Ήττα για τον Πανερυθραϊκό με 78-74 από τη Δόξα Λευκάδας

Έστω και δύσκολα, τελικώς η Δόξα Λευκάδας κατόρθωσε να “υποτάξει” τον Πανερυθραϊκό στην αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών με τελικό σκορ 78-74.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν στο 15΄ με 30-15, αλλά 20 λεπτά αργότερα, κι αφού οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν επτά τρίποντα, ο φωτεινός πίνακας έγραφε 65-65 κι ένα λεπτό αργότερα ο Μπάρδας έβαζε τους “Ερυθραιώτες” μπροστά στο σκορ με 66-67.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων σχολίασε στη σελίδα της στο Facebook:

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στον εκτός έδρας αγώνα με τη Δόξα Λευκάδος. Σε ένα παιχνίδι θρίλερ, οι Επτανήσιοι δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να κάμψουν την αντίσταση του Πανερυθραϊκού, πριν καταφέρουν να επικρατήσουν με τελικό σκορ 78-74.

Το θετικό για τον Πανερυθραϊκό όμως είναι ότι κράτησε το +8 της διαφοράς από τη νίκη του στον πρώτο γύρο στο κλειστό “Στέλιος Καλαϊτζής”.

Στην επόμενη αγωνιστική υποδεχόμαστε στο “σπίτι” μας τον Α.Σ. Δούκα, το Σάββατο 12/03, ώρα 17.00.

Δεκάλεπτα: 20-10, 42-28, 58-50, 78-74

Διαιτητές: Παναγιώτου-Συμεωνίδης-Λόρτος

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς, Τραϊανός, Κούτρας 5 (1), Καρύδας 5, Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος 6 (1), Μανούσος 17, Κανονίδης 15 (3), Κέντζο 21 (2), Πεταλωτής, Τσαλδάρης 8 (1), Γεωργάκης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλιος 7, Μπάρδας 17 (3), Καλλιανιώτης 9 (3), Πρίτσος 9, Γεωργοπαπαδάκος 9 (3), Προδρόμου, Γιαουρτόγλου 10 (2), Γεωργακόπουλος, Σολωμός 6, Αντωνίου, Γκαιτάσοφ 7 (1), Σοφρωνάς.