«Συναινετική» η πρωτοχρονιάτικη πίτα της παράταξης του Γ. Μυλωνάκη
Με δεκάδες φίλους, μέλη της παράταξης, αιρετούς, εκπροσώπους φορέων και συλλογικοτήτων και με τον… δικό της τρόπο, έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της η παράταξη «ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ», την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020, στο φιλόξενο Cafe-Bar Erudio (Αγίου Ιωάννου 102 & Γραβιάς).
Ο οικοδεσπότης και επικεφαλής, Γιάννης Μυλωνάκης, σε μία συμβολική κίνηση πολιτικού πολιτισμού προσκάλεσε όλες τους επικεφαλής του Δημοτικού Συμβουλίου από τους οποίες ανταποκρίθηκαν, ο δήμαρχος Βασίλης Ζορμπάς, ο τέως δήμαρχος Γιάννης Σταθόπουλος και οι εκπρόσωποι της παράταξης Νέα Αρχή, Μίνα Μουχτούρη και Βάνα Νικολακοπούλου, οι οποίοι απηύθυναν σύντομους χαιρετισμούς. Το παρόν έδωσε και ο αντιπεριφερειάρχης και πρώην δήμαρχος Βασίλης Γιαννακόπουλος.
Ο επικεφαλής της δημοτικής παράταξης ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ, αφού καλωσόρισε όλους τους παρευρισκόμενους και ευχήθηκε να έχουν «μια δημιουργική χρονιά, γεμάτη θετικές Αλλαγές», αναφέρθηκε στις πρόσφατες δημοτικές εκλογές στον Δήμο Αγίας Παρασκευής, αλλά και στη μέχρι σήμερα στάση που έχει κρατήσει η παράταξη, εντός κι εκτός Δημοτικού Συμβουλίου.
«Η δύναμή μας είναι στην κοινωνία της Αγίας Παρασκευής και όχι στα κομματικά γραφεία. Είναι στους ανθρώπους που δεν τους ενδιαφέρουν οι κομματικές ταμπέλες». Οι συνεργασίες δεν επιβάλλονται από νόμους, οι συνεργασίες χτίζονται μέρα με τη μέρα, με βάση το συμφέρον των πολιτών της Αγίας Παρασκευής. Για να αλλάξουμε αυτά που είχαμε υποσχεθεί στο προεκλογικό μας πρόγραμμα δεσμευθήκαμε ότι θα συνεργαστούμε με όποιον εκλεγεί δήμαρχος. Όχι καταλαμβάνοντας θέσεις εξουσίας, αλλά ασκώντας δημιουργική αντιπολίτευση, μέσα και έξω από το Δημοτικό Συμβούλιο. Αυτή ήταν μια ομόφωνη απόφαση της δημοτικής ομάδας και της παράταξής μας. Είμαστε η φωνή της λογικής, χωρίς εμμονές και προσωπικές κόντρες.
Σε ό,τι αφορά την παράταξη των «ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ», ο επικεφαλής της σημείωσε:
«Παραμένουμε μια παράταξη ανοιχτή για όποιον πιστεύει ότι μπορεί να προσθέσει ένα λιθαράκι για να αλλάξουμε την Αγία Παρασκευή. Το 2020 είναι μια χρονιά αναδιοργάνωσης και διεύρυνσης. Συνεχίζουμε με τις δράσεις μας και τις προτάσεις μας.
Στη συνέχεια, ο Γ. Μυλωνάκης κάλεσε κοντά τους δημοτικούς συμβούλους της παράταξής του Κώστα Κρητικίδη, Γιάννη Λογοθέτη, Πέτρο Διακογιάννη και Άννα Γάκη τους οποίους και ευχαρίστησε για τη μέχρι σήμερα συνεργασία τους, ενώ ιδιαίτερη αναφορά έκανε στην κ. Κωνσταντίνα Μανωλοπούλου, για τη συμβολή της στο Κοινωνικό Μαγειρείο του Δήμου, την οποία κάλεσε να κόψει ένα κομμάτι για τις ευπαθείς ομάδες της πόλης.
Την εκδήλωση τίμησαν, μεταξύ άλλων, ο περιφερειακός Σύμβουλος, Σπύρος Αδαμόπουλος, ο αντιδήμαρχος Τίμος Κωστόπουλος, οι δημοτικοί σύμβουλοι Τερψιχόρη Γκιόκα, Γιάννης Δερματάς, οι πρώην αντιδήμαρχοι Ελισάβετ Πετσατώδη, Κώστας Χατζηανδρέου και Κώστας Τσιαμπάς, οι πρώην δημοτικοί σύμβουλοι Μιχάλης Γαβράς, Γιάννης Μπαλτόπουλος και Ιωάννα Κουτσουρά, ο πρόεδρος του ΠΑΟΔΑΠ, Σπύρος Παπασπύρος, η αντιπρόεδρος των ΠΑΙΣΔΑΠ, Φανή Παναγιωτοπούλου, ο πρ. γενικός γραμματέας του Δήμου, Γιώργος Παπαβασιλείου, ο πρ. πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, Βασίλης Καπετανιάς, ο πρόεδρος της ΕΝΕΒΑΠ, Βασίλης Τσαγκάρης, η πρόεδρος του «ΑΡΓΩ», Γεωργία Πίσπα, το μέλος της Α/βαθμιας Σχολικής Επιτροπής, Αύρα Μπασακίδου – Καράμπελα και ο υποδιευθυντής του 1ου Λυκείου, Θανάσης Μπαλάσκας.
Από τους τοπικούς & πολιτιστικούς συλλόγους παραβρέθηκαν οι: Μάκης Κρασσανάκης και Βασίλης Σαββίδης (Συλλογος Αλληλεγγύη), Κατερίνα Θεοδωράκη και Μάνος Καλλονάκης (Συλλόγου Κρητών), Παναγιώτης Πανουτσακόπουλος (πρόεδρος Συλλόγου Κατοίκων Τσακού), Βούλα Κουτσογιάννη (πρόεδρος Συλλόγου Κοντόπευκου – Παραδείσου), Αγγελική Σκοτίδα, Κώστας Παπουτσής και Αγλαΐα Γεωργακοπούλου (Σύλλογος Πευκακίων), Παναγιώτης Μπαλτόπουλος (πρόεδρος Συλλόγου Μεσσηνίων), Μάκης Βαλλιλής (πρόεδρος Συλλόγου «ΧΟΡΟΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ»), Λένα Μαρκή, Βαγγέλης Πρίντζος (Σύλλογος Αιτωλοακαρνάνων), Σταύρος Παπαϊωάννου, Αντωνία Λιάπη και Θανασούλα Σταυρούλα (Δεσμοί Αλληλεγγύης), η Ντίνα Μπουλούμπαση, (πρόεδρος Συλλόγου Ζωοφίλων).
Από τη γονεϊκή κοινότητα το «παρών» έδωσαν οι: Μαρία Ξυνογαλά και Ευαγγελία Κόντου (Ένωση Συλλόγων Γονέων), Αλκμήνη Ριζοπούλου (πρόεδρος Συλ. Γονέων 3ου Δημοτικού), Φαίη Βαζούρα (\πρόεδρος Συλ. Γονέων 2ου Δημοτικού),
Από τους τους Αθλητικούς Συλλόγους συμμετείχαν οι: Γιώργος Καράμπελας (πρόεδρος ΓΣΑΠ), Γιάννης Μαραγκός (πρόεδρος Α.Ο. «ΠΗΓΑΣΟΣ»), Γιάννης Πάνου (πρόεδρος Α.Ο. «ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ»), Γιάννης Σερκεδάκης (πρόεδρος Ομίλου Αντισφαίρισης), Δημήτρης Κουκουλέτας (Α.Ο. TAE KWON DO), Χρήστος Κορομηλάς (παγκόσμιος πρωταθλητής Ανοιχ. Θαλάσσης), Νίκος Δούμας (πρόεδρος ΚΑΠ).
Επίσης παρόντα ήταν τα στελέχη της παράταξης Χρήστος Αθανασίου, Ελένη Αναστασοπούλου, Πάνος Ζαρόγιαννης, Μυρσίνη Ζαφειράκη, Βασίλης Κάκκος, Δημήτρης Καλόγριας, Ορέστης Κύρτσης, Ηλίας Μπακόλας, Τάνια Νικολούλια, Έφη Παστίδου, Χρήστος Πένητας, Γιώργος Σάρρας και Μάκης Τάρλας.
Για την… ιστορία τα φλουριά κέρδισαν οι Άννα Γάκη, Μάνος Καλλονάκης και Δημήτρης Μωραΐτης με τις ευχές όλων να έχουν μια καλή και δημιουργική χρονιά.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA