Πολύτιμο «διπλό» του Πανερυθραϊκού στου Ζωγράφου με σκορ 68-74

Με τους βαθμούς της νίκης έφυγε από τη δύσκολη έδρα του Ζωγράφου ο Πανερυθραϊκός, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), επικρατώντας με σκορ 68-74 και παραμένει στο… κόλπο για την άνοδο στην Α2 Ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του, με την ΕΦΑΟΖ να έχει τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά την ομάδα της Ν. Ερυθραία να «παίρνει κεφάλι» στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαινα πόντο πόντο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δύο τρίποντα του Τ. Καλλιανιώτη έστειλαν τη διαφορά στους 8 πόντους (62-70, «κόβοντας τα πόδια» των γηπεδούχων.

Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, το συγκρότημα του Χουχουλή βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 46 βαθμούς κι αν το Μαρούσι δεν τα καταφέρει απέναντι στον Εργοτέλη την Τετάρτη 3 Μαΐου 2017, οι δύο ομάδες θα «συγκατοικήσουν».

Για τον Πανερυθραϊκό η επόμενη αγωνιστική είναι την Κυριακή 7 Μαΐου, οπότε και θα υποδεχθεί τον 4ο της βαθμολογίας Παπάγο στο ντέρμπι κορυφής των Βορείων.

Διαιτητές: Καραβίτης – Καλογερόπουλος
Δεκάλπετα: 23-16, 38-39, 55-54, 68-74

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 14 (1), Γκόντγουιν, Γκαβασιάδης 6, Γεωργοπαπαδάκος 8 (2), Καπετζόγλου, Νάκης 6 (2), Ξύδης 3, Καστανιώτης 5 (1), Λεγκίκας 24 (2), Τσιτσιγιάννης 2, Σπηλιόπουλος, Κοψιάς.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλιος 2, Πρισκομάτης, Καλλανιώτης 15 (5), Πρίτσος, Σοφρωνάς 10 (1), Κούσουλας 11 (2), Γιαουρτόγλου 14 (1), Τοπάλης 11 (2), Αλεξίου, Αντωνίου 3 (1), Καλούδας, Γιανναλέτσος 8.