Δήμος Χαλανδρίου: Το Φεστιβάλ Ρεματιάς 2020 – Νύχτες Αλληλεγγύης άξιζε τον κόπο
Με αφορμή την επιτυχή ολοκλήρωση του Φεστιβάλ Ρεματιάς 2020 – Νύχτες Αλληλεγγύης, την Τρίτη 11/8, ο Δήμος Χαλανδρίου κάνει μια μικρή ανασκόπηση της φετινής διοργάνωσης και σε κλίμα συγκίνησης απευθύνει ευχαριστίες και εξάρει το πνεύμα συνεργασίας των συντελεστών, που συνέβαλλαν κατά τη διάρκεια της διεξαγωγής του.
Ειδικότερα, η διοίκηση αναφέρει στη σχετική ανακοίνωση:
Όταν ξεκινήσαμε τη φετινή διοργάνωση δεν γνωρίζαμε πώς θα μπορούσαμε να αξιολογήσουμε την επιτυχία ή την αποτυχία της, κάτω από αυτές τις πρωτόγνωρες συνθήκες. Δεν γνωρίζαμε πώς θα είναι το θέατρο με περιορισμό προσέλευσης. Δεν γνωρίζαμε πόσο ευχάριστη μπορεί να είναι αυτή η συνάντηση… αποστάσεων, αν θα μας γέμιζε θλίψη ή χαρά. Δεν γνωρίζαμε αν «άξιζε τον κόπο».
Σήμερα, γνωρίζουμε. Γιατί ακόμη κι αν δεν ξέρουμε τίποτα για την πανδημία και το μέλλον της, εδώ στη Ρεματιά, μάθαμε κάτι περισσότερο για τους ανθρώπους και την τέχνη:
«Η τέχνη στηρίζει τους ανθρώπους, οι άνθρωποι στηρίζουν την τέχνη και τους ανθρώπους της. Και πάντα αξίζει τον κόπο».
Νησίδα ιδιαίτερης χαράς και αισιοδοξίας μέσα στις ιδιότυπες συνθήκες που ζούμε λόγω της πανδημίας, έγινε για την πόλη μας το Φεστιβάλ Ρεματιάς 2020 – Νύχτες Αλληλεγγύης, που ολοκληρώθηκε με επιτυχία, στις 11 Αυγούστου.
Φίλοι και φίλες της Ρεματιάς είχαν την ευκαιρία μέσα σε ένα δύσκολο καλοκαίρι να απολαύσουν έργα του πολιτισμού και της τέχνης, παρά τους επιβεβλημένους περιορισμούς, που έγιναν σεβαστοί στο ακέραιο από όλους και όλες.
Οι περισσότερες εκδηλώσεις, της μικρής φετινής διοργάνωσης, έφτασαν στη μέγιστη επιτρεπόμενη πληρότητα θέσεων, ενώ οι θεατές συνεργάστηκαν απόλυτα με τους εργαζόμενους στο θέατρο, για την τήρηση των μέτρων προστασίας και την ασφαλή διεξαγωγή του Φεστιβάλ.
Παρά το γεγονός ότι η πανδημία και οι επιπτώσεις της άλλαξαν φέτος το νόημα της αλληλεγγύης, μετατοπίζοντας την έκφρασή της κυρίως προς τον δοκιμαζόμενο, σήμερα, καλλιτεχνικό κόσμο, αλλά και του καθενός απέναντι στον άλλον, το κοινό της Ρεματιάς δεν ξέχασε τις κοινωνικές δομές της πόλης, συνεισφέροντας σημαντικές ποσότητες ειδών πρώτης ανάγκης για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου, το Κοινωνικό Ιατρείο Αλληλεγγύης Χαλανδρίου και τις δομές αλληλεγγύης στους πρόσφυγες.
Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Ρεματιάς 2020 – Νύχτες Αλληλεγγύης άνοιξε, στις 17 Ιουλίου, η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Χαλανδρίου, δίνοντας τον τόνο της φετινής διοργάνωσης με την παρουσίαση έργων του Μάνου Χατζιδάκι, από δεκαμελές σύνολό της, καθώς, σύμφωνα με το πρωτόκολλο για την προστασία από τον κορωνοϊό, δεν θα μπορούσαν να βρίσκονται περισσότεροι μουσικοί στη σκηνή, ώστε να τηρούνται οι μεταξύ τους αποστάσεις ασφαλείας. Παρ’ όλα αυτά, η βραδιά ήταν αντιπροσωπευτική της γοητείας που ασκεί η αγαπημένη ορχήστρα της πόλης, καθώς οι δέκα μουσικοί της μάγεψαν το κοινό, υπογραμμίζοντας τη δύναμη της τέχνης ακόμη και με τεχνικούς περιορισμούς και την αναγκαιότητά της, προπάντων σε δύσκολους καιρούς.
Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ συνεχίστηκε με εκδηλώσεις από όλο το φάσμα των παραστατικών τεχνών, ενώ επιλογή της διεύθυνσης Πολιτισμού ήταν να ενισχυθούν φέτος, περισσότερο από ποτέ, οι νέοι ή και λιγότερο προβεβλημένοι καλλιτέχνες, μολονότι από τη σκηνή της Ρεματιάς δεν έλειψαν και οι αναγνωρισμένοι δημιουργοί.
Μεγαλύτερη σημασία αποκτά επίσης φέτος για τον Δήμο Χαλανδρίου, η συνέχιση της συνεργασίας του, για πέμπτη χρονιά στο Φεστιβάλ Ρεματιάς, με την Κίνηση Ανάπηρων Καλλιτεχνών-Disabled Artists Movement, για τη δημιουργία των προϋποθέσεων, ώστε οι παραστατικές τέχνες να είναι προσβάσιμες σε όλους τους ανθρώπους.
Η καραντίνα που επιβλήθηκε σε όλους και όλες μας, για την προστασία από τον κορωνοϊό, με τις αρνητικές επιπτώσεις της στην κοινωνία, έπληξε περισσότερο τα ανάπηρα άτομα, τα οποία βρέθηκαν σε συνθήκες απομόνωσης συχνά απειλητικής για τη διαβίωσή τους, ενώ η κρίση, που γνωρίζουν σήμερα οι δημιουργοί, πλήττει, επίσης, διπλά τους ανάπηρους καλλιτέχνες και τις ανάπηρες καλλιτέχνιδες.
Για όλους αυτούς τους λόγους, η παρουσίαση καθολικά προσβάσιμων παραστάσεων στο περιεχόμενο από την Κίνηση Ανάπηρων Καλλιτεχνών και στο Φεστιβάλ Ρεματιάς 2020 υπήρξε ιδιαίτερα πολύτιμη. Με επιμέρους υπηρεσίες προσβασιμότητας περιεχομένου παρουσιάστηκαν, επίσης και παραστάσεις του Our Festival 6, με τη στήριξη του Δήμου Χαλανδρίου. Όλες οι δαπάνες, που απαιτήθηκαν για την προσβασιμότητα των εκδηλώσεων του φεστιβάλ, καλύφθηκαν από τη διεύθυνση Πολιτισμού.
Σχετικά με το Φεστιβάλ Ρεματιάς 2020 – Νύχτες Αλληλεγγύης, ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού του Δήμου Χαλανδρίου, Σέργιος Γκάκας, δηλώνει:
«Δεν μπορείς να εκτιμήσεις την επιτυχία ενός φεστιβάλ στην Covid-19 εποχή, με τα ίδια κριτήρια και τους όρους άλλων εποχών. Σήμερα όμως αισθανόμαστε πραγματικά ελεύθεροι να εκφράσουμε την ικανοποίηση και τη χαρά μας και για τις φετινές Νύχτες Αλληλεγγύης. Με έναν τρόπο, ίσως, περισσότερο από ποτέ.
»Ο δήμαρχος, Σίμος Ρούσσος, και η διοίκηση του Δήμου, νοιώθουμε την ανάγκη να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας πρωτίστως σε όλο το προσωπικό της διεύθυνσης Πολιτισμού, της υπηρεσίας Καθαριότητας, της Τεχνικής Υπηρεσίας, της Πολιτικής Προστασίας του Δήμου, της ΚΟΙΝΣΕΠ ΣΥΝΔΡΑΣΗ και στους συνεργάτες μας ηχολήπτες και φωτιστές, που κατόρθωσαν να μετατρέψουν το Θέατρο της Ρεματιάς, τηρώντας τα πρωτόκολλα ασφαλείας, σε έναν ανοιχτό πολιτιστικό χώρο. Όλοι οι εργαζόμενοι και οι εργαζόμενες έδωσαν όλες τους τις δυνάμεις για τη τήρηση των μέτρων ασφαλείας, χωρίς την ίδια στιγμή να παραβιάζεται το πνεύμα της ελευθερίας που προσιδιάζει στην τέχνη.
»Είμαι, επίσης, ευγνώμων σε καθεμιά και καθέναν από τους θεατές του φετινού φεστιβάλ, που συνεργάστηκαν άψογα, ώστε το θέατρο της Ρεματιάς να παραμείνει ένας χώρος ασφαλής, ένας τόπος γιορτής, πολιτισμού κι αλληλεγγύης».
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA