Για εξαπάτηση των δημοτικών συμβούλων Αγίας Παρασκευής κατηγορεί τον δήμαρχο Γιάννη Σταθόπουλο ο δημοτικός σύμβουλος της μείζονος μειοψηφίας Κωνσταντίνος Τσιαμπάς.
Ο δημοτικός σύμβουλος της παράταξης Αγίας Παρασκευή η Πόλη μας καταλογίζει στον δήμαρχο ότι αποκλείει την ευρεία συναίνεση μεταξύ των δημοτικών παρατάξεων στο Δημοτικό Συμβούλιο με «απαράδεκτες καθημερινές ενέργειες», όπως αναφέρει στην ακόλουθη ανακοίνωση:
Η ισχύς εν τη ενώσει
Η συναίνεση είναι η καλύτερη μέθοδος για την επίτευξη των μεγάλων στόχων.
Για να έχει θετικό αποτέλεσμα κάθε προσπάθεια συναίνεσης οι συζητήσεις πρέπει να είναι ειλικρινείς και να γίνονται απευθείας μεταξύ των εμπλεκομένων. Η διαδικασία χρησιμοποίησης ανθρώπων χωρίς προσωπικότητα ή επικοινωνιακών μεθόδων για να επιβληθεί η συναίνεση είναι καταδικασμένη σε αποτυχία.
Η συναινετική απόφαση λαμβάνει υπόψη όλες τις ανησυχίες και προβληματισμούς και θα πρέπει να εδραιώνεται στην ευρύτερη δυνατή συμφωνία που μπορεί να επιτευχθεί.
Η συναίνεση μπορεί να τύχει εφαρμογής σε ευρύτατο πεδίο δραστηριοτήτων στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, καθότι τα προβλήματα στη συντριπτική τους πλειοψηφία δεν έχουν ιδεολογικό υπόβαθρο.
Κύριε Σταθόπουλε εφαρμόστε την προεκλογική σας δέσμευση, κάντε πράξη την ουσιαστική συναίνεση. Διότι επί 18 μήνες συνεργάζεσθε με μικρές μειοψηφίες στη θεωρία των κομματικών σας ιδεοληψιών, αποκλείοντας την ευρεία συναίνεση μεταξύ των δημοτικών παρατάξεων με απαράδεκτες καθημερινές ενέργειες, μερικές των οποίων είναι:
α. Για να εξασφαλίσετε τη συναίνεση της αντιπολίτευσης στην ψήφιση της τελικής απόφασή σας για τη λειτουργία του θερινού κινηματογράφου, μας διαβεβαιώσατε ότι είχατε εξασφαλίσει από τις αρμόδιες υπηρεσίες την άδεια λειτουργίας. Πρόσφατα όμως διαπιστώθηκε από υπηρεσιακό έγγραφο του ΠΑΟΔΑΠ ότι ο κινηματογράφος λειτούργησε χωρίς άδεια, που συνεπάγεται ότι παρασύρατε το Δ.Σ. να ψηφίσει μια παράνομη απόφαση.
β. Σε επίσημο αίτημα του κου Γκιζιώτη Ανδρέα (της παράταξης Λαϊκή Συσπείρωση) τον Ιανουάριο, να του χορηγηθεί αντίγραφο της γνωμάτευσης του ιδιώτη νομικού συμβούλου, για το κτίσμα Σιστοβάρη ισχυριστήκατε ότι δεν την είχατε παραλάβει. Στη συνέχεια απεδείχθη, και αναγκασθήκατε να το παραδεχθείτε, ότι η εισήγηση είχε παραδοθεί με πρωτόκολλο στο γραφείο σας, στις αρχές Δεκεμβρίου του 2015, επιρρίπτοντας τις ευθύνες στη γραμματέα σας, χωρίς να λάβετε υπόψη σας, ότι γνωρίζουμε τις διαδικασίες, και τη συνέπεια της συγκεκριμένης υπαλλήλου.
γ. Φέρατε για ψήφιση στο Δ.Σ. εισήγηση για τις μεταβολές των σχολικών μονάδων, χωρίς να ενημερώσετε τους δημοτικούς συμβούλους για τις υποχρεώσεις του Δήμου, βάσει της εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας.
δ. Δεν έχετε απαντήσει σε γραπτές ερωτήσεις, που αφορούν θέματα που απασχολούν τους πολίτες και έχουν υποβληθεί από 15/10/2014, ενώ υποχρεούστε να απαντήσετε εντός μηνός. Μία δε εξ αυτών αφορούσε σοβαρές επώνυμες καταγγελίες υπαλλήλου για σοβαρό οικονομικό θέμα, δείχνοντας πλήρη αδιαφορία προς τους κανόνες λειτουργίας του Δ.Σ. και αλαζονεία προς τους δημοτικούς συμβούλους.
ε. Διαπραγματευτήκατε επί έναν χρόνο με την κυβέρνηση την κατάργηση της λεωφορειακής γραμμής Β5 και στη συνέχεια προσπαθήσατε να το περάσετε στους φορείς της πόλης μας ως επιτυχία, υποτιμώντας τη νοημοσύνη τους. Αφού εισπράξατε την καθολική αντίδραση αναγκασθήκατε να αλλάξετε άποψη (λεκτικά τουλάχιστον) .
στ. Στις αρχές του καλοκαιριού του 2015 ερωτηθήκατε στο Δ.Σ. εάν κάνετε ενέργειες να αγοράσετε κτήριο για πνευματικό κέντρο και απαντήσατε αρνητικά. Λίγους μήνες αργότερα φέρατε για ψήφιση πίστωση να ανατεθεί σε ορκωτό εκτιμητή η εκτίμηση συγκεκριμένου κτίσματος για να το εξαγοράσει ο Δήμος. Εδώ ταιριάζει απόλυτα η λαϊκή παροιμία «ο κόσμος το είχε τούμπανο και εγώ κρυφό καμάρι». Στη συνέχεια συγκροτήσατε επιτροπή με απόφαση του Δ.Σ. για να εξετάσει το θέμα και ζητήσατε από την αντιπολίτευση να συμμετάσχει, κάτι που έκανε με πολύ προβληματισμό. Εάν σας ενδιέφερε η πραγματική συνεργασία, ως πρώτη ενέργεια έπρεπε να συγκροτήσετε την επιτροπή για να διερευνήσει τις δυνατότητες της αγοράς της Αγίας Παρασκευής και αφού εξετάσει σε βάθος όλες τις δυνατές περιπτώσεις, να κάνει την εισήγησή της στο Δ.Σ. και όχι να ερευνήσει προειλημμένη απόφαση, δίδοντας το δικαίωμα να σκεφθεί κάποιος ότι πίσω από αυτή κρύβονται υστερόβουλες σκέψεις. Η καλύτερη διακυβέρνηση είναι εκείνη όπου ο λαός υπακούει στους άρχοντες και οι άρχοντες στους νόμους (Σόλων).
Κύριε Σταθόπουλε για να επιτευχθεί η συνεργασία, την αρχή την κάνει πάντα ο ασκών τη διοίκηση, με ειλικρινή διάθεση χωρίς δογματισμούς, ιδεοληψίες, και δείχνοντας το καλό παράδειγμα. Εάν μια φορά ο ένας εξαπατήσει τον άλλον, τότε ταυτόχρονα πεθαίνει και η ουσιαστική συναίνεση, κάτι που εσείς, όπως φαίνεται από τα παραπάνω, το κάνατε δυστυχώς κατ΄ επανάληψη. Τώρα θέλει μεγάλη και ειλικρινή προσπάθεια για να αντιστρέψετε το κακό κλίμα που δημιουργήσατε.
Τσιαμπάς Κωνσταντίνος
Δημοτικός σύμβουλος, αντιπρόεδρος Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Αγίας Παρασκευής
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA