Αδιανόητο να ζουν σε αφιλόξενες πόλεις τα άτομα με κινητική αναπηρία
Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους τα άτομα με κινητική αναπηρία, αλλά και τα διαχρονικά τους αιτήματα με στόχο την ισότιμη συμμετοχή τους στην κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ζωή της χώρας, ήταν το αντικείμενο συνάντησης του προέδρου της ΚΕΔΕ, Γιώργου Πατούλη, με το προεδρείο της Εθνικής Ομοσπονδίας Κινητικά Αναπήρων (ΕΟΚΑ).
Από πλευράς της ΕΟΚΑ, στη συνάντηση μετείχαν ο πρόεδρος, Μ. Κορωναίος, ο γ. γραμματέας, Χ. Γερώνυμος και το μέλος του Δ.Σ και υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων της Ομοσπονδίας, Κ. Θεοδωρακάκη.
Οι εκπρόσωποι της Εθνικής Ομοσπονδίας ενημέρωσαν τον κ. Πατούλη για τα ζητήματα με τα οποία έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι, με αιχμή την προσβασιμότητα στο φυσικό και δομημένο περιβάλλον, επικαλούμενοι το άρθρο 21 του Συντάγματος και το σχετικό άρθρο 9 (προσβασιμότητα) της Σύμβασης του ΟΗΕ για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρίες, το οποίο έχει κυρωθεί από την Ελληνική Βουλή.
Ειδικότερα, έθεσαν το θέμα της προσβασιμότητας σε δημόσια και δημοτικά κτήρια, επισημαίνοντας ότι οι περισσότερες ράμπες που υπάρχουν στις εισόδους τους είναι ακατάλληλες και επικίνδυνες. Παράλληλα υπογράμμισαν τη σημασία της συντήρησης, επισκευής και τροποποίησης πεζοδρομίων, καθώς και της τοποθέτησης αντιολισθητικών ταπήτων, τονίζοντας την ανάγκη συμμετοχής εκπροσώπων της ΕΟΚΑ στο στάδιο της μελέτης ανάλογων κατασκευών, προκειμένου να αποφεύγονται ακούσια λάθη.
Επιπρόσθετα, ανέφεραν ότι είναι απαραίτητη η αύξηση των θέσεων στάθμευσης αναπηρικών αυτοκινήτων, καθώς και ότι είναι υποχρεωτική η ύπαρξη τέτοιων θέσεων στάθμευσης σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, ενώ επισήμαναν και τη σημασία υποχρεωτικής ύπαρξης αναπηρικών WC σε κοινόχρηστους χώρους.
Σε ό,τι αφορά στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος τα μέλη του προεδρείου τόνισαν στον κ. Πατούλη την ανάγκη να μη δίνεται άδεια λειτουργίας σε καταστήματα, αν αυτά δεν πληρούν τις προδιαγραφές προσβασιμότητας, ενώ έθεσαν και το θέμα της απαλλαγής των ατόμων με αναπηρία από τα δημοτικά τέλη.
Τέλος, αναφέρθηκαν και στο υψηλό ποσοστό ανεργίας στα άτομα με κινητική αναπηρία, υπογραμμίζοντας την ανάγκη δημιουργίας θέσεων απασχόλησης, προκειμένου να μη νιώθουν τα άτομα αυτά ότι βρίσκονται στο περιθώριο.
Ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ έκανε λόγο για διαχρονικές παθογένειες που δυσκολεύουν σημαντικά την καθημερινότητα των ατόμων με αναπηρία και οι οποίες, όπως ανέφερε, πηγάζουν τόσο από τη διασπορά αρμοδιοτήτων όσο και από το γεγονός ότι δεν δίνεται η δυνατότητα στις τοπικές Αρχές να διαχειριστούν τα του οίκου τους. Κατά τη συζήτηση ο κ. Πατούλης επισήμανε την ανάγκη καταγραφής όλων των δημόσιων κτηρίων που διαπιστώνονται προβλήματα προσβασιμότητας και υπογράμμισε ότι πολλές από τις αρρυθμίες, όπως η παράνομη στάθμευση σε θέσεις για αναπήρους, θα είχαν αποφευχθεί αν υπήρχε δημοτική αστυνομία.
Σε σχετικές δηλώσεις του, ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ τόνισε:
«Τα ζητήματα που μου έθεσαν τα μέλη της Εθνικής Ομοσπονδίας Κινητικά Αναπήρων είναι σοβαρά και χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης, χωρίς χρονοτριβές. Είναι αδιανόητο μία χώρα, μέλος της Ε.Ε, όπως είναι η Ελλάδα να μην μπορεί να διασφαλίσει την ισότιμη συμμετοχή αυτών των ανθρώπων στον κοινωνικό ιστό και να τους αναγκάζει να ζουν σε «αφιλόξενες» πόλεις.
Επιβάλλεται να υπάρξει κεντρικός σχεδιασμός από την κυβέρνηση προκειμένου να ληφθεί μέριμνα για τη χρηματοδότηση έργων υποδομής που θα διευκολύνουν την προσβασιμότητα των ατόμων με αναπηρία, μέσω των περιφερειακών και ευρωπαϊκών προγραμμάτων.
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση έχει αποδείξει ότι έχει τη βούληση να σκύψει πάνω από τα προβλήματα των ατόμων με κινητική αναπηρία και να διευκολύνει την καθημερινότητά τους. Πρέπει όμως να της δοθούν και οι σχετικές αρμοδιότητες προκειμένου οι τοπικές Αρχές να αποφασίζουν για τον τόπο τους, όπως γίνεται σε όλη την Ευρώπη.
Η ΚΕΔΕ στηρίζει τα δίκαια αιτήματα των ατόμων με αναπηρία. Σε αυτή την κατεύθυνση, στο επικείμενο τακτικό μας Συνέδριο που θα γίνει αρχές Δεκεμβρίου στη Θεσσαλονίκη, θα ενσωματώσουμε μία θεματική ενότητα για τα ζητήματα προσβασιμότητάς τους. Θα συνεργαστούμε και από κοινού θα διεκδικήσουμε μία καλύτερη και ποιοτικότερη ζωή για τα άτομα με κινητικές αναπηρίες».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA