Συνάντηση της Ένωσης Γονέων & Κηδεμόνων Δήμου Αμαρουσίου με την ΚΤ.ΥΠ.
Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε προγραμματισμένη συνάντηση του Διοικητικού Συμβουλίου της Ένωσης Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων Αμαρουσίου με τον διευθύνοντα σύμβουλο των Κτιριακών Υποδομών, Γιάννη Χαρωνίτη.
Θέμα της συνάντησης ήταν τα οξυμένα κτιριακά προβλήματα των σχολείων του Δήμου Αμαρουσίου.
Στη συνάντηση κλήθηκαν να παραστούν, με πρόσκληση της Ένωσης, εκπρόσωποι από όλους τους Συλλόγους Γονέων στα σχολεία των οποίων υπάρχουν ιδιαίτερα οξυμένα προβλήματα.
Από το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Συλλόγων Γονέων παραβρέθηκαν ο πρόεδρος, Βασίλης Μπούρας, η γενική γραμματέας, Λουΐζα Πάπαρου και ο ταμίας, Κώστας Νικολαΐδης.
Από τους Συλλόγους Γονέων παραβρέθηκαν ο κ. Γιάννης Γιαννέλας και η κ. Γιώτα Σφουντούρη από το 5ο Δημοτικό και το 13ο Νηπιαγωγείο και η κ. Δήμητρα Κωστάκη από το 16ο Δημοτικό και 10ο Νηπιαγωγείο.
Από την πλευρά των Κτιριακών Υποδομών, εκτός του διευθύνοντος συμβούλου, Γιάννη Χαρωνίτη, παραβρέθηκε και ο γενικός διευθυντής Έργων, Θεόδωρος Κυριαζόπουλος.
Η συζήτηση, όπως ήταν φυσικό, επικεντρώθηκε στα σχολεία εκείνα όπου οι κτιριακές συνθήκες δημιουργούν ασφυκτικές και αντιπαιδαγωγικές συνθήκες στη σχολική καθημερινότητα. Αυτά είναι τα: 10ο, 12ο, 13ο και 18ο Νηπιαγωγείο, 5ο, 11ο και 16ο Δημοτικό, το 8ο Γυμνάσιο, 6ο και 9ο Λύκειο.
Αναφέρθηκαν, επίσης, κτιριακά προβλήματα που χρονίζουν και αφορούν στο 10ο Δημοτικό και τα συστεγαζόμενα σχολεία του 2ου Γυμνασίου και 2ου Λυκείου.
Η συμβολή του διευθύνοντος συμβούλου στη «διαλεύκανση» του τοπίου γύρω από τη διαδικασία και το στάδιο που βρίσκονται πάγια αιτήματα του γονεϊκού κινήματος για την ανέγερση σχολικών μονάδων υπήρξε, όπως επισημαίνει η Ένωση, σημαντική.
Πιο συγκεκριμένα όπως ενημερωθήκαμε από τον κ Χαρωνίτη:
- Η ανέγερση του κτηρίου του 11ου Δημοτικού και 12ου Νηπιαγωγείου βρίσκεται σε ώριμο στάδιο και μπορεί να ενταχθεί στο επόμενο χρηματοδοτικό πρόγραμμα το οποίο ζητήσαμε επιτακτικά.
- Το 6ο Λύκειο μπορεί να έχει την ίδια τύχη αν εξασφαλισθεί από πλευράς δήμου, όπως έχει δεσμευθεί, η ομαλή προσωρινή μετεγκατάσταση του σχολείου σε άλλον χώρο.
- Η κατασκευή του 18ου Νηπιαγωγείου θα μπορέσει να προχωρήσει, στον προαύλιο χώρο του 18ου Δημοτικού μόλις ολοκληρωθεί η δικαστική διαδικασία και ενταχθεί στην περιουσία της ΚΤ.ΥΠ.
Για τα υπόλοιπα σχολεία οι εκπρόσωποι των Κτιριακών Υποδομών δηλώσαν ότι δεν έχουν κανένα έγγραφο ή επίσημη ενημέρωση ότι ολοκληρώθηκαν οι προαπαιτούμενες ενέργειες από το Δήμο ώστε να προχωρήσει η ΚΤ.ΥΠ. τη διαδικασία ανέγερσης σχολείων.
Για την κατασκευή νέων κτηρίων για το 5ο Δημοτικό και 13ο Νηπιαγωγείο καθώς και το 16ο Δημοτικό και 10ο Νηπιαγωγείο, υπάρχουν, εδώ και πολλά χρόνια, οικόπεδα δεσμευμένα από τον Δήμο και χαρακτηρισμένα για την κατασκευή σχολείων, που όμως δεν έχουν αποζημιωθεί οι ιδιοκτήτες τους, ώστε να ολοκληρωθεί η απαλλοτρίωσή τους. «Είναι προφανής η ολιγωρία και οι ευθύνες της δημοτικής Αρχής σε αυτό τον τομέα» τονίζει η Ένωση και συμπληρώνει: «Καλούμε, λοιπόν, τον Δήμο, εν΄ όψει του προϋπολογισμού του 2019 και της κατάρτισης του Τεχνικού Προγράμματος του 2019, να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για την απόκτηση απαλλοτρίωση των οικοπέδων, έτσι ώστε να ανοίξει ο δρόμος για την έναρξη των διαδικασιών της κατασκευής των νέων σχολικών μονάδων».
Όσο αφορά την ανέγερση των δύο αιθουσών στην επέκταση του κτιρίου του 10ου Δημοτικού, η μελέτη των οποίων έχει πραγματοποιηθεί από εθελοντές γονείς του σχολείου και έχει σταματήσει λίγο πριν την ολοκλήρωσή της, ο γενικός διευθυντής Έργων δεσμεύτηκε να την εξετάσει.
Για το αίτημα κατασκευής αίθουσας πολλαπλών χρήσεων στο αδόμητο τμήμα του οικοπέδου του 2ου Γυμνασίου και 2ου Λυκείου, δεσμεύτηκε, όπως ενημερώνει η Ένωση, να εξετάσει το ιδιοκτησιακό καθεστώς, καθώς και την πιθανότητα ύπαρξης υπόλοιπου συντελεστή δόμησης.
Στη συζήτηση τέθηκε, επίσης, η αναγκαιότητα κατασκευής ανελκυστήρων, ειδικά στα κτήρια εκείνα που φοιτούν μαθητές και με κινητικά προβλήματα. Αντιλαμβανόμενοι την δυσκολία κατασκευής τους, προτείναμε την τοποθέτηση αναβατορίου σκάλας για ΑμεΑ, ως πιο οικονομική λύση, για την οποίο απαιτείται μόνο άδεια μικρής κλίμακας. Η πρόταση της Ένωσης αντιμετωπίστηκε θετικά από τους εκπροσώπους της ΚΤ.ΥΠ. Α.Ε.
Επιπλέον, ο διευθύνων σύμβουλος αποδέχθηκε πρόσκληση της Ένωσης να επισκεφθεί τα σχολεία του Δήμου με τα μεγαλύτερα προβλήματα για να αποκτήσει σαφή ιδίαν άποψη.
Η Ένωση επισημαίνει, επίσης:
Τέλος, παρόλο που επανειλημμένως και δημόσια έχουμε δηλώσει ότι θα συνδράμουμε τον Δήμο στη διεκδίκηση ανέγερσης νέων σχολείων προς οιονδήποτε κρατικό φορέα, μετά λύπης μας πληροφορηθήκαμε ότι την Τρίτη 4.12.2018 έχει προγραμματιστεί συνάντηση με πρωτοβουλία της δημοτικής Αρχής, εκπροσώπων του Δήμου Αμαρουσίου, κάποιων κατ΄ επιλογήν Συλλόγων Γονέων και διευθυντών με την ΚΤ.ΥΠ. Α.Ε., χωρίς να προσκληθεί η Ένωση Συλλόγων Γονέων Αμαρουσίου ως κατ΄ εξοχήν θεσμικός φορέας.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA