Τα προβλήματα με τη δίχρονη υποχρεωτική προσχολική εκπαίδευση και ένα ακίνητο στο Κοντόπευκο… ταλαιπώρησαν το Δ.Σ. Αγίας Παρασκευής
Πολύωρη ήταν η χθεσινή (Τετάρτη 16/9) συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αγίας Παρασκευής, την οποία μονοπώλησαν το θέμα της προετοιμασίας για τη φιλοξενία της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής εκπαίδευσης και της ενοικίασης χώρου για τη μετεγκατάσταση των υπηρεσιών Πρασίνου, Αυτεπιστασίας και του Διοικητικού Προσωπικού της Καθαριότητας του Δήμου Αγίας Παρασκευής.
Και στα δύο θέματα η διοίκηση του δημάρχου Βασίλη Ζορμπά είχε απέναντί της ένα ισχυρό αντιπολιτευτικό μπλοκ, το οποίο απάρτιζαν οι δημοτικοί σύμβουλοι των παρατάξεων Νίκη των Πολιτών, Νέα Αρχή, Αλλάζουμε και Μια Γενιά Μπροστά, γεγονός που οδήγησε σε αρκετά σημεία να ανέβουν οι τόνοι της αντιπαράθεσης.
Στο θέμα των υποδομών για τη δίχρονη υποχρεωτική προσχολική εκπαίδευση ο δήμαρχος παραδέχθηκε ότι τα πράγματα δεν πήγαν όπως είχε υπολογίσει, αλλά αυτό δεν αρκούσε στις λοιπές δημοτικές παρατάξεις, οι οποίες επέκριναν σφοδρά τη δημοτική αρχή για ελλιπή προετοιμασία, παρά τις μέχρι πρόσφατα καθησυχαστικές διαβεβαιώσεις της.
Από την πλευρά του, ο δήμαρχος διαβεβαίωσε ότι τα πράγματα θα εξομαλυνθούν το επόμενο διάστημα, ενώ έριξε ευθύνες για τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί και στην προηγούμενη διοίκηση του τέως δημάρχου Γιάννη Σταθόπουλου, γεγονός που προκάλεσε νέο κύμα αντιδράσεων από αρκετές παρατάξεις, που του υπενθύμισαν ότι πλέον εκείνος βρίσκεται στη διοίκηση.
Πολύ συζήτηση έγινε και για το θέμα της ενοικίασης του χώρου επί των οδών Αλεξ. Παναγούλη αριθ. 16, Κανάρη και Παύλου Μελά, στο Ο.Τ. 235, ώστε να μεταφερθούν εκεί προσωρινά -μέχρι να κατασκευασθεί το νέο δημαρχείο στην πόλη- οι υπηρεσίες Πρασίνου, Αυτεπιστασίας και του Διοικητικού Προσωπικού της Καθαριότητας. Οι προαναφερόμενες τέσσερις παρατάξεις, που αντέδρασαν έντονα στους σχεδιασμούς της διοίκησης, επέμειναν μέχρι τέλους να αποσυρθεί το θέμα, ώστε να υπάρξει κάποια διαπαραταξιακή επιτροπή που να το εξετάσει και να βρει μια περισσότερο αξιόπιστη λύση.
Η διαφωνία τους εστιαζόταν κυρίως στο θέμα ότι το εν λόγω ακίνητο είχε επιλεγεί πριν από λίγες μέρες από τη διοίκηση Ζορμπά προκειμένου να πάει εκεί το αμαξοστάσιο του Δήμου, το οποίο αντιμετωπίζει την απειλή έξωσης από τον χώρο που φιλοξενείται σήμερα. Ωστόσο, οι αντιδράσεις των κατοίκων της περιοχής (Κοντόπευκο), αλλά και η άρνηση των τεσσάρων παρατάξεων να λάβουν μέρος στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, όπου θα συζητείτο το θέμα, οδήγησε σε ακύρωση εκείνων των σχεδίων. Στο ενδιάμεσο, βέβαια, η διοίκηση του Δήμου έκανε λόγο για εναλλακτική πρόταση, την οποία και θα έθετε προς συζήτηση στη συνεδρίαση, που τελικώς ματαιώθηκε.
Σε ό,τι αφορά την προσωρινή μεταφορά των προαναφερόμενων δημοτικών υπηρεσιών σε άλλον χώρο, οι λοιπές παρατάξεις πρότειναν τον χώρο του πρώην Στρατοπέδου Σπυρούδη και νυν πάρκο «Σταύρος Κώτσης», κάτι που απέρριψε ο δήμαρχος. Μάλιστα, προειδοποίησε ότι εάν το Δ.Σ. απορρίψει (όπως και έγινε) την πρότασή του, θα πάρει το επόμενο πρωί τους υπαλλήλους των παραπάνω υπηρεσιών και θα τους πάει στη «χαβούζα» που προτείνουν οι άλλες παρατάξεις να φιλοξενηθούν και θα ρωτήσει τη γνώμη τους! Κάτι που οι δημοτικοί σύμβουλοι από τα αντιπολιτευόμενα έδρανα εξέλαβαν ως απειλή, ερχόμενοι σε οξεία αντιπαράθεση με τον δήμαρχο.
Ένα ακόμη ενδιαφέρον στοιχείο της υπόθεσης ήταν η ενημέρωση από πλευράς του επικεφαλής της δημοτικής παράταξης Αλλάζουμε, Γιάννη Μυλωνάκη, ότι ο προηγούμενος ενοικιαστής του ακινήτου στο Κοντόπευκο κατέβαλλε μηνιαίο μίσθωμα 1.500 ευρώ, ενώ η διοίκηση προτίθεται για τον ίδιο χώρο να καταβάλλει 2.500 ευρώ μηνιαίως.
Σε κάθε περίπτωση, η πρόταση της διοίκησης καταψηφίσθηκε, με τον δήμαρχο να σημειώνει ότι θα προχωρήσει σε πρόσκληση ενδιαφέροντος για την αναζήτηση χώρου, προκειμένου να στεγαστούν οι προαναφερόμενες δημοτικές υπηρεσίες, προκαταβάλλοντας ότι ο μόνος που θα υποβάλει προσφορά θα είναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου στο Κοντόπευκο…
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA