Τη συμμετοχή των εργαζομένων στον Α΄ και Β΄ Βαθμό Αυτοδιοίκησης της Περιφέρειας Αττικής στις απεργιακές κινητοποιήσεις ενάντια στην ψήφιση του Ασφαλιστικού Νομοσχεδίου χαιρετίζει το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής, καλώντας παράλληλα σε συνέχιση του αγώνα.
Ακολουθεί η ανακοίνωση:
Το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής χαιρετίζει όλους τους συναδέλφους που πήραν μαζικά μέρος στις τριήμερες απεργιακές κινητοποιήσεις ενάντια στην πολιτική της συγκυβέρνησης και συγκεκριμένα ενάντια στο νόμο λαιμητόμο.
Αποδεικνύεται στην πράξη ότι και η σημερινή συγκυβέρνηση ΣΥΡΖΑ – ΑΝΕΛ από την πρώτη μέρα που ανέλαβε την εξουσία ακολουθεί πλήρως την ίδια πολιτική των προηγούμενων κυβερνήσεων, υιοθετώντας και στηρίζοντας τις κατευθύνσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Με συγκεκριμένο σχεδιασμό έφερε ξανά μέσα στις γιορτές αντιλαϊκά αντεργατικά μέτρα. Στόχος της να τσακίσει δικαιώματα και κατακτήσεις των εργαζομένων, αλλά και των υπόλοιπων λαϊκών στρωμάτων προκειμένου να εξασφαλίσει και να αυξήσει την κερδοφορία των μεγάλων επιχειρηματικών ομίλων. Επιβεβαιώνεται η άποψή μας ότι επιλέχτηκε από την άρχουσα τάξη, από τις δυνάμεις της πλουτοκρατίας, για να προχωρήσει στην υλοποίηση της βρώμικης δουλειάς, για να πραγματοποιήσει αυτά που οι κυβερνήσεις της Ν.Δ. και του ΠΑΣΟΚ δεν πρόλαβαν ή δεν κατάφεραν να υλοποιήσουν.
Τεράστιες είναι οι ευθύνες και του εργοδοτικού κυβερνητικού συνδικαλισμού, των πλειοψηφιών της ΑΔΕΔΥ και ΓΣΕΕ, αλλά και της ΠΟΕ ΟΤΑ που αντί να αναλογιστούν τις ευθύνες τους για τη στάση που κράτησαν όλα αυτά τα χρόνια συμμετέχοντας στους κοινωνικούς διαλόγους ή στις πορείες στήριξης της κυβέρνησης στις διαπραγματεύσεις με τους θεσμούς ρίχνουν τις ευθύνες στους συναδέλφους. Το παράδειγμα της τελευταίας Εκτελεστικής Επιτροπής της ΠΟΕ ΟΤΑ είναι χαρακτηριστικό όπου σύσσωμες οι δυνάμεις του εργοδοτικού συνδικαλισμού απέρριψαν την πρόταση των ταξικών δυνάμεων για άμεση σύσκεψη των Διοικητικών Συμβουλίων και Γενικές Συνελεύσεις για να αποτιμηθεί το απεργιακό τριήμερο με το πρόσχημα ότι Γενικές Συνελεύσεις πραγματοποιήθηκαν πρόσφατα.
Όμως, ακόμα και αυτή τους η στάση δεν ήταν ικανή να σταματήσει το τεράστιο ποτάμι που πλημμύρισε τους δρόμους της Αθήνας στις διαδηλώσεις που οργάνωσε το ΠΑΜΕ. Αντίθετα η απαξίωσή τους στη συνείδηση των εργαζομένων αποτυπώθηκε στις συγκεντρώσεις χωρίς απεργούς και στις εκδηλώσεις και διαδηλώσεις φαντάσματα λόγω έλλειψης διαδηλωτών. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε πολλές πόλεις δεν πραγματοποίησαν πορεία για να μην φανεί η γύμνια τους.
Καλούμε τους συναδέλφους, τα σωματεία άμεσα να συνεδριάσουν και μέσα από μαζικές διαδικασίες να βγάλουν συμπεράσματα. Τους καλούμε να σκεφτούν ποιες δυνάμεις είναι εκείνες που καθημερινά βρίσκονται στην πρώτη γραμμή του αγώνα, που συγκρούονται με την πολιτική της κυβέρνησης και της πλειοψηφίας των δημοτικών αρχών.
Να μην υποκύψει κανένας στη μοιρολατρία και την ηττοπάθεια που προσπαθεί να καλλιεργήσει η άρχουσα τάξη και τα παπαγαλάκια της. Μπροστά μας έχουμε και άλλες μάχες να δώσουμε. Ο αγώνας μας δεν τελειώνει εδώ, συνεχίζουμε. Η επίθεση της συγκυβέρνησης και των επιτελείων της δεν τελειώνει εδώ. Το επόμενο διάστημα ετοιμάζει να φέρει και νέα αντεργατικά αντιλαϊκά μέτρα. Εμείς θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι όχι μόνο να αντιμετωπίσουμε αυτά που θα έρθουν, αλλά να ανατρέψουμε και τα ήδη υπάρχοντα. Συγκεκριμένα έρχονται μέτρα κάβα και ο αυτόματος κόφτης, 4ο μνημόνιο, νέο νόμο για το συνδικαλιστικό κίνημα, τις ομαδικές απολύσεις, απολύσεις στο δημόσιο, νέες μειώσεις μισθών κ.λπ.
Η ιστορία έχει δείξει ότι με τον οργανωμένο και σωστά προσανατολισμένο αγώνα οι εργαζόμενοι μπορούν να βάλουν εμπόδια, να καθυστερήσουν μέτρα, να κερδίσουν δικαιώματα. Με τις κινητοποιήσεις μας, με τον αγώνα μας όλο το προηγούμενο διάστημα καθυστερήσαμε τους σχεδιασμούς τους. Ας μη ξεχνάμε οι ανατροπές για το ασφαλιστικό θα έπρεπε να είχαν περάσει από τον περασμένο Νοέμβριο. Ακόμα και σε αυτές τις συνθήκες με τον αγώνα μας έχουμε καταφέρει να έχουμε μικρές νίκες, όπως με τους συναδέλφους συμβασιούχους στην καθαριότητα που είχαν υπογράψει σύμβαση έργου και τους καλούσε η κυβέρνηση να προχωρήσουν στην έκδοση βιβλίων. Καταφέραμε και αναγκάσαμε την κυβέρνηση να προχωρήσει στην έκδοση εγκυκλίου και να πάρει πίσω την προηγούμενη απόφασή της. Με τους συναδέλφους στα 5μηνα όπου χάρη στον ενιαίο αγώνα μας καταφέραμε οι συνάδελφοι να έχουν ένα μέρος ίσων δικαιωμάτων με τους υπόλοιπους συναδέλφους, να έχουν ίδιο ωράριο να δικαιούνται όλων των ειδών τις άδειες κ.λπ.
Οι απεργιακές κινητοποιήσεις των προηγούμενων ημερών μπορούν να αποτελέσουν ορόσημο.
Τώρα να συνταχθούμε με το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής και με αισιοδοξία από τη δυναμική των κινητοποιήσεων του τριημέρου, να δείξουμε τη δύναμή μας, να γίνουμε ο φόβος και ο τρόμος κυβέρνησης, Ευρωπαϊκής Ένωσης και αφεντικών, μέχρι την τελική νίκη, την ανατροπή του βάρβαρου καπιταλιστικού συστήματος που γεννά φτώχεια και εξαθλίωση για τους πολλούς και αμύθητα πλούτη για τους λίγους.
Η διοίκηση του Συνδικάτου
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA