Ήττα στον πόντο για την ΑΕΝΚ από τον Πανελευσινιακό

Μεγάλες ανατροπές έκρυβε ο αγώνας μεταξύ του Πανελευσινιακού και της Α.Ε. Νέας Κηφισιάς για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος).

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπήκε «μουδιασμένα» στον αγώνα και στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου έχανε με 12 πόντους διαφορά (20-8). Στη δεύτερη περίοδο οι Κηφισιώτες συνήλθαν και μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους, για να μπουν στο τρίτο δεκάλεπτο και να γυρίσουν το παιχνίδι (36-40). Από εκεί και πέρα το ματς πήρε χαρακτήρα «θρίλερ», με τη γηπεδούχο ομάδα να είναι όμως αυτή που πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη.

Το συγκρότημα του Λιόγα βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 27 βαθμούς, μαζί με Πανελευσινιακό, Μανδραϊκό και Τρίτωνα και την επόμενη αγωνιστική (19/2) θ’ αντιμετωπίσει εκτός τον Μανδραϊκό.

Διαιτητές: Μπούκας, Αναστασίου
Δεκάλεπτα: 20-8, 29-23, 36-40, 53-52.

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 11 (1), Μιχαλούτσος 8 (1), Πέτρουλας, Μουμπάρακ 7 (1), Δούκας 1, Ηλιάδης, Δορμπάρης, Ρεκουνιώτης 11, Μαντζιώρης 15 (2).
Νέα Κηφισιά (Λιόγας): Καμαριανός 4, Μοσχοβίτης 5 (1), Κεφαλάς 5 (1), Μαρίνος 7 (1), Παπανικολάου 4, Χατζηνικόλας 13 (1), Καραβανάς 3, Οικονομόπουλος 2, Δρακάκης 2, Ψαρόπουλος 7 (1).