Εντός έδρα ήττα του Παπάγου στην παράταση από τον Ιωνικό Νικαίας

Συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη στον Παπάγο μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Ιωνικού Νικαίας για την 21η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τελικώς το «διπλό» στην παράταση με σκορ 64-65 (κ.δ.: 58-58).

Οι παίκτες του Ιωνικού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έφυγαν μπροστά με 10 πόντους διαφορά (14-24), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και στο ημίχρονο «ψαλίδισαν» τη διαφορά στους δύο πόντους (34-36). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι παιζόταν στα ίσα, με το συγκρότημα των Βορείων να πιέζει και τελικώς να ισοφαρίζει, στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν περισσότερο τυχεροί και πήραν τη νίκη.

Πλέον το συγκρότημα του Σορώτου βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 35 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 12 Μαρτίου 2017) θ’ αντιμετωπίσει εκτός τον Εργοτέλη.

Δεκάλεπτα: 14-24, 34-36, 47-51, 58-58 (κ. α.), 64-65 (παρ.).
Διαιτητές: Αποστολίδης-Τσαχάκης

Παπάγου: (Σορώτος): Γεωργούλης, Φωτητζόγλου, Σιμόπουλος, Αποστολίδης 3 (1), Δέδες 11 (1), Ζώρζος 9 (1), Αρσένης 5 (1), Φακοπουλίδης 7, Καμπούρης, Χαϊκάλης 4 (1), Γκάτζο, Κακιούζης 25.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος, Παναγιωταράς 12 (2), Καπινιάρης, Παλαιοχωρίτης 2, Βουγιούκας 8, Πετρόπουλος 11 (2), Περδικάρης 13, Πάντσιος 11, Μπολάτογλου, Κοντραφούρης, Περσίδης 8, Καλογερίας.