Ψυχάρα ο Απόλλων Χαλανδρίου νίκησε με 3-2 το Ψυχικό

Τα έδωσε όλα, ξεπέρασε την «ψυχρολουσία» του να βρίσκεται πίσω στο σκορ δύο φορές και τελικώς ο Απόλλων Χαλανδρίου κατάφερε να πάρει το πολύτιμο «τρίποντο» από τον σκληροτράχηλο Π.Ο. Ψυχικού, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ. Τρεις υπερ-πολύτιμη βαθμοί που διατηρούν την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε… ανάποδα για τους γηπεδούχους που είδαν τον Λεοντίου μόλις στο 5ο λεπτό να κάνει το 0-1 με κοντινό σουτ. Ωστόσο, οι Χαλανδραίοι αντέδρασαν άμεσα και ο Γαλανόπουλος στο 9′ μετέτρεψε σε γκολ ισοφάρισης το πέναλτι που είχε υποδειχθεί λίγο νωρίτερα για χέρι του Περουτσέα.

Η εξέλιξη δεν… βρήκε καθόλου σύμφωνο τον Λεοντίου, ο οποίος στο 17′ έπιασε το σουτ στο ύψος της περιοχής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κτενιαδάκη, κάνοντας το 1-2 και «παγώνοντας» εκ νέου το γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, κυνήγησαν τις φάσεις και στο 43′ κατάφεραν με το πλασέ του Οικονομόπουλου να πάνε αποδυτήρια με το 2-2.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου έδειξαν να θέλουν περισσότερο το νικητήριο γκολ, το οποίο ήρθε στο 74′ με τη σέντρα-σουτ του Γογγολίδη, που έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χρανιώτη, προκαλώντας τους δικαιολογημένους πανηγυρισμούς των κυανόλευκων.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γαβρίλης, με βοηθούς τους Ν. Κουτσογιάννο και Σταυρόπουλο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Χρήστος Βλάχος): Κτενιαδάκης, Βλάχος, Βλογιανίτης, Λυμπερόπουλος, Β. Κούκος, Αγκόλι, Σταματής (92′ Α. Κούκος), Γαλανόπουλος, Οικονομόπουλος (65′ Μήτρου), Κανδεράκης, Γογγολίδης (87′ Μπαρόμ)

Π.Ο. ΨΥΧΙΚΟΥ (Γιώργος Παπαδόπουλος): Χρανιώτης, Χ. Παπαπέτρου, Καπάνταης, Παπαδόπουλος, Αντωνάκος (46′ Πατέλης), Ενορίτ, Περουτσέας (58′ Βεντούρης), Κουκουμαφτσής, Καρυστινός, Λεοντίου (79′ Ναστούλης), Μπέγκα.