμαρχος Καλλιθέας, ο γενικός γραμματέας, Δημήτρης Καφαντάρης, ο πρόεδρος της επιτροπής Χωροταξίας, Υποδομών και Δικτύων, Κώστας Κουκοδήμος, δήμαρχος Κατερίνης, ο πρόεδρος της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Γιώργος Παπαναστασίου, δήμαρχος Αγρινίου, το μέλος του Δ.Σ., Χρήστος Τεντόμας, πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Αθηναίων, ο πρόεδρος του Εποπτικού Συμβουλίου, Βλάσης Σιώμος, το μέλος του Εποπτικού Συμβουλίου, Γιώργος Μπρούλιας, δημοτικός σύμβουλος Αθηναίων, το μέλος του Δ.Σ., Γρηγόρης Κωνσταντέλος, δήμαρχος Βούλας, Βάρης, Βουλιαγμένης και ο γενικός διευθυντής, Γιάννης Καραγιάννης.
Ακόμη, συμμετείχαν οι δήμαρχοι Βριλησσίων, Ξενοφών Μανιατογιάννης, Γαλατσίου, Γιώργος Μαρκόπουλος, Διονύσου, Γιάννης Καλαφατέλης, Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζερβάς, Καισαριανής, Χρήστος Βοσκόπουλος, Κορυδαλλού, Νίκος Χουρσαλάς, Λυκόβρυσης – Πεύκης, Τάσος Μαυρίδης, Ιλίου, Νίκος Ζανέτος, Παλαιού Φαλήρου, Γιάννης Φωστηρόπουλος, Πειραιά, Γιάννης Μώραλης και ο δήμαρχος Χαϊδαρίου, Ντηνιακός Βαγγέλης.
Όσο για τους αντιδημάρχους που έλαβαν μέρος αυτοί ήταν ο Χρήστος Αρβανίτης από τον Δήμο Αιγάλεω, ο Γιώργος Κρικρής από τον Δήμο Νέα Σμύρνης, η Ευαγγελία Κουτσοδήμα από τον Δήμο Μάνδρας – Ειδυλλίας, ο Γιώργος Φέλας από τον Δήμο Μοσχάτου – Ταύρου και ο Παναγιώτης Καλφάντης από τον Δήμο Ραφήνας – Πικερμίου.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA