Μία νίκη, δύο ήττες και πέντε ισοπαλίες για τις ομάδες του Β.Τ. στην Α’ ΕΠΣΑ

Μία νίκη, δύο ήττες και πέντε ισοπαλίες ήταν ο απολογισμός των ομάδων του Βορείου Τομέα Αθηνών στην 5η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ.

Ειδικότερα, στον 1ο όμιλο το Ηράκλειο πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Δόξας Βύρωνος, ενώ Ν. Ιωνία και Κένταυρος Βριλησσίων ηττήθηκαν εντός έδρας από τον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων και Αγίου Αναργύρους αντιστοίχως. Τέλος, η Αγία Παρασκευή κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου.

Ηράκλειο-Δόξα Βύρωνος 3-0

Tην 3η εντός έδρας νίκη του πέτυχε το Ηράκλειο, αυτή τη φορά απέναντι στη Δόξα Βύρωνος την οποία κέρδισε με σκορ 3-0, για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι «καρδιοχτύπησαν» τους Ηρακλειώτες κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Λούρμπα να πιάνει καλό σουτ στο 3ο λεπτό, το οποίο εξουδετέρωσε ο Γκλώτσος, και στο 10′ με τον Ανδρέα Ατματζίδη να σουτάρει μόλις άουτ.

Στο 28′ ο Γκούγκα, με κεφαλιά, παραβίασε την εστία του Βανδώρου, κάνοντας το 1-0 και «λύνοντας» τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι, στο δεύτερο μέρος, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 58′ οι Ηρακλειώτες παραλίγο να κάνουν το 2-0, αλλά το σουτ του Καφετζή βρήκε στο δοκάρι, ενώ στην επιστροφή το σουτ του Τσάτου μπλόκαρε ο «πορτιέρο» των φιλοξενουμένων.

Τελικώς, στο 82′ ο Κατσούλης πάσαρε στον Γκούγκα, ο οποίος έκανε δύο τόσο τα προσωπικά τέρματα του, όσο κι αυτά του Ηρακλείου. Το τελικό 3-0 έκανε ο Μιχαήλ στο 87ο λεπτό.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Νίκος Παπαρούνης): Γκλώτσος, Μέρτκολα, Κατσούλης, Φερεντίνος, Αναγνωστόπουλος (24′ λ.τρ. Λύκος), Δήμας, Κραψίτης (46′ λ.τρ. Τσάτσος), Χρήστου, Γκούγκας, Καφετζής (90’+3′ Μέτσο) Αντωνόπουλος (90′ Σπυριδάκης).

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ (Φώτης Θανέλλας): Βανδώρος, Καμαρινόπουλος, Τασιουλής, Κοντοές, Ατματζίδης Α., Σπυρόπουλος, Μιχαήλ, Πιτσινός (46′ Ατματζίδης Π.), Λούρμπας, Κοτόφ (71′ Μπάγερ), Παπαχειμώνας (64′ Κάππος).

Νέα Ιωνία – Ολυμπιακός Λιοσίων 0-1

Χωρίς νίκη για ακόμη έναν αγώνα έμεινε η ομάδα της Ν. Ιωνίας, η οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό Ν. Λιοσίων, με σκορ 0-1, για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 11ο λεπτό ο Αθανασόπουλος.

Διαιτητές ήταν οι Στάμος, Κουντουρέλης και Τσαγκάρης.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Κώνστας, Κόντης, Θέρμος, Μύττης (46′ Γεωργόπουλος), Χρούσης, Βιρβίλης, Τριάντης (59′ Μαντέσης), Διδίτσα, Τρισιμίτσης, Πανταγιάς (83′ Βογάτζας), Κουτσούμπας (75′ Ράπιντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν. ΛΙΟΣΙΩΝ: Αδαμόπουλος, Παπαδόπουλος, Αργυρός, Κυριάκης, Τριανταφυλλίδης, Καραμπίνης, Καπλάνης (62′ Γκαβζίδης), Αθανασόπουλος, Καραχάλιος (88′ Θανόπουλος), Παντελής (85′ Τεννές), Σπίνος (66′ Κοτούλιας).

Κένταυρος Βριλησσίων – Άγιοι Ανάργυροι 1-2

Την ήττα με σκορ 1-2 από τους Αγίου Αναργύρους γνώρισε ο Κένταυρος Βριλησσίων στην 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11′ με τον Μπεκατώρο και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 59′ με τον Χιονίδη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 75′ με τον Δέτση και προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν κατάφεραν ν’ αποφύγουν την τρίτη ήττα στο γήπεδό τους.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Γιάννης Θεοδωρίδης): Κολονέλλος, Κοντογιάννης (50′ Μπότσας), Γαληνάκης, Ελεζάι, Κολλιός, Κουλιούρης (70′ Ένζι), Κωνσταντάκης, Κουτσουβέλης, Δέτσης, Δαραμούσκας, Θεοδωρίδης.

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Ισίδωρος Σταυριανός): Χανιώτης, Κολοβός (57′ Κουτρούλης), Μαντίκος, Γουβαλάρης, Κρητικός, Γκεμίσης, Οικονόμου, Μπεκατώρος (85′ Στραβοκέφαλος), Νταουτάι, Αλιμπάς (12′ λ.τρ. Σταυρόπουλος), Χιονίδης.

Θρίαμβος Χαϊδαρίου – Αγία Παρασκευή 2-2

Η Αγία Παρασκευή πήρε την ισοπαλία από τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, σε έναν αγώνα πλούσιο σε φάσεις και 4 γκολ.

H Santa άνοιξε πρώτη το σκορ με τον Μαυροματάκη στο 9′, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Μπανιά στο 28′. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπάρντι έκανε την ανατροπή κι έβαζε τον Θρίαμβο μπροστά στο σκορ.

Το 2-1 διατηρήθηκε μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα, κάνοντας τους γηπεδούχους να πιστεύουν ότι θα έφευγαν από το γήπεδο με το «τρίποντο», αλλά στο 87′ το πλασέ του Παπαευθυμίου έφερνε το παιχνίδι, μοιράζοντας τους βαθμούς μεταξύ των δύο ομάδων.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Διονύσης Κατραμάδος): Γιαννόπουλος, Δάρρας, Μπάκας Αλ., Μπάρκας, Μαούνης, Τσιούλος, Τσαγιάννης (76′ Μπάκας Π.), Μπανιάς, Εγιουρούμ (92′ Κιουρκτσής), Κακλαμάνος, Μπάρντι (53′ Αποστολόπουλος) (67′ λ.τρ. Καγιανάς)

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Δημήτρης Κωνσταντόπουλος): Τικταπανίδης, Τζίτζης, Παναγόπουλος, Δρόσης (67′ Περουτσέας), Βελέντζας, Σκούρας, Ντιντίφας (50′ Μιχαλόπουλος), Μαυροματάκης, Κοβάνης, Τσοπανάκος (75′ Παπαευθυμίου), Μπαλατσούρας (53′ Κουτζής).

Πηγή πινάκων: ΕΠΣΑ

Για τον 2ο όμιλο Πανερυθραϊκός, Χαλάνδρι, Πεύκη και Χολαργός αποκόμισαν μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στους αντιπάλους τους.

Πανερυθραϊκός – Χαϊδάρι 1-1

Σε εντός έδρας ισοπαλία, με σκορ 1-1, απέναντι στο Χαϊδάρι εξαναγκάστηκε ο Πανερυθραϊκός στην 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Αντωνιάδη στο 46′, αλλά η αποβολή του Τσεβά στο 65′, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, της στέρησε πολύτιμες δυνάμεις. Έτσι, ο Κοτσολάκης στο 87′ βρήκε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπακοδήμου, χαρίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Αντώνης Τσιμπάκης): Μπαδοκήμος, Σουμελίδης, Γκριτζάς, Γεωργακόπουλος, Νταλένγκα, Μπαμπαλούκας, Αδραχτάς (81′ Τριανταφύλλου), Κατσάρας, Μπρίλης (85’Δημαράς), Αντωνιάδης, Τσεβάς.

ΧΑΪΔΑΡΙ (Γιώργος Κιούρκος): Μπακόλας, Χαλικιάς, Κωνσταντίνου (79′ Γκουντελίτσας), Τουλούπης, Γιαννουλάκης, Τσούκης, Μουρεζίνης, Χριστούλης, Σακελλαρίου (71′ Σκαραμάγκος), Κοτσολάκος, Ντράμι (57′ Κοπανάς).

Φωστήρας Ηλιούπολης – Χαλάνδρι 1-1

Άλλη μια καλή εμφάνιση για το Χαλάνδρι, αυτή τη φορά απέναντι στον Φωστήρα, από τον οποίο απέσπασε ισοπαλία, με σκορ 1-1, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να είχε «κλέψει» και το «τρίποντο», χάνοντας κλασικές ευκαιρίες μετά το γκολ του Πατσιαβούρα, στο 48ο λεπτό.

Πάντως, και οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 67′, με τον Τσικριτέα, κυνήγησαν μέχρι τέλους τη νίκη, χάνοντας κι αυτοί μεγάλες ευκαιρίες.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Θοδωρής Κουτσουδάκης): Μωραΐτης, Σάχου, Μίζιος (60′ Κωτσοβός), Αϊβάζης, Τσαπικούνης, Μπαρδάκης (86′ Μίζιος Στ.), Φάρος, Παπίγκου (46′ Τσικριτέας), Ασωνίτης (69′ Τσάπουρας), Λεπτάκης, Τσάκαλος .

ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Κώστας Ρούπτσος): Μολφέσης, Μαράνος, Δαρδαμάνης, Φωτάκης, Κλήμης, Λουκάς, Νησιωτάκης (90′ Γκώνος), Πατσιαβούρας, Βενάρδος, Βαρώνος (75′ Θανόπουλος).

Πεύκη – Αθηναΐδα 1-1

Το γκολ του Κοντογιαννόπουλου στο 51′, με απευθείας εκτέλεσε φάουλ, δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα της Πεύκης τη νίκη απέναντι στην Αθηναΐδα για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ. Κι αυτό γιατί «εξουδετερώθηκε», μετά από μόλις 3 λεπτά, από τον Νικολαΐδη, ο οποίος με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Βαρσαμίδη.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δικαιούνταν ένα δεύτερο γκολ, καθώς έχασαν κλασικές ευκαιρίες με τους Χλα και Νικολαΐδη.

ΠΕΥΚΗ (Γιώργος Κοϊντόσης): Βασαρμιδης, Τζελάι, Ρώσι, Ανδρέου, Παππάς, Τζαφέρης, Λάμπι, Κοντογιαννόπουλος (62′ Καραγιάννης), Πετράκης (68′ Χατζηαθανασίου), Πέτσης, Τσεπελέ (85′ Γκιουρόν).

ΑΘΗΝΑΪΔΑ (Γιώργος Βαϊτσης): Κοντογεώργος, Τσέλικας, Τουρλάς, Κινδιλίδης, Ρακιντζής (83′ Κανδαλέπας), Παππάς, Ρηγόπουλος (53′ Τζήμας), Τσουτσουδάκης, Νικολαϊδης, Πλεξίδας (86′ Στρακαντούνας), Μουκίδης (68′ Χαλάς).

Χολαργός – Χαραυγιακός 0-0

Σε «άσφαιρη» ισοπαλία περιορίστηκαν Χολαργός και Χαραυγιακός στην 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα των Βορείων δεν έδειξε καλό αγωνιστικό χαρακτήρα, με αποτέλεσμα να είναι οι φιλοξενούμενοι αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Πέτρος Τσιγκούλης): Σκαλαίος, Γερώνυμος, Καζάκος Α., Κατσαρός, Νταϊφώτης, Αλεβίζος, Τρυφιάτης, Ζώης Σ. (90′ Χαρατσάρης), Καζάκος Π., Καρράς, Λαναράς (82′ Μιχελής).

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ (Λουκάς Ρόπας-Δημήτρης Ζυγούρης): Βακερλής Ε., Μαραγκουδάκης, Παρασκευόπουλος (77′ Κουντουριώτης), Βακερλής Π., Βαζούκης, Τουγουντζόγλου, Βούζας (63′ Φερεντίνος), Βλάχας, Καλλιμάνης (59′ Γιαννόπουλος), Κασσιανός, Νομικός (46′ Ράμμος).