Ν. Κάββαλος: Στην πρώτη γραμμή η Πολιτική Προστασία Αμαρουσίου
Η Πολιτική Προστασία του Δήμου Αμαρουσίου βρίσκεται στην «πρώτη γραμμή» με σκοπό την ασφάλεια των πολιτών και την προστασία του περιβάλλοντος, όπως τονίζει ο αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Περιβάλλοντος & Ποιότητας Ζωής Νικόλαος Κάββαλος.
Ο αντιδήμαρχος, απαντώντας σε ανάρτηση του επικεφαλής της παράταξης Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι, Λευτέρη Μαγιάκη, σχετικά με δέκα αυτόνομα πυροσβεστικά συγκροτήματα τα οποία διαθέτει ο Δήμος, τονίζει ότι τα συγκεκριμένα οχήματα χρησιμοποιούνται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις κατάσβεσης και «μέχρι σήμερα ευτυχώς δεν προέκυψε ανάλογη ανάγκη για τη χρήση τους», όπως σημειώνει στην ακόλουθη ανακοίνωση:
Η Πολιτική Προστασία του Δήμου Αμαρουσίου ευρισκόμενη σε επιχειρησιακή ετοιμότητα, άμεσα και αποτελεσματικά, αξιοποιώντας το έμψυχο δυναμικό και τα πυροσβεστικά μέσα που είναι κατάλληλα κατά περίπτωση έχει επέμβει στην κατάσβεση των πυρκαγιών που εκδηλώθηκαν το τελευταίο διάστημα στην πόλη, αποτρέποντας την εξάπλωσή τους.
![Νίκος Κάββαλος](https://enypografa.gr/wp-content/uploads/2016/07/kavvalos-268x300.jpg)
Για μικροπολιτικούς λόγους ο επικεφαλής της δημοτικής παράταξης Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι κ. Ελευθέριος Μαγιάκης έχοντας ελλιπή ενημέρωση για τη χρήση των πυροσβεστικών μέσων, με ανεύθυνο τρόπο κατηγορεί τη διοίκηση για τη μη αξιοποίηση των 10 αυτόνομων πυροσβεστικών συγκροτημάτων (μη αυτοκινούμενα) που διαθέτει ο Δήμος Αμαρουσίου στην κατάσβεση των πυρκαγιών.
Αυτό που όφειλε να γνωρίζει ο κ. Μαγιάκης πριν την άσκηση φτηνής κριτικής είναι ότι τα 10 τρέιλερ είναι καλοσυντηρημένα και πλήρως εξοπλισμένα με πυροσβεστικά μέσα (δεξαμενή, βενζινοκινητήρα, λάστιχα) και έτοιμα να χρησιμοποιηθούν σε ώρα ανάγκης. Τα συγκεκριμένα πυροσβεστικά χρησιμοποιούνται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις κατάσβεσης και μέχρι σήμερα ευτυχώς δεν προέκυψε ανάλογη ανάγκη για τη χρήση τους.
Επισημαίνεται ότι η Πολιτική Προστασία του Δήμου Αμαρουσίου για την άμεση αντιμετώπιση εκδήλωσης πυρκαγιάς διαθέτει ακόμη: 3 πυροσβεστικά οχήματα,3 υδροφόρες, 1 φορτωτή, 1 καλαθοφόρο και 1 φορτηγό, ενώ παράλληλα, έχει στη διάθεσή της 2 μεσαίου τύπου οχήματα με πλήρη πυροσβεστικό εξοπλισμό, τα οποία περιπολούν όλο το 24ωρο στα ευαίσθητα σημεία της πόλης: στο Δάσος Συγγρού, στο Κτήμα Καρέλλα, στην παραρεμάτιο Πολυδρόσου, Νέας Λέσβου, Κτήμα Μιμικόπουλου, σε εκτός σχεδίου περιοχές κ.α. έτοιμα να επέμβουν σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.
Ήδη ο Δήμος Αμαρουσίου ολοκλήρωσε την αποψίλωση των ξηρών χόρτων σε πάνω από 400 στρέμματα κοινόχρηστων χώρων και οικοπέδων ιδιωτών, ενώ έχουν προσκληθεί οι εξωραϊστικοί σύλλογοι της πόλης να υποδείξουν οικόπεδα ή σημεία που κατά τη γνώμη τους χρήζουν καθαρισμού.
Εντός των προσεχών ημερών θα ξεκινήσει και η εκπαίδευση του Εθελοντικού Σώματος του Δήμου Αμαρουσίου από την Πυροσβεστική Υπηρεσία και άλλους φορείς.
Είναι αξιοπερίεργο φέτος που καθαρίστηκε και αποψιλώθηκε από τα ξηρά χόρτα όλο το Μαρούσι να μπαίνουν φωτιές σε περίεργα σημεία που αφήνουν πολλές υπόνοιες, ενώ για το γεγονός αυτό έχει ενημερωθεί η Πυροσβεστική Υπηρεσία και η Αστυνομία.
Είναι σημαντικό για την πόλη μας πως όλες οι περιπτώσεις αντιμετωπίστηκαν έγκαιρα από τα δύο «περιπολικά» της Πολιτικής Προστασίας, τα οποία έφθασαν πρώτα στα σημεία που είχαν εκδηλωθεί οι πυρκαγιές μαζί με τα οχήματα της Πυροσβεστικής, του ΣΠΑΠ, τα εθελοντικά κλιμάκια, τους εθελοντές άλλων Δήμων, τους οποίους ευχαριστούμε θερμά για τη συνδρομή τους, όπως και τους εργαζόμενους του Δήμου Αμαρουσίου που νυχθημερόν προσπαθούν, ώστε οι κάτοικοι της πόλης να είναι ασφαλείς.
Σύντομα η διοίκηση Πατούλη προχωρεί στον πλήρη εξοπλισμό των εργαζομένων της Πολιτικής Προστασίας, της διοίκησης και των οχημάτων με ασυρμάτους χειρός και οχημάτων για τον καλύτερο συντονισμό και την επικοινωνία μεταξύ τους και με το Κέντρο Επιχειρήσεων του Δήμου, ώστε το Κέντρο να γνωρίζει ανά πάσα στιγμή μέσω GPS που βρίσκεται κάθε όχημα και κάθε εργαζόμενος.
Επίσης έχει προβλεφθεί εντός του 2016 η προμήθεια 2 οχημάτων 4×4 με πυροσβεστικό εξοπλισμό, προκειμένου να ενισχυθεί ο στόλος της Πολιτικής Προστασίας. Τα οχήματα αυτά τον χειμώνα θα χρησιμοποιηθούν μαζί με τα άλλα δύο οχήματα μεσαίου τύπου που διαθέτουμε στη μάχη με τα χιόνια, αλλάζοντας τον πυροσβεστικό εξοπλισμό με αλατιέρες και λεπίδες.
Η Πολιτική Προστασία του Δήμου Αμαρουσίου δίνει και κατά τη φετινή αντιπυρική περίοδο τη μάχη με όλο το έμψυχο δυναμικό της και τα πυροσβεστικά μέσα που διαθέτει για να προστατεύσει και να διαφυλάξει το αστικό και περιαστικό πράσινο της πόλη μας.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει αντιληπτό από όλους ότι ο λαϊκισμός και η πολιτική ανευθυνότητα έχουν όρια, ιδιαίτερα όταν αφορούν σημαντικά θέματα όπως είναι η προστασία του περιβάλλοντος.
Ακολουθεί η ανάρτηση του επικεφαλής της παράταξης Ενότητα Ανατροπή και Έργο για το Μαρούσι στην προσωπική σελίδα του στο facebook:
Από λόγια καλά πάμε… από έργα;
Πριν από δύο χρόνια, στις 17-7-2014 με παράτες, αλληλοβραβεύσεις, φωτογραφίες και άλλες επικοινωνιακές φούσκες η εταιρία AIGLON παρέδωσε στον Δήμο Αμαρουσίου δέκα αυτόνομα πυροσβεστικά συγκροτήματα (δεξιά φωτό).
Ο κ. Πατούλης δήλωνε τότε:
«Η προσφορά των δέκα απαραίτητων πυροσβεστικών συστημάτων στον Δήμο μας είναι πολύ σημαντική, καθώς εν μέσω της αντιπυρικής περιόδου ενισχύουμε περαιτέρω τα μέσα πυρόσβεσης που διαθέτουμε και μαζί με το έμψυχο δυναμικό του Δήμου μας και τους εθελοντές μας βρισκόμαστε σε επιχειρησιακή ετοιμότητα για την προστασία του Δάσους Συγγρού, του Άλσους Μιμικόπουλου και των άλλων χώρων πρασίνου της πόλης μας».
Σήμερα και αφού έχουν ήδη ξεσπάσει τρεις πυρκαϊές μέσα στην πόλη τα πυροσβεστικά συγκροτήματα (αριστερή φωτό) παραμένουν αναξιοποίητα στο αμαξοστάσιο του Δήμου. Τα σχόλια περιττεύουν!
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA