Η ταινία «Ο αόρατος επισκέπτης» προβάλλεται την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018 στις 20:15 στην αίθουσα «Ν. Εγγονόπουλος» στο πάρκο «Μίκης Θεοδωράκης» (ΤΥΠΕΤ, Π. Μπακογιάννη 38-42, Βριλήσσια) από το Cine Δράση της Δημοτικής Κίνησης Βριλησσίων Δράση για μια Άλλη Πόλη.
Λίγα λόγια για την ταινία από το Cine Δράση
«Ο αόρατος επισκέπτης» είναι ένα σφιχτοδεμένο ψυχολογικό θρίλερ της ισπανικής κινηματογραφικής σχολής, γεμάτο ανομολόγητα κίνητρα, πειστικά ψέματα και επικίνδυνα παιχνίδια εξαπάτησης. Ένα καθηλωτικό φιλμ που προσφέρει στο θεατή δυνατές συγκινήσεις με το μυστήριο, την ιδιαίτερη δράση, τις συνεχείς ανατροπές και αποκαλύψεις, την στυλιζαρισμένη σκηνοθεσία και τους επιταχυνόμενους ρυθμούς αγωνίας και έντασης που το χαρακτηρίζουν.
Ο Αντριάν Ντόρια, είναι ένας νεαρός ανερχόμενος, αλαζόνας και επηρμένος επιχειρηματίας, με σημαντικές διασυνδέσεις σε κάθε βαθμίδα της εξουσίας (δικηγόρους, αστυνομικούς, εισαγγελείς κοκ), που του δίνουν την δυνατότητα να αλλοιώνει αστυνομικά αρχεία και έρευνες. Όταν με την ερωμένη του Λάουρα ακολουθήσουν τις οδηγίες ενός αγνώστου που απειλεί να αποκαλύψει την παράνομη σχέση τους, θα βρεθούν στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου. Εκεί ο Αντριάν θα δεχτεί αιφνίδια επίθεση. Θα ξυπνήσει τραυματισμένος δίπλα στο νεκρό σώμα της Λάουρα, χωρίς να θυμάται τι έχει συμβεί. Θα δηλώσει αθώος για τον φόνο, αλλά καθώς το δωμάτιο είναι κλειδωμένο από μέσα, και αδυνατεί να εξηγήσει πώς βρέθηκε εκεί ή να βρει άλλοθι, θα συλληφθεί, θα κατηγορηθεί για ανθρωποκτονία και θα αποφυλακιστεί με εγγύηση. Ο δικηγόρος του, ένας απατεώνας που πάντα βγάζει λάδι ανθρώπους του είδους του, τα βρίσκει σε αυτή την περίπτωση δύσκολα και του προτείνει μια συνάδελφό του κορυφαία σε παρόμοιες υποθέσεις. Οι δυο τους, δικηγόρος και κατηγορούμενος, διαθέτουν μόνον μία νύχτα, στη διάρκεια της οποίας θα πρέπει να πραγματοποιήσουν έναν ξέφρενο αγώνα δρόμου, ενάντια στον χρόνο και σε κάθε νόμο της λογικής, για να ανακεφαλαιώσουν την ιστορία, να ανακαλύψουν τι πραγματικά συνέβη και να οργανώσουν την υπεράσπισή του.
Μέσα από συνεχή flash-back ο Αντριάν της εξομολογείται τα γεγονότα. Ξεκινάει από την αρχή, όταν αυτός και η Λάουρα οδηγώντας στο δάσος κατά την επιστροφή από μια τελευταία τους ερωτική συνάντηση, θα τραυματίσουν θανάσιμα ένα νεαρό παιδί. Η μοιραία και πανούργα Λάουρα τον πείθει να αποκρύψουν το γεγονός και να εξαφανίσουν το πτώμα. Όπως πιστεύουν κανένας δεν τους έχει δει και μπορούν άνετα να συνεχίσουν τις ζωές τους σαν να μην συνέβη τίποτα. Άλλωστε κανένας τους δεν θέλει να ανταλλάξει τις ανέσεις και την πολυτέλεια του με τη ζωή σε ένα κελί. Μέσα από τις διηγήσεις του Αντριάν και τις αγωνιώδεις προσπάθειες των γονιών του νεαρού να βρουν το εξαφανισμένο παιδί τους, η έμπειρη δικηγόρος θα τον αναγκάσει να της αποκαλύψει αλήθειες, που δεν ομολογούσε και σκοτεινές λεπτομέρειες για την δική του συμμετοχή στο έγκλημα, που, ως εκείνη την στιγμή, επέμενε να αποδίδει στην ερωμένη του.
Ο Ισπανός σκηνοθέτης Oriol Paulo, που στο Cine Δράση έχουμε προβάλει την προηγούμενη ταινία του «Το σώμα» («El Cuerpo») στηριγμένος σε έναν άλυτο φαινομενικά γρίφο, στον οποίο προστίθενται διαρκώς νέα στοιχεία, φτιάχνει ένα φρέσκο αστυνομικό θρίλερ γεμάτο αινίγματα και ύποπτες συναλλαγές. Εξερευνά τα ανθρώπινα ένστικτα, το φόβο, την προδοσία, τις λανθασμένες αποφάσεις και τις συνέπειές τους. Γράφει ο ίδιος το αψεγάδιαστo και ευφυέστατο σενάριο. Η προσεγμένη δομή, η σύνθετη -αρχικά αργή, σταδιακά γρηγορότερη- ροή, ο έξυπνος χειρισμός των χαρακτήρων και η παραπλανητική σκηνοθεσία δεν επιτρέπουν να αποκαλυφθεί, μέχρι την τελευταία στιγμή, καμία λεπτομέρεια που θα μπορούσε να οδηγήσει στην πρόωρη αποκάλυψη της αλήθειας. Οι ερμηνείες από τους καταξιωμένους Jose Coronado, Ana Wagener και τον νεαρότερο Mario Casas στον ρόλο του Αντριάν είναι εξαιρετικά ρεαλιστικές. Η φωτογραφία σαγηνεύει, η μουσική επένδυση υπογραμμίζει τις σκηνές έντασης, εκπλήσσει με τον αγχωτικό της ρυθμό και παραπέμπει σε κλασσικές αστυνομικές ταινίες.
Ισπανία 2016. Διάρκεια: 106΄. Σενάριο- Σκηνοθεσία: Oriol Paulo. Πρωταγωνιστούν: Mario Casas, Ana Wagener, José Coronado, Bárbara Lennie, Francescα Orella, Paco Tous, David Selvas, Iñigo Gastesi, San Yélamos, Manel Dueso.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA