Γιάννης Τόλιος: Πορεία ΣΥΡΙΖΑ από τον «Homo sapiens» στον «Homo habilis»!
Το τελευταίο διάστημα βιώνουμε «παράδοξες» εξελίξεις στο «πολιτικό γίγνεσθαι»! Ο ΣΥΡΙΖΑ, μετά το «διαζύγιο» με τους ΑΝ.ΕΛ., συγκυβερνά με τους «Πρόθυμους», ένα ετερόκλιτο άθροισμα βουλευτών από διάφορα κόμματα (Ν.Δ., ΠΑΣΟΚ, Ποτάμι, Ένωση Κεντρώων), που έχουν μεταξύ τους ένα κοινό χαρακτηριστικό και ένα κοινό στόχο. Το κοινό χαρακτηριστικό είναι ότι όλοι τους (ΣΥΡΙΖΑ + Πρόθυμοι) ψήφισαν το τρίτο Μνημόνιο και δεσμεύτηκαν στην προώθηση ενός νέου «άτυπου» Μνημόνιου ως το 2022. Από την άλλη κοινός στόχος είναι η «νομή της εξουσίας» και η κοινοβουλευτική επιβίωση.
Γράφει ο Γιάννης Τόλιος*
Δυστυχώς το «ηθικό πλεονέκτημα της Αριστεράς» για τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ (αριστερών ιδεών και ηθικών δεσμεύσεων προς εργαζόμενους και λαϊκά στρώματα) δεν υφίσταται πλέον, αφού άλλαξε ο πολιτικός στόχος και υπηρετούν καθαρά νεοφιλελεύθερες πολιτικές διαχείρισης του καπιταλιστικού συστήματος, υπό τις οδηγίες της υπερεθνικής ελίτ, Βρυξελών και Βερολίνου. Ωστόσο, η βαθιά κρίση του ελληνικού καπιταλισμού, μαζί με τη συνεχιζόμενη φτωχοποίηση του λαού και την εξαέρωση της εθνικής και λαϊκής κυριαρχίας, γεννάει «κρίση αντιπροσώπευσης» των αστικών κομμάτων, καθώς και «ανίερες συμμαχίες», που τροφοδοτούν το λαϊκισμό και δεξιές αναζητήσεις.
Mε «επιδέξιο» πολιτικαντισμό στην εξουσία
Σύμφωνα με την Ανθρωπολογία, η εξέλιξη του ανθρώπου πέρασε από διάφορες φάσεις και στάδια. Ιδιαίτερα σημαντική ήταν η μετάβαση πριν 2,3-1,5 εκατ. χρόνια στον «Homo habilis» («επιδέξιο» άνθρωπο) και σε συνέχεια από ενδιάμεσες φάσεις στο «Homo sapiens» («σοφό» άνθρωπο), πριν περίπου 50.000 χρόνια, δηλαδή τον σημερινό άνθρωπο.
Γιατί κάνουμε αυτήν την αναφορά; Φαίνεται ότι στην πολιτική συμπεριφορά της ηγεσίας του ΣΥΡΙΖΑ κυρίαρχο στοιχείο έχει γίνει η φιλοδοξία να ακολουθήσει στο πολιτικό μονοπάτι της εξέλιξης με κατεύθυνση το παρελθόν και όχι το μέλλον… ελπίζοντας να κρατηθεί με «επιδέξιο» πολιτικαντισμό στην εξουσία.
Για να μη μιλάμε αφηρημένα, όταν λέμε «μέλλον», εννοούμε την απόφαση του ελληνικού λαού στο δημοψήφισμα του Ιουλίου 2015, που με μεγάλη πλειοψηφία (61,5%), απέρριψε τα Μνημόνια και τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές, απαιτώντας άνοιγμα του δρόμου προς μια φιλολαϊκή πολιτική εξόδου από την κρίση. Η πολιτική δειλία, οι ψευδαισθήσεις και οι «κουκουρούκου» θεωρήσεις, οδήγησαν στη γνωστή «κυβιστική», η οποία συνεχίζεται σε κάθε Eurogroup, του οποίου τις αποφάσεις οι κυβερνώντες του ΣΥΡΙΖΑ, πλασάρουν ως… προϊόν «σκληρής διαπραγμάτευσης»!
«Προοδευτική Συμμαχία» και ψευδεπίγραφα «διλήμματα»
Η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ, με τη διοργάνωση τελευταία μιας μεγάλης «φιέστας» στο Γαλάτσι, εγκαινίασε την «Προοδευτική Συμμαχία». Μεταξύ άλλων συμμετείχαν στελέχη-διαχειριστές των πάλαι ποτέ κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ, όλων των εκδοχών και μάλιστα της Μνημονιακής περιόδου, καθώς αντίστοιχα στελέχη της ΔΗΜ.ΑΡ. και ποικίλων αποχρώσεων «ευρωλάγνους» πολιτικούς παράγοντες. Βασική επιδίωξη η πολιτική τους συστράτευση στο έδαφος της διαχείρισης των ίδιων πολιτικών «Λιτότητας και Επιτροπείας», με βάση τις δεσμεύσεις προς το ευρωσύστημα και τις ηγετικές μερίδες της εγχώριας ελίτ.
Αυτό που κυριάρχησε στην ομιλία του Α. Τσίπρα στο Γαλάτσι δεν ήταν αυτή τη φορά οι «δεσμεύσεις» για εγκατάλειψη των νεοφιλελεύθερων μέτρων και πολιτικών, αλλά γνωστές γενικόλογες φράσεις του τύπου «φτάνει πια με την προπαγάνδα, φτάνει πια το ψέμα, φτάνει πια ο διχασμός, τώρα μιλάνε οι πολλοί, τώρα ενώνουμε δυνάμεις, τώρα βάζουμε πλώρη για το μεγάλο ταξίδι της νέας εποχής»… Λόγια που θύμιζαν τις γνωστές φιέστες του Ανδρέα Παπανδρέου, με κούφια συνθήματα και πανηγυρισμούς. Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι περνάμε πλέον και επίσημα από την εποχή του «Ολανδρέου», στην νέα εποχή του «Αλεξανδρέου»!
Το «λάιφ-μοτίβ» των δημοσίων δηλώσεων και ομιλιών κυβερνητικών στελεχών, την τελευταία περίοδο, έχει ως άξονα την αναπαραγωγή του παρωχημένου δικομματικού «διλήμματος» μεταξύ «προοδευτικών δυνάμεων» και «δεξιάς-ακροδεξιάς», στις διάφορες παραλλαγές του, σε εθνικό και υπερεθνικό επίπεδο.
Ειδικότερα, αποσιωπώντας τη βαθύτερη αιτία της κρίσης στην Ευρωζώνη και Ε.Ε. (ένταση των εισοδηματικών και περιφερειακών ανισοτήτων, απόκλιση αντί σύγκλιση οικονομιών, μείωση κοινωνικών δαπανών, συρρίκνωση εργασιακών δικαιωμάτων, επικυριαρχία Γερμανίας στα κέντρα λήψης των αποφάσεων, αφυδάτωση εθνικής και λαϊκής κυριαρχίας κ.ά.), ο Α. Τσίπρας καλεί σε συμμαχία τις «προοδευτικές δυνάμεις», για να «σώσουν» την Ευρώπη από τις «δεξιές και ακροδεξιές δυνάμεις». Ωστόσο η εντεινόμενη δυσπιστία των λαών και εργαζόμενων στις χώρες της Ευρωζώνης και Ε.Ε., είναι οι νεοφιλελεύθερες πολιτικές, ενώ τα σχέδια «μεταρρύθμισης» για τη «βελτίωση» του οικοδομήματος έχουν ως βάση νεοφιλελεύθερα «υλικά».
Από την άλλη, η διατήρηση της πολιτικής «Λιτότητας και Επιτροπείας» στην Ελλάδα, με πάγωμα συντάξεων τουλάχιστον ως το 2022, μείωση αφορολόγητου, ένταση πλειστηριασμών λαϊκών κατοικιών, εργασιακή ανασφάλεια, αυξανόμενο φοροκυνηγητό και κατασχέσεις, υψηλή ανεργία και φυγή νέων στο εξωτερικό, αρπαγή της δημόσιας περιουσίας, «πλεονάσματα» φτώχειας για πληρωμή τοκοχρεολυσίων κ.ά., είναι «ανοιχτές πληγές» στο σώμα του ελληνικού λαού, που δεν μπορούν να γιατρευτούν με βερμπαλισμούς, αλλά με την ανατροπή της πολιτικής «Λιτότητας και Επιτροπείας» και την εφαρμογή εναλλακτικής πολιτικής φιλολαϊκής εξόδου από την κρίση.
Οι ευρωκλογές …«παράθυρο ευκαιρίας»
Οι ευρωεκλογές, παρ’ ότι τα αποτελέσματά τους δεν πρόκειται να φέρουν καμιά άμεση αλλαγή στο νεοφιλελεύθερο οικοδόμημα της Ευρωζώνης και Ε.Ε., ούτε και στις ασκούμενες Μνημονιακές πολιτικές στην Ελλάδα, μπορούν ωστόσο να στείλουν ένα ισχυρό μήνυμα αποδοκιμασίας και αντίστασης του χειμαζόμενου ελληνικού λαού και να επιταχύνουν την αλλαγή των πολιτικών συσχετισμών, ώστε να ανοίξει ο δρόμος προς μια ελπιδοφόρα ανατροπή.
Η ουσιαστική ενίσχυση των δυνάμεων της «Λαϊκής Ενότητας – Μετώπου Ανατροπής» και η υπερψήφιση τους πολύ πάνω από το όριο του 3% για εξασφάλιση ισχυρής παρουσίας στην Ευρωβουλή, αποτελεί αποφασιστικό βήμα για μια ανάλογη ισχυρή εκπροσώπηση της και στην Ελληνική Βουλή και ενδυνάμωσης της παρέμβασης της στις πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις.
* Διδάκτωρ Οικονομικών, υποψήφιος ευρωβουλευτής Λαϊκής Ενότητας-Μετώπου Ανατροπής
Σημείωση: Το σκίτσο είναι του Πέτρου Ζερβού, «Εφημερίδα Συντακτών», 8.4.19
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA