Ήττα για την Κηφισιά με 81-68 από τον Άρη σε μία φανατισμένη έδρα

Με 81-68 επικράτησε ο Άρης της Κηφισιάς στην αναμέτρηση του Σαββάτου 5 Δεκεμβρίου “στο άνευ λόγου και αιτίας φανατισμένο Nick Gallis Hall”, όπως γράφει η ιστοσελίδα της ομάδας των Βορείων Προαστίων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται στη ίδια σελίδα, εξελίχθηκε ως εξής:

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η Κηφισιά με τον Γλυνιαδάκη να πετυχαίνει αμέσως 4 πόντους. Ο Άρης, με 5 πόντους από τον Μακ Νιλ και ένα τρίποντο του Πελεκάνου, πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-4 στο 5’. Ο Γκίκας στη συνέχεια με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά (8-9), αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν κάνοντας το σκορ 13-9. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Lowery με τρίποντο μείωσε σε 14-13 και ο Κασελάκης ισοφάρισε σε 15-15. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Άρη να προηγείται με 18-15.

Οι «Κηφισιώτες» μείωσαν σε 18-17 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Άρης, με τον Τσούπκοβιτς, αύξησε τη διαφορά στους 6 πόντους (25-19) στο 13’. Στα μισά του δεκαλέπτου ο Κοέν για τους γηπεδούχους ανέβασε τη διαφορά στους 10 (30-20).Με βολές ο Lowery μείωσε στους 7 (34-25). Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (40-28). Η δεύτερη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ (42-33).

Ο Κασελάκης με τρίποντο μείωσε στους 8 πόντους (44-36) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου κι εν συνεχεία ο Lowery έκανε το σκορ 45-40 στο 6’. Στα μισά της περιόδου η Κηφισιά πλησίασε ακόμη περισσότερο (47-43), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 11 (56-45). Ο Τζερόντ Στίγκερς με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους (61-52).Το δεκάλεπτο τελείωσε με το Lowery να κερδίζει καλάθι και φάουλ, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους 4 πόντους( 61-57).

Ο Άρης με 4 συνεχόμενους πόντους αύξησε τη διαφορά στους 8 πόντους (67-59), αλλά ο Κασελάκης απάντησε μειώνοντας σε 67-61 στο 33’. Στα μισά της περιόδου η Κηφισιά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 (72-61). Η ομάδα μας δεν κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 81-68.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιάννης Χατζηνικόλας, καθώς ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα αποθεραπείας.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-33, 61-57, 81-68

Διαιτητές: ΠαπαπέτρουΠαναγιώτουΤσώνος

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3, Τσούπκοβιτς 8, Φλιώνης, Γουάιτ 19, Γουάτερς 6, Ζάρας, Χάγκινς 14, Κοέν 11, Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λιμνιάτης): Lowery 15, Stiggers D. 5, Γκίκας 8, Πόποβιτς 2, Σταμάτης, Κασελάκης 13, Χρυσικόπουλος 2, Stiggers J. 5, Χογκ 3, Σμιθ 7, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 8.