Γ. Κωνσταντόπουλος: Δεν σώσατε μόνο εσείς το δάσος Μορέλλα κ. δήμαρχε
Μια σύντομη αναδρομή στις συλλογικές διαχρονικές κινήσεις που έγιναν για τη διάσωση του δάσους Μορέλλα επιχειρεί ο ανεξάρτητος δημοτικός σύμβουλος Λυκόβρυσης – Πεύκης Γιώργος Κωνσταντόπουλος, απαντώντας ουσιαστικά στο δελτίο Τύπου της δημοτικής Αρχής του δημάρχου Τάσου Μαυρίδη (Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης: Ούριος άνεμος… στο Δάσος Μορέλλα).
Ο κ. Κωνσταντόπουλος απορρίπτει την προσπάθεια του δημάρχου να παρουσιάσει -όπως σημειώνει- ότι μόνος αυτός προώθησε τη διατήρηση της εδαφικής έκτασης του Μορέλλα, ενώ παράλληλα ζητεί τη σύσταση διαπαραταξιακής επιτροπής η οποία θα αποτελέσει «ανάχωμα σε καθέναν που επιχειρήσει να καρπωθεί για δικό του όφελος την οποιαδήποτε σπιθαμή δασικής έκτασης».
Ακολουθεί η ανακοίνωση του κ. Κωνταντόπουλου:
Η αλήθεια για το Δάσος Μορέλλα
Με αφορμή το δελτίο του Γραφείου Τύπου του Δημάρχου Λυκόβρυσης- Πεύκης, με τίτλο « Ούριος άνεμος…στο Δάσος Μορέλλα», στο οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ ο ίδιος προσωπικά και οι συνεργάτες του εμφανίζονται ότι δήθεν «…προώθησαν στον μέγιστο βαθμό τη διατήρηση της εδαφικής έκτασης του Δάσους Μορέλλα και τη μη οικοπεδοποίηση κανενός τμήματος στο Δάσος Μορέλλα», θα ήθελα να διατυπώσω τις δικές μου σκέψεις μου επί του θέματος.
Κατά τη θητεία της προηγούμενης δημοτικής Αρχής -κατά τη διετία από 1η Ιανουαρίου 2011 έως 31η Δεκεμβρίου 2012, διάστημα κατά το οποίο ήταν πρόεδρος του Δ.Σ. ο σημερινός δήμαρχος- εκδόθηκε η εισήγηση της Γενικής Διεύθυνσης Πολεοδομικού Σχεδιασμού προς το ΚΕΣΥΠΟΘΑ (Κεντρικό Συμβούλιο Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων) με θέμα «Τροποποίηση για την κατάργηση του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου σε τμήμα του Δάσους Μορέλλα (Ο.Τ. 440,441)».
Η παραπάνω διεύθυνση εισηγήθηκε στο ΚΕΣΥΠΟΘΑ: «1) Την κατάργηση του κοινόχρηστου χώρου πρασίνου στα Ο.Τ. 440, 441 και 440α (τμήματος)…2)…3)…4)…».
Η γνωμοδότηση του ΚΕΣΥΠΟΘΑ -ικανή και αναγκαία συνθήκη για την έκδοση του οικείου Π.Δ.- έκανε ομόφωνα δεκτή την πρόταση της Διεύθυνσης Πολεοδομικού Σχεδιασμού του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης, με την παρατήρηση να αποσταλούν στη Διεύθυνση Προστασίας Δασών η εισήγηση και τα υποβληθέντα υπομνήματα (τόσο από πλευράς του Δήμου όσο και από πλευράς των παρεμβαινόντων), προκειμένου να επανεξετασθεί στο σύνολό της η εν λόγω υπόθεση.
Μέχρι το πέρας της θητείας της προηγούμενης δημοτικής Αρχής (31-8-2014) δεν είχε υποβληθεί εισήγηση της Διεύθυνσης Πολεοδομικού Σχεδιασμού προς ΚΕΣΥΠΟΘΑ.
Το Μάιο του 2016 -κατά δήλωση του δημάρχου- ολοκληρώθηκε η διοικητική διαδικασία γνωμοδότησης του ΚΕΣΥΠΟΘΑ, σχετικά με την κατάργηση του πολεοδομικού σχεδίου της πόλης, με συνέπεια τη μετέπειτα έκδοση του οικείου Π.Δ.
Φθάσαμε στην έκδοση του «πολυπόθητου» Π.Δ., μετά παρέλευση δεκαετιών, το οποίο ήταν προϊόν συλλογικής και μεθοδικής δουλειάς των προηγούμενων δημοτικών Αρχών των κ.κ. Καμάρα, Θεοδωρακόπουλου και Φωκιανού και πολλών συνδημοτών μας, με προεξάρχουσες τις κυρίες Μαρίτα Κουρούπη και Γωγώ Κωνσταντίνου, εθελοντών και διακεκριμένων νομικών, που συνέβαλαν αρχικά στην έκδοση της υπ’ αριθμ. 569/1999 απόφασης του ΣτΕ, με την οποία ακυρώθηκε η απόφαση του νομάρχη για τη δημιουργία του Ο.Τ. 440α ως οικοδομήσιμου ακινήτου και αναπέμφθηκε η υπόθεση στη διοίκηση για οριστικό χαρακτηρισμό. Εξαιρέθηκε μόνο το τμήμα που περιελάμβανε την οικοδομή στο νότιο τμήμα του Δάσους. Το υπόλοιπο αδόμητο τμήμα των 440α , 440 και 441 Ο.Τ. κρίθηκε ότι δεν έχει απολέσει το δασικό του χαρακτήρα.
Βέβαια, είναι εμφανής η έλλειψη παραγωγής ουσιαστικού έργου της σημερινής δημοτικής Αρχής, και ιδιαίτερα του δημάρχου, σε συνδυασμό με τη χαμηλή δημοτικότητά του και την ανικανότητα να αντιμετωπίσει ενδοπαραταξιακές συγκρούσεις και διενέξεις, που οδήγησαν στην ανεξαρτητοποίηση δημοτικής συμβούλου της πλειοψηφίας, και μάλιστα της πρώτης σε ψήφους και τέως προέδρου του ΠΕΑΠ.
Όμως, τα σοβαρά και τόσο ευαίσθητα θέματα, όπως είναι τα δάση (Μορέλλα, Κάσδαγλη και Αργύρη), απαιτούν σοβαρότητα, υπευθυνότητα ως προς τον χειρισμό τους, και προ πάντων συλλογική προσπάθεια.
Σε αυτή την κατεύθυνση απευθύνω έκκληση προς τη δημοτική Αρχή και ειδικά προς τον κύριο δήμαρχο για την άμεση σύσταση διαπαραταξιακής επιτροπής, όπως είχε συσταθεί την τετραετία 2007-2010 (υπό την προεδρία του κ. Σταύρου Μονεμβασιώτη), πλαισιωμένη από νομικούς και εθελοντές συμπολίτες μας, οι οποίοι θα αποτελέσουν το «ανάχωμα» σε καθέναν που επιχειρήσει να καρπωθεί για δικό του όφελος την οποιαδήποτε σπιθαμή δασικής έκτασης.
Στην περίπτωση που η δημοτική Αρχή κωφεύσει, όπως συνηθίζει σύμφωνα με την προσφιλή της τακτική, πρέπει οι παρατάξεις της μειοψηφίας (αλλά και ανεξάρτητοι δημοτικοί σύμβουλοι), καθώς και μέλη της δημοτικής Αρχής, που συμφωνούν ότι πρέπει να υπάρξει συναίνεση και σύνθεση στα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Δήμος μας -ένα από τα πιο σοβαρά είναι και τα δάση μας- να συμμετάσχουν στην προτεινόμενη διαπαραταξιακή επιτροπή, για τη σύσταση της οποίας θα αποφασίσει το Δ.Σ., όπως προβλέπεται από τον κανονισμό λειτουργίας του.
Ο ανεξάρτητος δημοτικός σύμβουλος Γιώργος Κωνσταντόπουλος
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA