Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου Αγίας Παρασκευής στις 18 Ιουλίου
Την Τετάρτη 18 Ιουλίου 2018 στις 16:00 συνεδριάζει το Δημοτικό Συμβούλιο Αγίας Παρασκευής, στην αντίστοιχη αίθουσα του δημαρχείου (Λεωφ. Μεσογείων 415-417), με θέματα:
Στην ημερήσια διάταξη της συνεδρίασης θα συζητηθούν τα ακόλουθα θέματα:
- Λήψη απόφασης για την επιλογή χώρου και ημερομηνίας για τη διεξαγωγή ειδικής δημόσιας συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου για την πραγματοποίηση του απολογισμού πεπραγμένων της δημοτικής Αρχής κατά το άρθρο 217 του Ν. 3463/2006 (Δημοτικός και Κοινοτικός Κώδικας) (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Eκ νέου λήψη απόφασης για την τροποποίηση της υπ΄ αριθμ. 340/2017 Απόφασης Δ.Σ., ως προς τη χωροθέτηση, που αφορά τη λαϊκή αγορά Κοντοπεύκου επί της οδού Δημοσθένους (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Έγκριση: α) Προεκτιμώμενης αμοιβής μελέτης και β) Μελέτης Σκοπιμότητας για το έργο: «Μελέτη αποπεράτωσης και εφαρμογής μηχανισμών εξοικονόμησης ενέργειας του Κλειστού Κολυμβητηρίου Αγ. Παρασκευής» (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Αξιοποίηση του ακινήτου ιδιοκτησίας του Δήμου Αγίας Παρασκευής που βρίσκεται επί της οδού Ερμού 76 στην περιοχή Μοναστηράκι του Δήμου Αθηναίων (Γιαβάσειο) (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Έγκριση 7ης Αναμόρφωσης Προϋπολογισμού και Τεχνικού Προγράμματος Οικονομικού Έτους 2017 (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Λήψη απόφασης για την πραγματοποίηση εκδηλώσεων εορτασμού της Πολιούχου Αγίας Παρασκευής 25-26/07/2018 (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης για τη διενέργεια του έργου «Κατασκευή Ανελκυστήρα στο 5ο -11ο Δημοτικό Σχολείο (Χέλμειο) με τη διαδικασία της απευθείας διαπραγμάτευσης (εισήγηση: εντεταλμένος δημοτικός σύμβουλος Γ. Βλάχος).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης περί χορήγησης για την αναδρομική έκθεση έργων του ζωγράφου Δημοσθένη Σκουλάκη (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης για τους όρους συμμετοχής του Δήμου Αγίας Παρασκευής στο Μουσικό Φεστιβάλ που συνδιοργανώνει ο Δήμος Αγίας Παρασκευής με την ΕΡΤ (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης για τη χωροθέτηση της κεντρικής πλατείας για τις χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του Δήμου Αγίας Παρασκευής (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης για τη μίσθωση ακινήτων για την κάλυψη αναγκών του Δήμου (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης για τη μίσθωση ακινήτων για την κάλυψη αναγκών νηπιακών σχολικών μονάδων (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης για την σύναψη προγραμματικής σύμβασης με την εταιρεία «RECYCOM» για την ανακύκλωση ενδυμάτων (εισήγηση: αντιδήμαρχος Ι. Σιδέρης).
- Έγκριση 4ης Αναμόρφωσης ΠΑΟΔΑΠ προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2018 (αποφ. 127/2018 Δ.Σ. ΝΠΔΔ ΠΑΟΔΑΠ) (εισήγηση: πρόεδρος Σ. Παπαμιχαήλ).
- Τροποποίηση της υπ΄ αριθμ. 25/2018 Απόφασης Δ.Σ. και εκ νέου λήψη απόφασης για την έγκριση σημειακών διαπλατύνσεων πεζοδρομίων επί της οδού Κονδυλάκη και επί της οδού Δημητρακοπούλου, πλησίον σταθμού μετρό “Νομισματοκοπείο”» (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Tροποποίηση της υπ΄ αριθμ. 36/2018 απόφασης επιτροπής ποιότητας ζωής περί έγκρισης της χωροθέτησης τριάντα (30) γωνιών ανακύκλωσης (γ.α.) στον Δήμο Αγίας Παρασκευής (εισήγηση: αντιδήμαρχος Ι. Σιδέρης).
- Τροποποίηση της υπ΄ αριθμ. 211/2018 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου περί σημείων χωροθέτησης οικολογικών βυθιζόμενων συστημάτων κάθετης διαβαθμιζομένης συμπίεσης απορριμμάτων» (εισήγηση: αντιδήμαρχος Ι. Σιδέρης).
- Λήψη απόφασης για την παραχώρηση μίας (1) θέσης στάσης – στάθμευσης για την εξυπηρέτηση ατόμων με αναπηρίες (ΑμεΑ), στο 5ο και 11ο Δημοτικό (Χέλμειο) Σχολείο Αγίας Παρασκευής, επί της οδού Ψαρών αρ. 14 και τη δημιουργία ραμπών ΑμεΑ (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Επιχορήγηση Πολιτιστικού Συλλόγου «Χοροταξιδευτές» (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Συζήτηση και λήψη απόφασης για την αντικατάσταση μέλους από την 9μελη επιτροπή βάση της απόφασης 237/2017 του Δημοτικού Συμβουλίου για την αγορά του κτήματος Ιόλα (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Εκ νέου λήψη απόφασης για επιχορήγηση του «Συλλόγου Ζωόφιλων Δήμου Αγίας Παρασκευής» και αντικατάσταση της υπ΄ αριθ. 274/2018 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Οικονομικές ενισχύσεις απόρων (εισήγηση: αντιδήμαρχος Σ. Παπαγεωργίου).
- Έγκριση συμμετοχής αντιπροσωπείας από το Δήμο σε εκδηλώσεις του Δήμου Γεροσκήπου (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Έγκριση Διενέργειας Ανοικτού Μειοδοτικού Διαγωνισμού μέσω της πλατφόρμας του ΕΣΗΔΗΣ για την προμήθεια «Προμήθεια Μέσων Ατομικής Προστασίας έτους 2018» (εισήγηση: αντιδήμαρχος Ι. Σιδέρης).
- Ακύρωση της υπ΄ αριθμ. 109 /2018 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου και εκ νέου λήψη απόφασης για την έγκριση διενέργειας συνοπτικού μειοδοτικού διαγωνισμού για την προμήθεια «Προμήθεια ειδών καθαρισμού και ευπρεπισμού» (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Λήψη απόφασης για την έγκριση του 2ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών (ΑΠΕ) για το έργο «Συντηρήσεις – Επισκευές – Βελτιώσεις σχολικών κτηρίων έτους 2016» (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Λήψη απόφασης για την έγκριση του 2ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών – Τακτοποιητικού (2ος ΑΠΕ-τακτ.) για το έργο «Συντήρηση καθολικού ασφαλτοτάπητα 2017» (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής για: (α) την Παραλαβή και τον Έλεγχο της Ποιότητας των Υλικών και (β) τον Χαρακτηρισμό των Εδαφών για το έργο «Συντηρήσεις – Επισκευές – Βελτιώσεις Σχολικών Κτηρίων έτους 2017-2019», του Δήμου Αγίας Παρασκευής (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής για την Παραλαβή Αφανών Εργασιών και Πρωτοκόλλων Ζύγισης για το έργο «Συντηρήσεις – Επισκευές – Βελτιώσεις Σχολικών Κτηρίων έτους 2017-2019», του Δήμου Αγίας Παρασκευής (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Έγκριση ή μη πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής εργασιών/ υπηρεσιών από τον ανάδοχο «ΠΙΠΙΛΙΚΑΚΗΣ Δ. ΧΡΗΣΤΟΣ» και το υπ΄ αριθμό 572/01-06-2018 ποσού 372,00 ευρώ παραστατικό του (εισήγηση: αντιδήμαρχος Ι. Σιδέρης).
- Έγκριση ή μη πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής εργασιών/ υπηρεσιών από τον ανάδοχο «ΠΙΠΙΛΙΚΑΚΗΣ Δ. ΧΡΗΣΤΟΣ» και το υπ΄ αριθμό 573/01-06-2018 ποσού 372,00€ παραστατικό του (εισήγηση: αντιδήμαρχος Ι. Σιδέρης).
- Έγκριση ή μη πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής εργασιών/ υπηρεσιών από τον ανάδοχο «INFOSUPPORT A.E.» και το υπ΄ αριθμό 490/29-05-2018 ποσού 7.849,20 ευρώ παραστατικό του (εισήγηση: αντιδήμαρχος Σ. Παπαγεωργίου).
- Έγκριση ή μη πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής εργασιών/ υπηρεσιών από τον ανάδοχο «INFOSUPPORT A.E.» και το υπ΄ αριθμό 491/29-05-2018 ποσού 7.229,20 ευρώ παραστατικό του (εισήγηση: αντιδήμαρχος Σ. Παπαγεωργίου).
- Έγκριση ή μη πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής εργασιών/ υπηρεσιών από τον ανάδοχο «CONGRESS SUPPORT ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ» όπως αναφέρονται στα αριθμ. 5091, 5092, 5093/25.04.18 (ΤΠΥ
- ) ποσού 2623,49 ευρώ, 472,62 ευρώ & 677,02 αντίστοιχα (εισήγηση: αντιδήμαρχος Μ. Κοντοπούλου).
- Έγκριση ή μη πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής εργασιών/ υπηρεσιών από τον ανάδοχο «ΤΣΕΡΚΕΖΟΣ Ι. & ΣΙΑ Ε.Ε.» και το υπ΄ αριθμό 547/28-05-2018 ποσού 1.891,00 ευρώ παραστατικό του (εισήγηση: δήμαρχος Γ. Σταθόπουλος).
- Λήψη απόφασης για την παραχώρηση μίας (1) θέσης στάσης – στάθμευσης για την εξυπηρέτηση ατόμου με αναπηρία, επί της οδού Ηπείρου αρ. 16 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Κοπή ή μη κοπή δένδρων επί της οδού Κανάρη 63 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Κοπή ή μη κοπή δένδρων επί της οδού Καραϊσκάκη 10 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Κοπή ή μη κοπή δένδρων επί της οδού Μαραθώνος 29 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Κοπή ή μη κοπή δένδρων επί της οδού Παλαιών Πατρών Γερμανού 18 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Κοπή ή μη κοπή δένδρων επί της οδού Υακίνθου 1 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Κοπή ή μη κοπή δένδρου επί της οδού Αταλάντης 14 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
- Κοπή ή μη κοπή δένδρων επί της οδού Αμαρυλλίδος 27 (εισήγηση: αντιδήμαρχος Δ. Κονταξής).
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA