Γ. Πατούλης: Αποτελεί προτεραιότητά μας η πρόληψη μέσω του εμβολιασμού ως στάση ζωής
Με μια μεγάλη εκδήλωση στον Δήμο Αθηναίων ολοκληρώθηκε η πανελλαδική εκστρατεία ενημέρωσης του Ελληνικού Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΕΔΔΥΠΠΥ), για τον εμβολιασμό ενηλίκων. Η δράση πραγματοποιήθηκε για 2η συνεχή χρονιά και αφορούσε εκδηλώσεις ενημέρωσης των πολιτών σε 20 Δήμους απ’ όλη την Ελλάδα. Η εκστρατεία, που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων, είχε ως κεντρικό θέμα τα οφέλη του εμβολιασμού στον ενήλικα πληθυσμό, εστιάζοντας στις ασθένειες της εποχικής γρίπης, της πνευμονιοκοκκικής πνευμονίας και του έρπητα ζωστήρα.
Την τελευταία εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 2019 στη Λέσχη Φιλίας του Δήμου Αθηναίων, παρευρέθηκαν ο περιφερειάρχης Αττικής, πρόεδρος του ΕΔΔΥΠΠΥ και του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, Γιώργος Πατούλης, ο αντιδήμαρχος Υγείας & Παιδείας του Δήμου Αθηναίων, Μανόλης Καλαμπόκας και η αντιδήμαρχος Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων, Αλεξάνδρα Έβερτ. Την κεντρική εισήγηση προς τους παρευρισκόμενους πραγματοποίησε ο καθηγητής Παθολογίας Λοιμώξεων και μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων, Αθανάσιος Σκουτέλης.
Ο περιφερειάρχης Αττικής, Γ. Πατούλης, πρόεδρος του ΕΔΔΥΠΠΥ, χαιρετίζοντας την εκδήλωση δήλωσε: «Είμαστε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι για την ενεργή συμμετοχή των Δήμων-μελών του Δικτύου μας σε αυτή την “πράξη ευθύνης” προς όφελος των δημοτών τους. Προσδοκούμε, μετά και από τη φετινή επιτυχημένη υλοποίηση της καμπάνιας, ότι έχουμε καταφέρει, αφενός η έννοια της πρόληψης μέσω του εμβολιασμού να γίνει περισσότερο συνείδηση για τους πολίτες, αφετέρου, να προάγουμε με αυτό τον τρόπο και την υγεία του ενήλικα πληθυσμού. Θεωρούμε ηθική υποχρέωσή μας, μαζί με την ιατρική κοινότητα και τους λοιπούς εμπλεκόμενους φορείς, να εργαζόμαστε για να καθιερώσουμε τον εμβολιασμό σαν μία βασική αρχή υγείας και να αποκαταστήσουμε την εμπιστοσύνη των πολιτών στο εμβολιαστικό πρόγραμμα της χώρας μας».
Ο αντιδήμαρχος Υγείας – Παιδείας του Δήμου Αθηναίων, Μ. Καλαμπόκας, στο πλαίσιο της εκστρατείας ενημέρωσης του ΕΔΔΥΠΠΥ, δήλωσε τα εξής: «Ο προληπτικός εμβολιασμός όλων των ηλικιακών ομάδων των δημοτών αποτελεί μείζονα προτεραιότητα για τον Δήμο Αθηναίων. Στο πλαίσιο αυτό, βασικός στόχος μας είναι η ενημέρωση των δημοτών, αφενός για τα προβλήματα του μη-εμβολιασμού, αφετέρου δε, για τα σημαντικά οφέλη για την υγεία που θα προκύψουν από την κάλυψη του πληθυσμού. Εξάλλου, στη λογική της διαρκούς αναβάθμισης των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας από τα δημοτικά ιατρεία, που είναι προτεραιότητα του δημάρχου μας, Κώστα Μπακογιάννη, είναι περισσότερο από ποτέ αναγκαίος ο εμβολιασμός των Αθηναίων και η εξυπηρέτηση αυτών προς αυτό το σκοπό μέσα από τα Δημοτικά Ιατρεία. Θα είμαστε σε συνεργασία με την Περιφέρεια και το υπουργείο Υγείας ώστε να πετύχουμε τον σκοπό αυτό!».
Η αντιδήμαρχος Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Δήμου Αθηναίων, Αλ. Έβερτ, δήλωσε: «Δυνατός και “υγιής” με κάθε έννοια πολίτης, είναι ο ενεργός πολίτης, που μέσα από την ενημέρωση μπορεί να κρίνει σωστά, να επιλέξει ορθολογιστικά, να προστατεύσει τον εαυτό του, να διακρίνει τα σημαντικά από τα λιγότερο σημαντικά, να ιεραρχήσει τις προτεραιότητές του. Αυτός που επιλέγει να προφυλάξει τον εαυτό του και να ζήσει με ποιοτικότερες συνθήκες, πιο προστατευμένες και πιο ασφαλείς. Θεωρώ χρέος της Πολιτείας και Τοπικής Αυτοδιοίκησης να συνδράμει στο “ευ ζην” των πολιτών της».
Ο κεντρικός εισηγητής της εκδήλωσης, καθηγητής Αθανάσιος Σκουτέλης ανέφερε: «Είναι ασφαλές να πούμε, από τις επισταμένες προσπάθειες που έχουμε κάνει και μέσω αυτής της εκστρατείας ενημέρωσης για τα οφέλη του εμβολιασμού στον ενήλικα πληθυσμό, ότι έχει γίνει πλέον ευρύτερα γνωστό πως ο εμβολιασμός δεν σταματά στην παιδική ηλικία. Αντίθετα, η συμμόρφωση και η εμβολιαστική συνέπεια των πολιτών σύμφωνα με τα όσα προτείνει το εμβολιαστικό πρόγραμμα της χώρας μας, συμβάλλει σε έναν πραγματικά υγιέστερο πληθυσμό και στο να σταματήσουμε να μιλάμε με φόβο για περιστατικά όπως αυτά τα οποία απασχόλησαν πρόσφατα τη χώρα: θανάτους από διφθερίτιδα ή μηνιγγίτιδα. Ασθένειες ξεχασμένες και επικίνδυνες αντίστοιχα».
Η δράση, πραγματοποιήθηκε φέτος σε εννέα Δήμους της περιφέρειας και 11 της Αττικής και στελεχώθηκε από μέλη της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων και έγκριτους επιστήμονες ιατρούς που δραστηριοποιούνται στους Δήμους που έγιναν οι εκδηλώσεις. Συγκεκριμένα, εκτός από τον Δήμο Αθηναίων, εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν στους Δήμους Αγίου Δημητρίου, Ραφήνας – Πικερμίου, Κηφισιάς, Χαλανδρίου, Ωρωπού, Αγίας Βαρβάρας, Δάφνης – Υμηττού, Παπάγου – Χολαργού, Μοσχάτου – Ταύρου και Γαλατσίου στην Αττική, καθώς και στους Δήμους Δράμας, Σερρών, Ωραιοκάστρου, Παλαμά, Θερμαϊκού, Χαλκιδέων, Βόλου, Ναυπλιέων και Κορινθίων στην Περιφέρεια. Η πρόσκληση του κοινού έγινε μέσα από τα κανάλια επικοινωνίας των Δήμων με τους πολίτες τους και οι εκδηλώσεις υλοποιήθηκαν σε δημοτικές δομές, όπως ΚΑΠΗ, δημοτικές αίθουσες εκδηλώσεων κ.α.
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA