“Η Περιφέρεια Αττικής δίνει τα αποθεματικά της στη μαύρη τρύπα του χρέους!”
«Η Περιφέρεια Αττικής δίνει τα αποθεματικά της στη μαύρη τρύπα του χρέους!» σημειώνει η περιφερειακή παράταξη Αντικαπιταλιστική Ανατροπή στην Αττική, έπειτα από συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 26 Μαρτίου και στην οποία συζητήθηκε η κατάθεση του αποθεματικού της Περιφέρειας σε λογαριασμό της Τραπέζης της Ελλάδος.
Ακολουθεί η ανακοίνωση:
«Η Περιφέρεια Αττικής δίνει τα αποθεματικά της στη μαύρη τρύπα του χρέους!»
Μετά τα 120 εκατ. ευρώ του ΟΑΕΔ (χρήματα των ανέργων!), τώρα και τα αποθεματικά της Περιφέρειας Αττικής, που ανέρχονται σήμερα στο ποσό των 343 εκατ. ευρώ, πήραν τον δρόμο προς την Τράπεζα της Ελλάδος, για να μπουν στον ενιαίο κουμπαρά της κυβέρνησης και να χρηματοδοτήσουν τη μαύρη τρύπα του «δημόσιου» χρέους. Έτσι αποφάσισε η πλειοψηφία της παράταξης «Δύναμη Ζωής» και της παράταξης των ΑΝ.ΕΛ. -δηλαδή η κυβερνητική πλειοψηφία μέσα στο Περιφερειακό Συμβούλιο (με εξαίρεση τρεις συμβούλους της παράταξης Δύναμη Ζωής και μία της παράταξης των ΑΝ.ΕΛ., που ψήφισαν λευκό).
Κάπως έτσι τα χρήματα του αποθεματικού της Περιφέρειας Αττικής, αυτά που η Ρ. Δούρου αποκαλούσε «πλεόνασμα απραξίας του Σγουρού», θα μετατραπούν σε πλεόνασμα ανυπαρξίας! Μιλάμε για την Περιφέρεια με τον μεγαλύτερο αριθμό ανέργων, με άγνωστο αριθμό αστέγων, με περισσότερα από 50.000 νοικοκυριά χωρίς ρεύμα. Αντί τα χρήματα της Περιφέρειας να γίνουν φαγητό και ρεύμα σε όσους το έχουν ανάγκη, σχολεία, πάρκα, δρόμοι, ξενώνες αστέγων και μεταναστών, αντί δηλαδή να δοθούν σε κοινωνικές ανάγκες και να γίνουν ΔΟΥΛΕΙΕΣ για τους ανέργους στην Αττική του 1 εκατ. ανέργων, θα πάνε σταδιακά στην ΤτΕ να γίνουν ρέπος και να περιμένουν εκεί. Τι να περιμένουν; Μα τον κίνδυνο να δούμε άλλο ένα «κούρεμα» των αποθεματικών, σαν αυτό του PSI το 2012 (άλλωστε και τότε τη Lazard είχαμε για σύμβουλο διαχείρισης δημόσιου χρέους, όπως και τώρα!). Είναι προφανές ότι τα χρήματα θα πάνε για να εξυπηρετηθεί το «χρέος», όπως τα λεφτά του ΟΠΕΚΕΠΕ (που προορίζονταν για επιδοτήσεις σε αγρότες) έγιναν δόσεις για την αποπληρωμή του ΔΝΤ…
Τι συμβαίνει;
Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝ.ΕΛ. αντιμετωπίζει τα επίχειρα των όσων έλεγε: δήθεν θα έκανε παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας και δήθεν θα έπειθε τους δανειστές να μας… λυπηθούνε κι έτσι θα καταλήγαμε χωρίς λιτότητα εντός του ευρώ. Το παράδειγμα της Κύπρου δεν το ’χε ξανακούσει -φαίνεται- μέχρι που οι «εταίροι» στην Ε.Ε. τους προειδοποίησαν: «ή υπογράφετε ή σας χρεοκοπούμε». Κι αντί να βγει τίμια να πει στον λαό ότι τελικά εντός Ε.Ε. δεν υπάρχει «καλύτερη διαπραγμάτευση», βγήκε και είπε ότι μετονομάσαμε την τρόικα σε «θεσμούς» κι ότι κερδίσαμε 4 μήνες!
Έλα σου όμως που είχε υπογράψει κιόλας ότι σε αυτούς τους 4 μήνες θα αποπληρώνουμε κανονικά τα χρέη μας ως χώρα -έχουμε δεν έχουμε. Έλα σου που αυτό προσέκρουε στα άδεια ταμεία που άφησε η κυβέρνηση Σαμαρά–Βενιζέλου (ούτε αυτό δεν το ήξεραν άραγε; Πίστευαν τον Στουρνάρα που έλεγε ότι έχει πλεόνασμα 1,5% ή το σαξές-στόρυ του ανεκδιήγητου Σαμαρά;). Έλα σου που σε 4 μήνες -ακόμη και με τις καλύτερες προθέσεις- δεν γίνεται να εισπραχθούν τόσα χρήματα ούτε από το νέο φορολογικό, ούτε από την πάταξη του λαθρεμπορίου, ούτε από το ότι έγιναν τα υπουργεία 10 από 16.
Οι δόσεις του ΔΝΤ, όμως, απαιτούσαν κανονικό ρευστό για να πληρωθούν. Και ποιος έχει ρευστό; Τα ασφαλιστικά ταμεία, τα νοσοκομεία, τα ΝΠΔΔ του δημοσίου, ο ΟΑΕΔ, οι ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού (όσοι δεν είναι καταχρεωμένοι). Τι κι αν αυτά τα χρήματα προορίζονταν για μισθούς, συντάξεις, προνοιακή πολιτική, υποδομές; Δεν πειράζει, κατά την κυβέρνηση, ρευστό είναι.
Αποφάσισαν να πάρουν όλα τα αποθεματικά, να τα συγκεντρώσουν σε έναν ενιαίο κουμπαρά στην Τράπεζα της Ελλάδος και από κει να μπορούν να αποπληρώνουν το χρέος και τις λοιπές υποχρεώσεις προς τους δανειστές. Το παρουσίασαν όμως ως «επένδυση σε ρέπος». Για να κάμψουν τις αντιδράσεις των Δ.Σ. των ασφαλιστικών ταμείων ψήφισαν και το άρθρο 36 του Ν. 4320/2015, με το οποίο το ελληνικό δημόσιο εγγυάται ότι, αν το ασφαλιστικό ταμείο ή ο Οργανισμός που έχει δώσει τα χρήματά του για ρέπος, δεν τα βρίσκει στην Τράπεζα, μπορεί να τα ζητήσει από το ελληνικό δημόσιο (τώρα βέβαια, να χει στεγνώσει η ΤτΕ από ρευστό και να χει λεφτά το ελληνικό δημόσιο κομματάκι δύσκολο είναι, αλλά -σου λέει- διορισμένες είναι οι Διοικήσεις των Ταμείων, θα κάνουν ό,τι τους πούμε: ας βαφτίσουμε την αρπαγή των αποθεματικών «επένδυση»).
Κάπου εκεί ακούστηκε ότι ο Γ. Βαρουφάκης θέλει να βάλει χέρι και στα λεφτά των ΟΤΑ, ξεσηκώθηκε το σύμπαν καθότι οι ΟΤΑ είναι «αυτοδιοικούμενοι» και δεν μπορεί να τους αναγκάσει να του δώσουν τα λεφτά τους. Ο Βούτσης και ο Βαρουφάκης διέψευσαν μετά βδελυγμίας τις «ανυπόστατες φήμες» ότι θέλουν να βάλουν χέρι στα λεφτά των ΟΤΑ -τότε! Γιατί μετά σκέφτηκαν καλύτερο σχέδιο: γιατί να τα πάρουν με το ζόρι (που είναι αντισυνταγματικό) και να μην τους τα δώσουν οι ΟΤΑ… εθελοντικά;
Υπάρχει βέβαια ένα μικρό πρόβλημα: η νέα επενδυτική ευκαιρία -κατά τα λεγόμενα της κυβέρνησης- που ανοίγεται στους ΟΤΑ και τα Ταμεία, δεν είναι παρά μια πολύ παλιά και δοκιμασμένη συνταγή, που λέγεται «αεροπλανάκι»: η κυβέρνηση παίρνει τα αποθεματικά του ΟΠΕΚΕΠΕ και τα δίνει στις δόσεις του ΔΝΤ, μετά παίρνει τα αποθεματικά του ΟΑΕΔ και καλύπτει την τρύπα του ΟΠΕΚΕΠΕ (και τους τόκους του ρέπος), μετά παίρνει τα λεφτά της Περιφέρειας Αττικής και τα δίνει στον ΟΑΕΔ (που περιμένει να πληρώσει επιδόματα). Μπορείς να το πεις και ανακύκλωση. Ή καλύτερα φαύλο κύκλο. Κάπου εκεί, στη μέση του κύκλου, σκάει ένα δανειάκι και δίνουμε κι από κει τη δόση μας και πάει λέγοντας και… ελπίζοντας ότι δεν θα φτάσει η ώρα που και τα Ταμεία και ο ΟΑΕΔ και ο ΟΠΕΚΕΠΕ και η Περιφέρεια Αττικής και το ΔΝΤ θα χρειαστούν από κοινού ρευστό και θα ρθουν στην Τράπεζα να το ζητήσουν -γιατί πολύ απλά… δεν θα υπάρχει! Βέβαια, η κυβέρνηση ελπίζει ότι, μέχρι να ρθει η ώρα που θα πρέπει να δώσει πίσω τα ποσά σε πραγματικό ρευστό, θα έχουν εισρεύσει στα δημόσια ταμεία χρήματα από τη ρύθμιση των 100 δόσεως και -ίσως- από το ΦΠΑ κι έτσι θα ρεφάρει, όμως μάλλον τα χρήματα που θα εισρεύσουν δεν θα καλύπτουν ούτε τις δυο δόσεις του ΔΝΤ. Τι μένει για να καλύψει κανείς το «αεροπλανάκι»; Ο δανεισμός!
Εκεί έρχονται οι εταίροι μας. Που περιμένουν στη γωνία, όχι απλώς να πουν στην ελληνική κυβέρνηση «μνημόνιο ή χρεοκοπία», αλλά να τους το ζητήσει κι από μόνη της! Άλλωστε, με την τακτική που περιγράψαμε, όταν τον Ιούνιο (μπορεί και νωρίτερα) ξαναεμφανιστεί η κυβέρνηση μπροστά στους εταίρους να «διαπραγματευτεί», το αποτέλεσμα θα είναι ότι δεν θα ’ναι μόνο χρεοκοπημένο το ελληνικό δημόσιο, αλλά δεν θα υπάρχουν πλέον αποθεματικά ούτε για τις συντάξεις, ούτε για τα νοσοκομεία, ούτε για τα επιδόματα ανεργίας, αφού θα χουν χαθεί στη «μαύρη τρύπα» του χρέους. Δεν συζητάμε βέβαια για λεφτά που θα μπορούσαν να πάνε σε δουλειές ή στην πραγματική οικονομία, αυτό η κυβέρνηση το χει ξεχάσει προ πολλού…
Τι έγινε στην Περιφέρεια Αττικής;
Όλο το παραπάνω στόρυ παρουσιάστηκε ως μια απλή «έγκριση για άνοιγμα λογαριασμού ταμειακής διαχείρισης της Περιφέρειας Αττικής στην Τράπεζα της Ελλάδος» στην Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας στις 24/3, που συγκλήθηκε τόσο εκτάκτως, ώστε να μην είναι εκεί παρά μόνο τα μέλη των παρατάξεων που πρόσκεινται στην κυβέρνηση! Με τον ίδιο τρόπο, μία ώρα πριν την έναρξη του Περιφερειακού Συμβουλίου της 26/3 ήρθε ως «έκτακτο και κατεπείγον θέμα» και στο Περιφερειακό Συμβούλιο. Αποφασίστηκε δηλαδή η τύχη των αποθεματικών μέσα σε ένα απόγευμα, χωρίς καμιά προετοιμασία!
Στο εισηγητικό της Οικονομικής Επιτροπής (βλ. συνημμένο) έγραφε με σαφήνεια ότι στην ΤτΕ «θα μεταφερθούν κεφάλαια που υπάρχουν σε άλλες εμπορικές τράπεζες, προκειμένου να εξετασθεί η δυνατότητα επένδυσής τους, σύμφωνα με το άρθρο 36 του Ν. 4320/2015». Όμως, ο αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών Χ. Καραμάνος προσπάθησε με κάθε τρόπο να μας πείσει ότι όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση ούτε με τον κυβερνητικό σχεδιασμό, ούτε με τον αντίστοιχο νόμο που ψηφίστηκε πριν μια βδομάδα. Στην αρχή μας είπε ότι τα χρήματα δεν θα τοποθετηθούν στην ΤτΕ αλλά θα πάνε εκεί προσωρινά, μέχρι να «διενεργηθεί διαγωνισμός για το ποια τράπεζα μας δίνει καλύτερο επιτόκιο» -μετά όμως συμπέρανε ότι το καλύτερο θα ναι της ΤτΕ. Από τη μια μας είπε ότι πρέπει να βρούμε το καλύτερο επιτόκιο, από την άλλη δεν μπορούσε να απαντήσει αν το επιτόκιο της ΤτΕ θα είναι μεγαλύτερο από το 2% που έχει σήμερα στις άλλες τράπεζες (και σε κάθε περίπτωση, παραδέχτηκε ότι, μέχρι να γίνουν ρέπος, τα χρήματα θα έχουν μηδενικό επιτόκιο στην ΤτΕ).
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Χ. Καραμάνου, από τα χρήματα της Περιφέρειας σήμερα τα 233 εκατ. ευρώ είναι τοποθετημένα σε προθεσμιακούς λογαριασμούς (που λήγουν σταδιακά, με τον πρώτο να λήγει στις 2 Απρίλη) σε διάφορες τράπεζες με 2% επιτόκιο, ενώ 110 εκατ. ευρώ βρίσκονται σε απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου με μηδενικό επιτόκιο. Αρχικά ο αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών θέλησε να υπονοήσει ότι μόνο ένα ποσό από τα 110 εκ. των λογαριασμών ταμιευτηρίου (περίπου 75 εκ. ευρώ) θα πάνε στην ΤτΕ για να χουν καλύτερο επιτόκιο ως ρέπος, όμως μπερδεύτηκε και αποκάλυψε ότι και τα χρήματα από τον προθεσμιακό λογαριασμό που λήγει στις 2 Απρίλη θα μεταφερθούν στην ΤτΕ. Άρα και από τα υπόλοιπα αποθεματικά θα μεταφερθούν σταδιακά στην ΤτΕ, ανάλογα με το τι θα ζητάει η κυβέρνηση! Αυτό άλλωστε λέει και η απόφαση που πήραν: «να μεταφερθεί το μέγιστο δυνατό ποσόν από τους υπάρχοντες μη προθεσμιακούς λογαριασμούς»: κάθε προθεσμιακός λογαριασμός που λήγει και δεν ανανεώνεται, καθίσταται αυτομάτως «μη προθεσμιακός» και μπορεί να μεταφερθεί στην ΤτΕ, σύμφωνα με την απόφαση! Στο τέλος της ομιλίας του, βέβαια, κυρίως είπε ότι πρέπει «να σωθεί η χώρα», οπότε ήταν σαφές και το γιατί τα χρήματα θα πάρουν την άγουσα…
Το χειρότερο είναι ότι όταν ο Γ. Σγουρός ρώτησε (και κάτι παραπάνω ξέρει, αφού ήταν ο προηγούμενος διαχειριστής των λογαριασμών και έχει κρατήσει τα χρήσιμα «κονέ»…) αν αληθεύει ότι τα χρήματα έχουν ήδη μεταφερθεί στην Τράπεζα της Ελλάδος και το Περιφερειακό Συμβούλιο έρχεται απλώς να δώσει το άλλοθι για κάτι που ήδη έχει τελειώσει, ο Χ. Καραμάνος δεν απάντησε ποτέ!
Ούτε η Ρένα Δούρου βρήκε σκόπιμο να απαντήσει σε ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, ενώ είχε πολλά να πει για το πόσο «δημοκρατικό ήθος» επιδεικνύει η περιφερειακή αρχή φέρνοντας το θέμα των αποθεματικών στο Περιφερειακό Συμβούλιο (αλήθεια; πού θα πρεπε να συζητηθεί άραγε αυτό το θέμα;) και να δείξει το δάχτυλο στους συμβούλους γιατί -λέει- μεταφέρουν στο τουίτερ (!) πληροφορίες για το τι γίνεται στο περιφερειακό συμβούλιο (σημειωτέον: οι συνεδριάσεις είναι με βάση το νόμο δημόσιες, ενώ πάντα παραβρίσκονται δημοσιογράφοι!). Ούτε ο αντιπεριφερειάρχης Γ. Γαβρίλης, εξέχων στέλεχος του Αριστερού Ρεύματος, είχε κάτι να πει για το αν τα αποθεματικά έχουν ήδη δοθεί, καθώς ήταν πολύ απασχολημένος να μας μιλάει για το μέλλον της Ευρώπης τώρα που βγήκε στην Ελλάδα πρώτο κόμμα ο ΣΥΡΙΖΑ…
Πολλά ωραία λόγια για να κρυφτεί η ωμή πραγματικότητα. Κι αυτή είναι ότι η Περιφέρεια Αττικής εδώ και 6 μήνες δεν ασκεί πολιτική, όχι απλώς σε καμία διαφορετική κατεύθυνση, αλλά απλώς σε καμία κατεύθυνση! Δεν είναι τυχαίο ότι, παρά τις δεσμεύσεις, ποτέ δεν ήρθε στο Περιφερειακό Συμβούλιο η αναθεώρηση προϋπολογισμού -και μετά από αυτή την εξέλιξη με τη δέσμευση των χρημάτων, καταλαβαίνουμε και γιατί δεν βιάστηκαν να φέρουν αναθεωρημένο προϋπολογισμό… Μέχρι τον Γενάρη η «δικαιολογία» της Ρ. Δούρου ήταν ότι είχε απέναντί της μια εχθρική κυβέρνηση. Μόνο που η ανυπαρξία οποιουδήποτε σχεδιασμού δεν άλλαξε ούτε μετά τις 27 Γενάρη.
Και βέβαια, στη σημερινή πράξη του δράματος, απλώς έπεσαν οι μάσκες της «αυτοδιοικητικής παράταξης» και φανερώθηκε το πρόσωπο της παράταξης που κάνει ό,τι της επιβάλει η κυβέρνηση! Επειδή το λέει η κυβέρνηση, τα 343 εκ. ευρώ δεν θα δοθούν εκεί που τα χει ανάγκη ο λαός, δεν θα βάλουν «πλάτη» για να βρεθούν δουλειές, δεν θα βρουν δρόμο να στηρίξουν ανέργους ή φτωχούς. Θα βάλουν «πλάτη» στις δανειακές ανάγκες της χώρας. Γιατί, όπως φαίνεται, για άλλη μια φορά οι δανειακές ανάγκες είναι πάνω από τις ανάγκες των ανθρώπων. Κι αυτό θα συμβαίνει όσο η κυβέρνηση συνεχίζει να δέχεται τους εκβιασμούς των δανειστών, να αναγνωρίζει το «δημόσιο χρέος», και να ζητά από τους ανέργους, τους φτωχούς, τους αγρότες, τους μικρομεσαίους να πληρώσουν για αυτό!
Καλούμε τους εργαζόμενους της Περιφέρειας Αττικής και όλους τους πολίτες να μπουν μπροστά για να σταματήσει αυτό το έγκλημα! Να αγωνιστούμε για:
- Να μην μεταφερθούν τα αποθεματικά των ΟΤΑ, των ασφαλιστικών ταμείων, των Οργανισμών του δημοσίου σε λογαριασμούς εξυπηρέτησης του χρέους.
- Όχι στην εσωτερική υποτίμηση. Όχι σε νέο κούρεμα των αποθεματικών.
- Μονομερή διαγραφή του χρέους, ρήξη με την Ε.Ε. και έξοδο από την ευρωζώνη. Αυτός είναι ο μόνος «ρεαλιστικός» δρόμος για να ζήσει με αξιοπρέπεια ο εργαζόμενος λαός.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA