Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14/4 η εκδήλωση της Κ.Ο. Μελισσίων – Πεντέλης του ΚΚΕ, στο κατάμεστο παλιό Δημαρχείο Πεντέλης για το Πεντελικό όρος, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση.
Την εκδήλωση άνοιξε ο Γιώργος Τζιόλας, μέλος της ΤΕ Βόρειου Τομέα του ΚΚΕ και γραμματέας της ΚΟΒ Μελισσίων – Πεντέλης, ο οποίος ανέλυσε τη σύγχρονη πολιτική κατάσταση στον κόσμο.
Στη συνέχεια, τον λόγο πήρε ο Αντώνης Ραλλάτος, μέλος της ΚΕΟΕ του ΚΚΕ και υπεύθυνος του Τμήματος Περιβάλλοντος της ΚΕ του ΚΚΕ. Στην ομιλία του ανέδειξε πως αποτελεί κατεύθυνση της Ε.Ε. και στρατηγική του κεφαλαίου η αξιοποίηση των ορεινών όγκων σαν νέο πεδίο κερδοφορίας και για τον λόγο αυτόν έχει διαμορφωθεί ένα αντίστοιχο νομικό πλαίσιο που να ευνοεί την αξιοποίηση και του Πεντελικού όρους. Για το Πεντελικό, τόνισε πως αντιμετωπίζει οξυμένα προβλήματα με συνέπεια την οικολογική του υποβάθμιση, τη διάσπαση της συνέχειας του ως δασικό οικοσύστημα με αρνητικές συνέπειες στο περιβάλλον και την ποιότητα ζωής των κατοίκων του Λεκανοπεδίου. Είναι χαρακτηριστικό πως δεν υπάρχει ουσιαστική προστασία του βουνού, αφού δεν υπάρχει ολοκληρωμένο σχέδιο αντιπυρικής και αντιπλημμυρικής προστασίας, υπάρχουν ακόμα περιπτώσεις μεγαλοϊδιοκτητών και της Μονής Πεντέλης που διεκδικούν χιλιάδες στρέμματα για ιδιωτική πολεοδόμηση, έχει σταματήσει η σχεδιασμένη αναδασωτική προσπάθεια λόγω έλλειψης χρηματοδότησης και επιστημονικού και δασεργατικού προσωπικού.
Στον αντίποδα της πολιτικής αυτής βρίσκεται η πολιτική πρόταση του ΚΚΕ, να λειτουργήσει δηλαδή και πάλι το Πεντελικό και τα γύρω βουνά ως δασικά οικοσυστήματα για την εξασφάλιση της μέγιστης λειτουργίας τους και της προσφοράς τους στην ποιότητα ζωής των κατοίκων του Λεκανοπεδίου. Γι’ αυτό χρειάζεται η οικολογική τους ανόρθωση με μια ριζικά διαφορετική πολιτική που θα εξασφαλίζει την ολοκληρωμένη διαχείριση και συνολική προστασία (αντιπυρική, αντιπλημμυρική κ.λπ.). Μια πολιτική αντίθετη με την στρατηγική της Ε.Ε., την ευρωπαϊκή πράσινη συμφωνία, που υπηρετούν διαχρονικά οι κυβερνήσεις και οι τοπικές διοικήσεις. Η ολοκληρωμένη διαχείριση επομένως προϋποθέτει και έναν ριζικά διαφορετικό δρόμο ανάπτυξης με κοινωνική ιδιοκτησία στα μέσα παραγωγής, της βιομηχανίας, του τουρισμού, των δασών και γενικότερα της γης και των φυσικών πόρων, με μοναδικό κριτήριο της παραγωγής τις σύγχρονες λαϊκές ανάγκες.
Τέλος, παρέμβαση έκανε η Γεωργία Κουρή, επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης Πεντέλης και δημοτική σύμβουλος. Ανέδειξε τη συνεχή προσπάθεια των τελευταίων διοικήσεων να προβάλλεται το Πεντελικό ως ευκαιρία για επενδύσεις και πεδίο κερδοφορίας, όπως και τους αγώνες στους οποίους πρωτοστάτησε η Λαϊκή Συσπείρωση και το ΚΚΕ, όπως η ανάπτυξη φωτοβολταϊκού πάρκου το 2011, η προσπάθεια δημιουργίας μόνιμου Σταθμού Μεταφόρτωσης Απορριμμάτων (ΣΜΑ) σε μια περιοχή, που προστατεύεται από τρία διαφορετικά Προεδρικά Διατάγματα και που είχε μετατραπεί σε «σκουπιδότοπο» το 2020 κ.α.
Επεσήμανε πως πρέπει να μας προβληματίσει το γεγονός ότι η νέα δημοτική αρχή αναγνωρίζει ότι το βουνό είναι το σπουδαιότερο αγαθό, ότι χρειάζεται να αναδειχθεί το Πεντελικό ως τόπος πολιτισμού και αθλητισμού όπως είπε σε πρόσφατη ημερίδα για το βουνό, και πως το κρίσιμο είναι να μη θιγεί ο χαρακτήρας του βουνού, του δάσους και να γίνουν ήπιες παρεμβάσεις από το κράτος και από κανέναν επιχειρηματία, γιατί αυτοί για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι πως θα βγάλουν περισσότερο κέρδος και όχι πως θα ικανοποιηθούν οι σύγχρονες ανάγκες του λαού.
Ανησυχητικές είναι επίσης οι κινήσεις της αποχώρησης του Δήμου Πεντέλης από τον ΣΠΑΠ και η ένταξη του Δήμου στο Ελληνικό Δίκτυο Ανθεκτικών Πόλεων. Κλείνοντας, κάλεσε τον λαό των Μελισσίων και της Πεντέλης να συμπορευτεί στον αγώνα της υπεράσπισης του Πεντελικού από την εμπορευματοποίησή του, και μέσω των Δήμων, του ΣΠΑΠ ή όποιου άλλου δικτύου και συνδέσμου, και να γίνει αυτό κριτήριο ψήφου στις επερχόμενες Ευρωεκλογές, ενισχύοντας το ΚΚΕ.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA