Γ. Πατούλης: Με την επιστημονική κοινότητα της Κίνας χτίζουμε ένα λαμπρό μέλλον, επάξιο της ιατρικής ιστορίας των δύο λαών
Τις εργασίες του Ελληνοκινεζικού συνεδρίου Δυτικής Ιατρικής και Παραδοσιακής Κινεζικής Ιατρικής άνοιξε με την ομιλία του ο περιφερειάρχης Αττικής, πρόεδρος του Διεθνούς Κέντρου Τουρισμού Υγείας και πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, Γιώργος Πατούλης, παρουσία επιστημόνων από τα κρατικά νοσοκομεία της Κίνας, αξιωματούχων των φορέων Υγείας της Δημοκρατίας της Κίνας και πολλών Κινέζων και Ελλήνων ιατρών.
Ο κ. Πατούλης επεσήμανε τη δυναμική της αμφίδρομης σχέσης Ανατολής και Δύσης στο πάντρεμα των πολιτιστικών, επιστημονικών και ανθρωπιστικών αξιών των δύο χωρών, με επίκεντρο τον Τουρισμό Υγείας και εξήγησε τη σημαντικότητα για τη σύγχρονη επιστήμη της ερευνητικής και κλινικής σύζευξης της γνώσης της Ιατρικής Ελλάδας και Κίνας από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.
«Κέντρο συνάντησης σε αυτή τη σύζευξη έχουμε θέσει την Αττική μας», υπογράμμισε ο περιφερειάρχης Αττικής και επεσήμανε ότι σε αυτό το όραμα, της διασταύρωσης επιστήμης, γνώσης και πολιτισμού από τη Δύση στην Ανατολή, έχουν συμβληθεί αμοιβαία και ένθερμα οι λαοί της Ελλάδας και της Κίνας.
Ο περιφερειάρχης Αττικής υπογράμμισε παράλληλα προς την αντιπροσωπεία των Κινέζων ιατρών, τους προέδρους των πανεπιστημιακών νοσοκομείων της Κίνας και τους Κινέζους αξιωματούχος της Υγείας, τη σημαντικότητα της πρωτοβουλίας για κάλεσμα των γιατρών της διεθνούς κοινότητας στην ορκωμοσία του όρκου του Ιπποκράτη στην Κω. Ο κ. Πατούλης ευχαρίστησε τους εκπροσώπους της επιστημονικής κινεζικής κοινότητας για το γεγονός ότι και οι ίδιοι μετέβησαν στην Κω και ορκίστηκαν στον όρκο του Πατέρα της Ιατρικής, «εκεί όπου η Δυτική επιστήμη γέννησε την έρευνα, τη θεωρεία και την πρακτική άσκηση της Ιατρικής της Δύσης».
«Η συνάντησή μας σήμερα στην Αττική», τόνισε στην συνέχεια ο κ. Πατούλης, «σηματοδοτεί την πρόοδο που σε σύντομο χρονικό διάστημα από κοινού επιτυγχάνουμε προς την κατεύθυνση της ανταλλαγής τεχνογνωσίας και συνδυαστικής έρευνας και κλινικής πράξης της Ιατρικής Ανατολής και Δύσης μέσα από τη συνεργασία Ελλάδας και Κίνας και καταδεικνύει την ανάπτυξη που αποσκοπούμε αυτή η συνεργασία να επιφέρει στην Ελλάδα και την Αττική στον τομέα του Τουρισμού, του Τουρισμού Υγείας και του Πολιτισμού».
Στο σημείο αυτό ο περιφερειάρχης Αττικής ανακοίνωσε στους συμμετέχοντες του Ελληνοκινεζικού συνεδρίου το Διεθνές Κέντρο Ελληνικής και Παραδοσιακής Κινεζικής Ιατρικής που πρόκειται να εγκαινιαστεί στην Αττική τον ερχόμενο Νοέμβριο.
«Σήμερα», συνέχισε ο πρόεδρος του ΙΣΑ, πρόεδρος του Διεθνούς Κέντρου Τουρισμού Υγείας και περιφερειάρχης Αττικής «είναι ιδιαίτερη η πρόκληση για την ίδια την επιστήμη, σε πολλές ειδικότητες, του συγκερασμού των συμπερασμάτων της ιατρικής γνώσης που οι δύο χώρες κουβαλούν από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, με τη συμβολή των κορυφαίων επιστημόνων».
Ο κ. Πατούλης δήλωσε ότι το συνέδριο συμπίπτει και με την αναχώρηση της ελληνικής αντιπροσωπείας, υπό τον Έλληνα πρωθυπουργό, που μεταβαίνει στη Σαγκάη, στην οποία ο περιφερειάρχης Αττικής συμμετέχει με την αυτοδιοικητική του ιδιότητα, αλλά και ως συντονιστής της εθνικής πρωτοβουλίας για την ανάπτυξη του Τουρισμού Υγείας. Ο ίδιος αναφέρθηκε επίσης στην εξαιρετική, όπως την χαρακτήρισε, συνεργασία που η Περιφέρεια Αττικής διατηρεί με την πρέσβειρα της Κίνας στην Αθήνα, Zhang Qiyue, την οποία χαρακτήρισε εξαιρετική διπλωμάτη, με όραμα για τη συνεργασία των δυο λαών.
Ο κ. Πατούλης, μιλώντας στους εκπροσώπους της επιστημονικής κοινότητας και της Υγειονομικής πολιτικής διακυβέρνησης της Κίνας, δήλωσε ότι «χτίζουμε μαζί τις γέφυρες που θα οδηγήσουν από κοινού τον επιστημονικό κόσμο των δύο λαών σε ένα λαμπρό μέλλον, αντίστοιχο του πλούσιου παρελθόντος που και οι δύο χώρες κουβαλούν».
Στο συνέδριο παρευρέθησαν οι κκ. Τζι Τάο, επικεφαλής της Υπηρεσίας Κινέζικης Παραδοσιακής Ιατρικής Δήμου Πεκίνου, Λι ΣιαοΜπέι, αντιπρόεδρος του Νοσοκομείου Τσαογιάνγκ του Πεκίνου, Δρ. Κωνσταντίνου Κωνσταντινίδης, πρόεδρος και ιδρυτής του Ανδρολογικού Ινστιτούτου Αθηνών, Λιό Τσινγκτσουάν, πρύτανης του Νοσοκομείου Παραδοσιακής Κινεζικής Ιατρικής, Γι Φουνιέν, η Ουγγρική Εταιρεία Κεντρικής Ευρώπης για την Παραδοσιακή Κινέζικη Ιατρική και πλήθος γιατρών από τις δύο χώρες και διπλωματικών αξιωματούχων της Κίνας.
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA