Αγία Παρασκευή η Πόλη μας: Η άγνοια, η πολιτική υποκρισία και ο λαϊκισμός της αντιπολίτευσης
Με μία οξεία ανακοίνωση, που στρέφεται κατά των επικεφαλής των παρατάξεων Νίκη των Πολιτών, Γιάννη Σταθόπουλου, Νέας Αρχής, Γιώργου Οικονόμου, Αλλάζουμε, Γιάννη Μυλωνάκη και Μια Γενιά Μπροστά, Αλέξανδρου Μουστόγιαννη, η παράταξη του δημάρχου Αγίας Παρασκευής, Βασίλη Ζορμπά, αναφέρεται στο γεγονός της σημερινής ματαίωσης της συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου, που ανάμεσα στα άλλα θα αποφάσιζε για τα δημοτικά τέλη του 2022.
Στην ανακοίνωσή της η παράταξη αναφέρει:
«Δεν θα περιμέναμε κάτι καλύτερο από τους επικεφαλής των παρατάξεων της αντιπολίτευσης, πέραν από το να δείξουν για άλλη μια φορά την υποκρισία και τον λαϊκισμό τους. Το πιο σοβαρό είναι ότι το κάνουν σε όλα τα σημαντικά θέματα της πόλης, όπως αυτό των δημοτικών τελών, χωρίς να έχουν τον παραμικρό δισταγμό για τη ζημιά που θα προκαλέσουν.
Ο τέως δήμαρχος κ. Γιάννης Σταθόπουλος καταφέρεται κατά της δημοτικής αρχής, γιατί λέει απειλεί τους πολίτες με “εκδικητική επιβολή εξοντωτικών προστίμων”. Αυτό όμως που αποκρύπτει (ή δεν το είχε καν αντιληφθεί;) είναι ότι τα πρόστιμα αυτά τα καθιέρωσε ο ίδιος με τον Κανονισμό Καθαριότητας που εισηγήθηκε, όταν ήταν δήμαρχος! Υπάρχει μεγαλύτερη πολιτική υποκρισία από αυτό;
Διαμαρτύρεται, επίσης, για την καθαριότητα στην πόλη. Αυτός, που είχε ακυρώσει την προμήθεια απορριμματοφόρων, πλυντηρίου κάδων, σκούπας για τους δρόμους και άλλων οχημάτων που είχαμε προγραμματίσει στην προηγούμενη θητεία μας, υπερηφανευόμενος μάλιστα γι’ αυτό! Αυτός, που παρέδωσε σε λειτουργία τα μισά από τα απορριμματοφόρα που είχε παραλάβει από εμάς! Αυτός, που σώρευε τα χρήματα των τελών καθαριότητας χωρίς να τα ξοδεύει ανταποδοτικά για την καθαριότητα όπως ήταν υποχρεωμένος, για να κομπάζει κάθε χρόνο ότι είχε περίσσευμα χρημάτων! Αυτός που, ενώ ήταν υποχρεωμένος να επιστρέψει στους πολίτες τα εκατομμύρια ευρώ που είχε σωρεύσει, αφού δεν τα ξόδευε, τα κράταγε σε τραπεζικό λογαριασμό! Αυτός, που διάλυσε την υπηρεσία Καθαριότητας που ακόμη προσπαθούμε να ανασυγκροτήσουμε!
Ο τέως δήμαρχος, για άλλη μια φορά, αναφέρεται σε “ανεξήγητα μεγάλο ύψος αγοράς οχημάτων”, σε μια ακόμη προσπάθεια να λασπολογήσει (συνήθειά του). Ακόμη περιμένουμε, βέβαια, να μας πει αν έκανε έρευνα (όπως απειλούσε) σε αγορές απορριμματοφόρων από άλλους Δήμους που, δήθεν, τα αγόρασαν πολύ φτηνότερα.
Ο κ. Γιώργος Οικονόμου, ο πολιτικός συνέταιρος του κ. Σταθόπουλου, έβγαλε κι αυτός ανακοίνωση για το θέμα. Δεν έχουμε να απαντήσουμε κάτι στις ασυναρτησίες του. Δύο χρόνια που έχει συμμετοχή στα κοινά, με όσα γράφει, αποδεικνύει την άγνοιά του στα θέματα του Δήμου. Φασαρία μόνο να γίνεται, με μπόλικη καταγγελτική σάλτσα. Άλλωστε την άγνοιά του την έχουν αναδείξει και όλες οι αρχές προς τις οποίες στράφηκε ενάντια στα συμφέροντα του Δήμου. Ουδέποτε πέτυχε τίποτε. Ο κ. Οικονόμου γνωρίζει τα πάντα, χωρίς να γνωρίζει τίποτε. Στο τέλος, θα μείνει με το “τίποτε”.
Ο κ. Αλέξης Μουστόγιαννης, στο ίδιο μήκος κύματος, προσθέτει κι αυτός τις μοναχικές δυνάμεις του (όσες ακόμη του έμειναν) στην ετερόκλητη “πολιτική εταιρεία” Σταθόπουλου-Οικονόμου. Προσπαθεί να βρίσκεται στην επικαιρότητα με την άρνηση, αφού δεν έχει θέσεις.
Στο θέμα αναφέρθηκε και ο κ. Γιάννης Μυλωνάκης, ο οποίος φαίνεται να έχει κάνει στροφή στον λαϊκισμό, παρά το γεγονός ότι υποτίθεται πως… άλλαξε από τα παλιά. Δύσκολο όμως να απαλλαγεί από τον πραγματικό εαυτό του.
Κανείς όμως από αυτούς δεν έχει ούτε να προσθέσει ούτε να προτείνει κάτι θετικό στην κατεύθυνση της επίλυσης των θεμάτων της πόλης. Και όχι μόνο αυτό, προσπαθούν να καθυστερήσουν ή να σταματήσουν και την πρόοδο σημαντικών θεμάτων, σαμποτάροντάς τα. Γι’ αυτό και στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της 18ης Νοεμβρίου έσπευσαν να αποχωρήσουν μόλις βρέθηκαν σε αδιέξοδο. Με αποτέλεσμα να μην συζητηθούν (εκτός από τα τέλη καθαριότητας) η ανάπλαση της οδού Ειρήνης και η δημοπράτηση της αναπαλαίωσης της βίλας ΙΟΛΑ.
Σε αντίθεση με τις παρατάξεις Λαϊκή Συσπείρωση και Φυσάει κόντρα που, παρά τις αντιθέσεις που μπορεί να υπάρχουν, τουλάχιστον σέβονται τον θεσμικό τους ρόλο και τον θεσμό του Δημοτικού Συμβουλίου και παρουσιάζονται στις συνεδριάσεις του για να υπερασπίσουν τις θέσεις τους».
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA