«Δράση»: Ο τρόπος που τίθεται το ερώτημα «πού θα πάνε τα απορριμματοφόρα» κρύβει μέσα του υποκρισία
Η Κίνηση Δημοτών Βριλησσίων «Δράση για μια Άλλη Πόλη» απαντά στο «επίμονο» ερώτημα που της τίθεται για το πού θα πάνε τα απορριμματοφόρο του Δήμου, αν όχι στον πάρκο της πρώην Ναυτικής Βάσης, κάνοντας λόγο για «υποκρισία» κάποιων, οι οποίοι αρνούνται απλώς να δώσουν οριστική λύση στο θέμα.
Ειδικότερα, στην παρέμβασή της η Κίνηση αναφέρει:
Κάποιοι φαίνεται ξυπνούν και αναρωτιούνται, «πού θα πάνε τα απορριμματοφόρα» των Βριλησσίων; Ανησυχούν. Και μετά το οκτάωρο Δημοτικό Συμβούλιο. Το αγωνιώδες ερώτημα παραμένει: «Πού θα πάνε τα απορριμματοφόρα»!
Προφανώς, διότι δεν τους απασχολεί πραγματικά το «πού θα πάνε», αλλά το να μην μετακινηθούν από εκεί που βρίσκονται! Κάποιοι δεν θέλουν να φύγουν τα απορριμματοφόρα από τον χώρο της Ναυτικής Βάσης. Μια χαρά είναι εκεί, βολευτήκαμε. Να μη γίνει τίποτα. Ρωτούν για να μας «εκθέσουν». Για να αναγκαστούμε να ομολογήσουμε ότι δεν έχουμε λύση! Ή ότι δεν υπάρχει λύση! Το ομολογούμε!
Ενώ η διοίκηση έχει! Να μείνουν εκεί! Λύνει το ζήτημα. Απλά και πρακτικά. Είναι υπεύθυνη. Σκέφτεται την υγεία μας. Κάποιοι φαίνεται δεν έχουν αντιληφθεί ότι τα απορριμματοφόρα βρίσκονται ΠΑΡΑΝΟΜΑ στη Ναυτική Βάση. Από κάθε άποψη. Τι να κάνουμε; Παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν. Δεν έχουν προσέξει ότι με τα χρόνια το πρόβλημα επιδεινώνεται διαρκώς σε βάρος του Δήμου. Ότι έχουν υπάρξει κινητοποιήσεις για να μείνει το δάσος – δάσος και όχι μπαζωμένο αμαξοστάσιο.
Για κάποιους δεν είναι μάλλον σαφές ότι οι χώροι ΕΡΓΑΣΙΑΣ στο προάστιο θα έπρεπε να είναι απολύτως νόμιμοι. Και ότι αυτό το αυτονόητο, δεν συμβαίνει! ΟΛΟΙ οι χώροι του Δήμου. Από το Θέατρό του, μέχρι το αμαξοστάσιο. Δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι αυτή είναι η περιουσία του Δήμου. Οι χώροι του. Που όχι απλώς θα έπρεπε να είναι νόμιμοι, αλλά και το κόσμημά του. Με εγκαταστάσεις σύγχρονες και ασφαλείς για τους εργαζόμενους. Αποδοτικές για τους πολίτες. Για την ανακύκλωση. Με ό,τι προβλέπεται.
Κάποιοι δεν έχουν αντιληφθεί ότι το «ευρωπαϊκό» μας προάστιο δεν έχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ιδιόκτητη υποδομή για τις υπηρεσίες του (εκτός του πρόσφατα αγορασμένου «σύγχρονου» πολιτιστικού χώρου της οδού Ροδόπης).
Αλλά ποιος νοιάζεται; Αυτά δεν «πουλάνε»! Ούτε έχουν προσέξει ότι πολλά από τα οχήματα της υπηρεσίας Καθαριότητας έχουν άδεια κυκλοφορίας του 1992, 1993, 1994. Ότι είναι παροπλισμένα. Από τα 14 απορριμματοφόρα που εμφανίζονται στον δημοτικό στόλο και περιγράφονται στο τοπικό σχέδιο διαχείρισης, τα 9, ήδη από το 2015, έχουν ένδειξη «Παλαιό Όχημα». Πέντε χρόνια μετά, πόσα άραγε ακόμη πάλιωσαν; Γι’ αυτά ουδείς ομιλεί.
Τι να υποσχεθούν στους ψηφοφόρους τους οι παρατάξεις της κομματαρχίας; Ότι «θα φτιάξουμε αμαξοστάσιο»; Ή ότι «θα αγοράσουμε απορριμματοφόρο»; Αυτά δεν περνάνε. Θα τους ψηφίζατε;
«Πού θα πάνε τα απορριμματοφόρα»; Ρωτούν τη ΔΡΑΣΗ, την τοπική Κίνηση Δημοτών. Που δεν έχει επαγγελματίες πολιτικούς, ούτε στελέχη που ονειρεύονται καριέρα στην αυτοδιοίκηση ή το κομματικό σύστημα. Ρωτούν εμάς. Την παράταξη των καθημερινών ανθρώπων. Που συνέβαλε να αναδειχθεί το πρόβλημα και που συνεχίζει να αγωνίζεται για να βρεθεί λύση. Όπως για κάθε τι τόσα χρόνια. Δεν θέτουν το ερώτημα σε εκείνους που διοίκησαν και διοικούν, εκείνους που δημιούργησαν το πρόβλημα, σε εκείνους που διαθέτουν υπηρεσίες, πόρους, προσωπικό, γνωριμίες, μηχανισμό, διασυνδέσεις, επαφές, γραφεία επικοινωνίας, φιλικά μέσα ενημέρωσης κ.λπ., για να το αντιμετωπίσουν. Όχι. Το αποφεύγουν.
Ρωτούν εμάς. «Απαιτούν» από εμάς! «Πού θα πάνε τα απορριμματοφόρα»; Η απάντηση έχει ΜΙΑ προϋπόθεση: Να πάνε σε έναν ΝΟΜΙΜΟ χώρο. Που να εξασφαλίζει ορθολογικές λειτουργίες. Ο οποίος πρέπει να αναζητηθεί και να υποδειχθεί ορθολογικά. Με κριτήρια, μετά από μελέτες και σύγχρονες πρακτικές. Όχι παίζοντας την κολοκυθιά. Ένας σοβαρός Δήμος οφείλει να βρίσκει λύσεις. Σε ΚΑΘΕ περίπτωση. Όχι με μπαλώματα. Όχι διά διολισθήσεων. Όχι με το «έτσι τα βρήκαμε». Όχι με το «έλα μωρέ», «πάμε μέχρι τις εκλογές και βλέπουμε».
Δεν μας ενδιαφέρει εάν τα ίδια γινόντουσαν και πριν 10 ή πριν 30 χρόνια. Τώρα τι γίνεται. Τώρα υπάρχει μια νέα απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου που πρέπει να υποστηριχθεί και να υλοποιηθεί από όλους. Ένα μικρό όπλο για να ξεκολλήσουμε. Και για να τελειώνουμε με την υποκρισία.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA