Με 84-78 ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό η Κηφισιά

Με 84-75 επικράτησε ο Παναθηναϊκός της Κηφισιάς στη σημερινή (9/4) εντός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πραγματοποίησε μια πολύ καλή πορεία στη φετινή Basket League, τερματίζοντας στην 6η θέση του βαθμολογικού  πίνακα.

Η επόμενη μέρα βρίσκει την Κηφισιά αντιμέτωπη με τον  Άρη στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι, όπως περιγράφεται στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, είχε ως εξής:

Με 2-0 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Κασελάκης απάντησε για το 3-2 στο επόμενο λεπτό. Η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά στο σκορ (9-4) στα μισά της περιόδου, ύστερα από 4 συνεχόμενους πόντους του Ελ Αμίν. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι (9-7), αλλά οι Κασελάκης και Γκίκας  ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (13-7) στο 7’. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ελ Αμίν ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (20-15) κι εν συνεχεία στους 8 πόντους (23-15) στο 13’, αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε αμέσως στους 6 πόντους (23-17). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και πλησίασαν στο καλάθι (26-24) στα μισά της περιόδου, ενώ ισοφάρισαν σε 26-26 στη συνέχεια. Οι “πράσινοι” πέρασαν μπροστά στο σκορ (26-28) στο 16’, αλλά οι «Κηφισιώτες» απάντησαν με τον Κασελάκη για το 32-30 στο 18’.  Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ (33-36).

Ο Γκίκας ισοφάρισε σε 36-36 στο πρώτο λεπτό του 2ου ημιχρόνου, αλλά οι “πράσινοι” στο επόμενο λεπτό πήραν προβάδισμα 7 πόντων (36-43). Οι Χογκ και Ελ Αμίν έφεραν το ματς στους 3 πόντους (40-43) στο 22’. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν  τη διαφορά στους 8 πόντους (45-53) στα μισά του δεκαλέπτου, αλλά ο Γλυνιαδάκης “ψαλίδισε” στους 7  τη διαφορά στο 26’ κι εν συνεχεία ο Ελ Αμίν στους 6 πόντους (51-57) στο επόμενο λεπτό. Η τρίτη περίοδος τελείωσε 58-65 υπέρ των “πρασίνων”.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (60-70) στο 31’. Από ένα φάουλ σε Χογκ και Φώτση στο 34’ και στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15 πόντους (63-76). Ο Σμιθ μείωσε στους 12 πόντους (70-82) κι εν συνεχεία ο Σταμάτης “ψαλίδισε” στους 9 πόντους (73-82) στο 38’. Το ματς έληξε 75-84 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα:18-15, 33-36, 58-65,75-84

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ,Στίγκερς 5, Χατζηνικόλας 2, Γκίκας 8, Σταμάτης 5, Κασελάκης 11, Χρυσικόπουλος, Χογκ 8, Σμιθ 3, Ελ Αμίν 24, Σπυριδωνίδης 2, Γλυνιαδάκης 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 10, Χαραλαμπόπουλος 5, Μποχωρίδης 8, Γιάνκοβιτς 8, Φώτσης1 0, Ραντούλιτσα 19, Διαμαντίδης, Γκιστ 11, Καλάθης 6, Λούτζης, Ουίλιαμς 5, Χάντερ 2.

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε μετά τον αγώνα:

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια. Ξέρει πολύ καλά το παιχνίδι. Είχε πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και είχε και πολύ καλό ρυθμό. Προσπαθήσαμε να του δημιουργήσουμε προβλήματα, αλλά όταν ανέβασε ψηλά την άμυνά του, έκλεψε μπάλες και βρήκε εύκολα καλάθια. Ο Παναθηναϊκός, αν και προέρχεται από ένα δύσκολο ματς και τον περιμένουν ακόμα πιο δύσκολα, μας σεβάστηκε απόλυτα.

Εμείς πετύχαμε τον στόχο μας. Τερματίσαμε στην έκτη θέση. Αυτό είναι άθλος για την ομάδα μας. Σε τρία χρόνια η ομάδα μία βγήκε 5η και μία 6η. Αυτό που κάνουμε το αγαπάμε και είμαστε όλοι περήφανοι. Τα ματς που έχουμε με τον Άρη θα είναι δύσκολα. Καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό, καθώς είναι η μοναδική ομάδα που μας εκπροσωπεί στην Ευρώπη τώρα. Μακάρι να πετύχει τον στόχο του».

Ο παίκτης της Κηφισιάς Δημήτρης Σταμάτης, με τη σειρά του είπε:

«Μπήκαμε δυνατά στο ματς και δυσκολέψαμε τον Παναθηναϊκό, αλλά είχε τις λύσεις και κέρδισε δίκαια. Εμείς πετύχαμε τους στόχους μας. Εξασφαλίσαμε νωρίς τη σωτηρία και τώρα πάμε για τα play off για το καλύτερο δυνατό».