Το διακύβευμα των εκλογών της 7 Ιούλη δεν είναι το ίδιο για όλους τους ψηφοφόρους. Στην ταξική κοινωνία άλλο έχουν στο μυαλό τους οι προνομιούχοι, που ζουν από την εκμετάλλευση του ανθρώπινου μόχθου και άλλο η εργατική τάξη, τα λαϊκά στρώματα, θύματα της εκμετάλλευσης αυτής. Για τους δεύτερους το διακύβευμα των επικείμενων εκλογών δεν μπορεί να είναι άλλο από το να ισχυροποιηθεί η μόνη πολιτική δύναμη, το ΚΚΕ, που θα βρεθεί και πάλι δίπλα τους από την επόμενη κιόλα της εκλογικής αναμέτρησης.
Γράφει ο Θανάσης Φωτόπουλος*
Δυναμώνοντας το ΚΚΕ, δυναμώνουν τη δική τους αντίσταση, τον δικό τους αγώνα κόντρα στην επίθεση, που θα συνεχιστεί αμείωτη εναντίον τους από το κεφάλαιο και το πολιτικό του προσωπικό, ανεξάρτητα από το ποιο ή ποια αστικά κόμματα (Ν.Δ., ΣΥΡΙΖΑ, ΚΙΝ.ΑΛ. και τα άλλα «μιας χρήσης»), θα σχηματίσουν κυβέρνηση, αυτοδύναμη ή σε συνεργασία.
Από την άλλη μεριά, είναι οι βιομήχανοι, οι τραπεζίτες, οι εφοπλιστές, οι κατασκευαστικοί όμιλοι, οι μεγαλέμποροι, οι μεγαλοξενοδόχοι, οι όμιλοι παροχής υπηρεσιών, τα αδρά αμειβόμενα διευθυντικά στελέχη όλων των παραπάνω, που δείχνουν αμέριστη την εμπιστοσύνη τους στα κόμματα της αστικής τάξης τους: Τη Ν.Δ., τον ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΙΝ.ΑΛ. κ.ο.κ. Ο καθένας, ανάλογα με τα ιδιαίτερα συμφέροντά του, και όλοι μαζί ενάντια στο κόμμα της εργατικής τάξης, όλων των εργαζομένων, το ΚΚΕ.
Μπροστά στον παραπάνω ταξικό διαχωρισμό στην καπιταλιστική κοινωνία, το ΚΚΕ, σε όλη την εκατοντάχρονη αγωνιστική του πορεία, έχει κάνει την αμετάκλητη επιλογή του. Είναι το κόμμα της εργατικής τάξης, όλων των εργαζομένων. Γι’ αυτούς αγωνίζεται, σε αυτούς απευθύνεται και τώρα: Στους μισθωτούς του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα, με τις δεκάδες μορφές ελαστικής απασχόλησης, την ανεργία. Στις νέες και νέους εργαζόμενους, τις γυναίκες, τους μετανάστες. Στους αυτοαπασχολούμενους, τους φτωχούς αγρότες, τους συνταξιούχους.
Απευθύνεται σε αυτούς, καταθέτοντας ταυτόχρονα – και είναι το μόνο κόμμα που μπορεί να το κάνει – τα διαπιστευτήρια της φιλολαϊκής του δράσης. Ανάμεσά τους:
- Αντιπάλεψε τις αντιλαϊκές κυβερνήσεις, με πυρήνα είτε τη Ν.Δ. είτε τον ΣΥΡΙΖΑ, οργάνωσε και στήριξε τους αγώνες, τις διεκδικήσεις των μισθωτών στα εργοστάσια, στον τουρισμό, στις μεταφορές, στις κατασκευές, στα σχολεία, στα νοσοκομεία, των αγροτών, των μαθητών και φοιτητών, των ατόμων με αναπηρία, των συνταξιούχων.
- Είναι ο πραγματικός αντίπαλος του σημερινού δρόμου των μονοπωλίων, της Ε.Ε., του ΝΑΤΟ, που υπηρετούν τα άλλα κόμματα, ανεξάρτητα από τις όποιες επιμέρους διαφορές τους. Γι’ αυτό και είναι εκείνο που ενημερώνει τον λαό και αντιμάχεται τους επικίνδυνους σχεδιασμούς του ΝΑΤΟ, των ΗΠΑ, της Ε.Ε., στους οποίους εμπλέκεται η χώρα μας, με τη σύμφωνη γνώμη των άλλων κομμάτων.
- Είναι το κόμμα που στέκεται και θα συνεχίσει να το κάνει, δίπλα στον άνεργο, στον απολυμένο, στον βιοπαλαιστή, στον επαγγελματία, στον επιστήμονα, στον αγρότη, στη νεολαία, στον συνταξιούχο, σε εκείνους που βρίσκονται υπό την απειλή των κατασχέσεων και των πλειστηριασμών.
- Το ΚΚΕ και τα μέλη του δεν κουράστηκαν να αποκαλύπτουν με πείσμα και συνέπεια τον εγκληματικό χαρακτήρα της ναζιστικής Χρυσής Αυγής, να προχωρά παραπέρα, καταγγέλλοντας και τη μήτρα που γεννάει τέτοια εξαμβλώματα, τον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής.
- Είναι εκείνο που αποτέλεσε πραγματική, μαχητική, λαϊκή αντιπολίτευση παντού. Καταθέτει προτάσεις για την πραγματική ανακούφιση των εργαζομένων, των ανέργων, των αυτοαπασχολουμένων, των αγροτών, των νέων, των γυναικών, των συνταξιούχων. Κι ακόμα, τους δείχνει τη δύναμη που κρύβεται μέσα τους, οργανώνει τη λαϊκή αντεπίθεση για ν’ ανοίξει ο δρόμος της πραγματικής ανατροπής, η προοπτική της κοινωνικής ευημερίας.
- Παλεύει για τα παραπάνω με τις δυνάμεις που διαθέτει σε όλα τα επίπεδα: Στη Βουλή και στην Ευρωβουλή, στις Περιφέρειες και τους Δήμους, στο ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα, σε όλη της χώρα μέσω των κομματικών του οργανώσεων.
Με βάση τα παραπάνω διαπιστευτήρια, το ΚΚΕ απευθύνεται τώρα στα λαϊκά στρώματα ζητώντας να το δυναμώσουν με την ψήφο τους, με τη βεβαιότητα ότι θα δυναμώσει έτσι και η υποστήριξή του στο μαζικό κίνημα για την αγωνιστική διεκδίκηση μιας σειράς στόχων, όπως:
- Αυξήσεις στους μισθούς, στις συντάξεις, δωρεάν αναβαθμισμένες κοινωνικές παροχές για όλους και όλες.
- Επαναφορά των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας, αύξηση του κατώτατου μισθού στα 751 ευρώ.
- Σταθερή δουλειά με δικαιώματα, κατάργηση των ελαστικών εργασιακών σχέσεων, όρους υγιεινής και ασφάλειας στους χώρους δουλειάς.
- Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού στις δομές της δημόσιας Υγείας, της Παιδείας, στους οργανισμούς Τοπικής Διοίκησης, γενικά στις κοινωνικές υπηρεσίες και οργανισμούς.
- Μετατροπή των συμβάσεων ορισμένου χρόνου σε αορίστου στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα.
- Κατάργηση όλων των νόμων που απελευθερώνουν τις απολύσεις, καταργούν την κυριακάτικη αργία, απελευθερώνουν το ωράριο.
- Δημόσια καθολική υποχρεωτική Κοινωνική Ασφάλιση, κανένας εργαζόμενος ανασφάλιστος. Επαναφορά της 13ης και 14ης σύνταξης. Συνταξιοδότηση στα 60 για τους άνδρες, στα 55 για τις γυναίκες.
- Κατάργηση του ΕΝΦΙΑ. Όχι άλλους φόρους.
- Πάγωμα των χρεών για όλο το διάστημα της ανεργίας. Απαγόρευση πλειστηριασμού κύριας κατοικίας για χρέη έως 200.000 ευρώ.
- Επίδομα ανεργίας για όλους τους ανέργους στο ύψος του 80% του βασικού μισθού.
- Παιδικούς σταθμούς για όλα τα παιδιά. Κατάργηση των τροφείων.
- Ειδικά για τις γυναίκες: Επίδομα τοκετού 1.000 ευρώ, άδεια μητρότητας για όλες τις μισθωτές, με πλήρεις αποδοχές και Ασφάλιση, ανεξάρτητα από εργασιακές σχέσεις.
- Αποκλειστικά δημόσια δωρεάν φροντίδα και αγωγή όλων των παιδιών προσχολικής ηλικίας.
- Μέτρα και δημιουργία των αναγκαίων υποδομών για την αντισεισμική θωράκιση, την αντιπλημμυρική και αντιπυρική προστασία, σε όλες τις περιοχές της χώρας.
Για την απόσπαση, όμως, κατακτήσεων όπως οι παραπάνω, αναγκαία προϋπόθεση είναι ισχυρό ΚΚΕ και ισχυροί διεκδικητικοί αγώνες, όπως επιβεβαιώνει και η πείρα της τελευταίας τετραετίας. Συνεπώς, σε αυτές τις εκλογές κρίνεται πόσο ισχυρή θα είναι εκείνη η δύναμη που είναι σταθερά και μόνιμα δίπλα σας, μπροστά στα δύσκολα, που δεν εγκαταλείπει ποτέ τον αγώνα. Κρίνεται πόσο ισχυρό θα είναι το ΚΚΕ, για να δυναμώσουν η Λαϊκή Αντίσταση, η Αντεπίθεση, η Ελπίδα, η Προοπτική της Κοινωνικής Ευημερίας.
* Δημοτικός σύμβουλος Αμαρουσίου, υποψήφιος βουλευτής του ΚΚΕ στην εκλογική περιφέρεια του Βορείου Τομέα Αθηνών.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA