Ήττα με 87-77 για την Κηφισιά από τον Κόροιβο

Με 87-77 επικράτησε ο Κόροιβος της Κηφισιάς στη χθεσινή (13/2) εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Κόροιβος χρειαζόταν περισσότερο τη νίκη, όπως φάνηκε, γιατί αλλιώς θα έμπαινε σε μεγάλες περιπέτειες. Η Κηφισιά δε μπόρεσε να ακολουθήσει μέχρι το τέλος και το τελικό αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά.

Το παιχνίδι

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η Κηφισιά με τον Χογκ να σκοράρει τους πρώτους πόντους του αγώνα (0-3). Ο Κόροιβος στο 4’ μείωσε στον πόντο (6-7) και δύο λεπτά αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-9. Ο Κασελάκης όμως ισοφάρισε σε 12-12 κι εν συνεχεία ο Γκίκας έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα των Βορείων Προαστίων στο σκορ (12-16) στο 8’. Η πρώτη περίοδος έληξε 14-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Μάρσαλ με τρίποντο έκανε το σκορ 16-23 στο 11’ και ο Κασελάκης στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (18-26). Η Κηφισιά βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Πόποβιτς και Μάρσαλ που διαμόρφωσαν το 25-32 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι με 5 συνεχόμενους πόντους ψαλίδισαν τη διαφορά στο καλάθι (30-32) στο 16’, αλλά ο Μάρσαλ απάντησε αμέσως (30-34) και με άλλο ένα εύστοχο τρίποντο από τον Κασελάκη οι «Κηφισιώτες» έχτισαν πάλι μια διαφορά 7 πόντων (30-37) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Κόροιβος έφερε το ματς στον πόντο (36-37) στο 18’ και ισοφάρισε σε 39-39 ένα λεπτό αργότερα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι ένα πόντο πίσω στο σκορ (42-41).

Οι γηπεδούχοι με 4 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσαν το 46-41 στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, αλλά ο Κασελάκης μείωσε στον πόντο (46-45) στο 23’. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 6 πόντους (51-45), αλλά ο Κασελάκης μείωσε σε 51-48 στο 27’. Με 5 συνεχόμενους πόντους από τους Γκίκα και Ελ Αμίν η ομάδα της Κηφισιάς έφερε το ματς στο καλάθι (55-53) στο 28’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Κηφισιά να προηγείται στο σκορ (55-57).

Δυναμικά μπήκε ο Κόροιβος στην τελευταία περίοδο διαμορφώνοντας το 64-57 στο 31’. Η Κηφισιά μείωσε στους 4 πόντους (68-64) δύο λεπτά αργότερα. Ο Χογκ και ο Σμιθ αποβλήθηκαν με 5 φάουλ σε αυτήν την περίοδο. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων ανέβηκε στους 8 πόντους (76-68) στο 36’. Ο Ελ Αμίν μείωσε σε 79-73 αλλά ο Κόροιβος ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 8 πόντους (81-73) στο 39’. Το ματς έληξε 87-77 υπέρ των γηπεδούχων.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιάννης Χατζηνικόλας λόγω ίωσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-41, 55-57, 87-77

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Πουρσανίδης -Καλδίρης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 12, Συνετός, Πουλιανίτης 5, Χριστοδούλου 2, Χάρντιγκ, Χαριτόπουλος 12, Τρότερ 4, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2, Βασιλόπουλος 2, Τσάπιν 22, Χάρις 26.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ 8, Στίγκερς 7, Γκίκας 9, Πόποβιτς 3, Σταμάτης, Κασελάκης 22, Χρυσικόπουλος, Χογκ 3, Σμιθ 3, Ελ Αμίν 15, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 7.

Δηλώσεις μετά τον αγώνα

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Μας στοίχισε ο τρόπος με τον οποίο αμυνθήκαμε, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο δεχθήκαμε 32 πόντους. Ο Κόροιβος είναι μια ομάδα με χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και παρά το γεγονός ότι ο Ντέιβις και ο Τρότερ μαζί σημείωσαν 15 πόντους, συνολικά δεχθήκαμε σχεδόν ενενήντα. Αυτό δείχνει την κακή μας αμυντική αντίδραση. Όταν δέχεσαι 32 πόντους στην τελευταία περίοδο, δεν μπορείς να κερδίσεις κανένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Ατομικά και ομαδικά ήμασταν πάρα πολύ κακοί στην άμυνα. Σημασία έχει να παίξουμε με τον τρόπο που έχουμε μάθει. Όταν κάποιοι δεν μπορούν να το  υποστηρίξουν αυτό, δημιουργείται πρόβλημα».

Ο παίκτης της Κηφισιάς Νίκος Γκίκας δήλωσε, από την πλευρά του:

«Δεν δείξαμε τη συγκέντρωση που έπρεπε στο τέλος. Ο Κόροιβος βρήκε κάποια σουτ, κάποιες φάσεις και ο Τσάπιν μας έκανε μεγάλη ζημιά. Στις βολές ήμασταν άστοχοι και αυτό μας στοίχισε. Είναι σίγουρο ότι παλέψαμε, όπως είναι σίγουρο ότι μπορούσαμε και κάτι παραπάνω απέναντι σε έναν Κόροιβο ο οποίος ήθελε πολύ αυτό το παιχνίδι, καθώς αν έχανε θα έμπλεκε».

Πηγή στοιχείων: kifissiabc.gr