Στα Μέγαρα ο υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής Γιώργος Πατούλης
Ο υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής Γιώργος Πατούλης επισκέφθηκε σήμερα, Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019, την περιοχή των Μεγάρων όπου είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τον δήμαρχο, αιρετούς, αξιωματικούς της αστυνομίας, γιατρούς του Κέντρου Υγείας, παραγωγούς αγροτικών προϊόντων, πτηνοτρόφους, κατοίκους, καταστηματάρχες και εργαζόμενους.
Ο κ. Γ. Πατούλης ενημερώθηκε για τα προβλήματα που απασχολούν την περιοχή, καθώς και για τις ανάγκες που υπάρχουν σε επίπεδο έργων υποδομής. Η αντιπλημμυρική θωράκιση, η ανάπτυξη του παραλιακού μετώπου, η ασφάλεια, η έλλειψη ιατρικού προσωπικού, η βελτίωση του οδικού δικτύου και η υλοποίηση υποστηρικτικών έργων για την ενίσχυση των αγροτικών και κτηνοτροφικών μονάδων βρέθηκαν, μεταξύ άλλων, στο επίκεντρο των συζητήσεων.
Ο Γ. Πατούλης στο πλευρό των κατοίκων ως πρόεδρος της ΚΕΔΕ
Πρώτος σταθμός της επίσκεψης του κ. Γ. Πατούλη ήταν ο Δήμος Μεγαρέων, ενώ στη συνέχεια είχε συνάντηση και ενημέρωση από εκπροσώπους των παραγωγικών φορέων.
Ο δήμαρχος Γρηγόρης Σταμούλης, αφού τον καλωσόρισε, τον ευχαρίστησε για τις ενέργειες και τις πρωτοβουλίες που έχει αναλάβει ως πρόεδρος της ΚΕΔΕ προκειμένου να βοηθηθούν οι κάτοικοι της περιοχής οι οποίοι επλήγησαν από τις πρόσφατες πλημμύρες και πυρκαγιές.
Ο κ. Σταμούλης υπογράμμισε ότι τα σημαντικότερα προβλήματα που έχουν προκληθεί στην περιοχή οφείλονται σε πλημμύρες, καθώς και σε πυρκαγιές. Επιπλέον, έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου, καθώς η Εθνική Οδός λειτουργεί ως «επικίνδυνο ανάχωμα» σε περιπτώσεις μεγάλων βροχοπτώσεων με συνέπεια τα νερά να διοχετεύονται σε μικρό αριθμό διόδων και να προκαλούν πλημμύρες.
Οι εκπρόσωποι των παραγωγικών φορέων, από την πλευρά τους, αναφέρθηκαν τόσο στα παραπάνω προβλήματα, όσο και σε θέματα που σχετίζονται με την ασφάλεια, την τουριστική ανάπτυξη του παραλιακού μετώπου και την υγεία των πολιτών.
Όπως επισήμαναν, είναι αναγκαία η ενίσχυση των αστυνομικών δυνάμεων με προσωπικό και οχήματα, ενώ θα πρέπει να υπάρξει μέριμνα για αύξηση των εφημεριών και βελτίωση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης των κατοίκων.
Στη συνέχεια κατήγγειλαν, όπως σημειώνεται σε ανακοίνωση της παράταξης Νέα Αρχή για την Αττική, την παντελή έλλειψη έργων και υποδομών από την Περιφέρεια. Ως ενδεικτικό παράδειγμα ανέφεραν τη γέφυρα της Παλαιάς Εθνικής Οδού η οποία αν και έχει καταστραφεί από τις πλημμύρες από τον Νοέμβριο του 2018 δεν έχει ακόμα αποκατασταθεί.
Από την πλευρά του ο κ. Γ. Πατούλης εξέφρασε την απογοήτευση του, καθώς, όπως είπε, «εδώ και δεκαετίες ο Δεύτερος Βαθμός Τοπικής Αυτοδιοίκησης δεν έχει αναλάβει συγκεκριμένες δράσεις και πρωτοβουλίες, τόσο για την υλοποίηση έργων υποδομής, όσο και για την αντιπλημμυρική και αντιπυρική θωράκιση της περιοχής».
Αναγκαία η καθιέρωση ενός συντονιστικού οργάνου
Ο κ. Γ. Πατούλης τόνισε ότι ο Πρώτος και ο Δεύτερος βαθμός Τοπικής Αυτοδιοίκησης θα πρέπει να συνεργάζονται, τόσο για την ασφάλεια των πολιτών, όσο και για την αναπτυξιακή επανεκκίνηση της κάθε περιοχής.
«Είναι αδιανόητο να μην υπάρχει τμήμα Πολιτικής Προστασίας στον Δεύτερο Βαθμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης το οποίο να συνεργάζεται και να συντονίζει τις προσπάθειες των αντίστοιχων τμημάτων των δήμων. Για τον λόγο αυτό θα έπρεπε να έχει συσταθεί ένα συντονιστικό όργανο στο οποίο η Περιφέρεια και οι 66 δήμοι θα συντόνιζαν τις προσπάθειες τους για τη διεκδίκηση υλοποίησης δράσεων που θα έλυναν τα προβλήματα της κάθε περιοχής.
»Ως Νέα Αρχή για την Αττική έχουμε συγκεκριμένο σχέδιο το οποίο θα υλοποιήσουμε από την πρώτη στιγμή που θα αναλάβουμε καθήκοντα στην Περιφέρεια.
»Μας αξίζουν καλύτερες ημέρες ως πολίτες της Αττικής και πρέπει να τις διεκδικήσουμε
»Ως επικεφαλής της παράταξης Νέα Αρχή εργάζομαι για την αναπτυξιακή επανεκκίνηση της Αττικής. Αυτό θα το καταφέρουμε με την υλοποίηση συγκεκριμένου σχεδίου που θα αξιοποιεί τον ιστορικό, πολιτιστικό, τουριστικό και αγροτικό πλούτο της Αττικής», τόνισε ο κ. Γ. Πατούλης.
«Τα Μέγαρα αποτελούν τον μεγαλύτερο πυλώνα περιαστικής γεωργίας της Αττικής»
Ο υποψήφιος περιφερειάρχης είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με εκπροσώπους της αγροτικής και κτηνοτροφικής παραγωγής της περιοχής, οι οποίοι τον ενημέρωσαν για τα ζητήματα που τους απασχολούν.
Ο κ. Γ. Πατούλης σημείωσε ότι ως αυριανός περιφερειάρχης θα δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στην περιοχή, η οποία μεταξύ άλλων αποτελεί τον μεγαλύτερο πυλώνα περιαστικής γεωργίας στην Αττική.
«Τα Μέγαρα, καλύπτουν ένα μεγάλο ποσοστό της ζήτησης αγροτικών προϊόντων του λεκανοπεδίου. Όλοι μαζί θα δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις για την ανάπτυξη της περιοχής. Στόχος μας είναι να μειωθεί η ανεργία και να υπάρξουν εκείνες οι προϋποθέσεις που θα επιτρέψουν να παραμείνουν οι νέοι μας στο τόπο τους» σημείωσε ο κ. Γ. Πατούλης.
Συναντήσεις
Ο υποψήφιος περιφερειάρχης, εκτός από τις επαφές που είχε με τον δήμαρχο Μεγαρέων και με αιρετούς, επισκέφθηκε το Αστυνομικό Τμήμα και την Ασφάλεια, όπου ενημερώθηκε για τα προβλήματα και τις δράσεις από τους διοικητές των Τμημάτων. Στη συνέχεια επισκέφθηκε το γραφείο Εξυπηρέτησης Φορολογούμενων του υπουργείου Οικονομικών, καθώς και το Κέντρο Υγείας Μεγάρων, ενώ συνομίλησε με επιχειρηματίες και κατοίκους της περιοχής.
Στο πλαίσιο των επαφών που είχε με τους παραγωγούς της περιοχής επισκέφθηκε τον Αμπελουργικό Συνεταιρισμό Μεγάρων, μια πτηνοτροφική μονάδα παραγωγής αυγών, καθώς και μια μονάδα τυποποίησης και συσκευασίας λαχανικών. Τέλος, βρέθηκε σε σημεία που απαιτούνται έργα αποκατάστασης, τόσο από την Περιφέρεια (γέφυρα Παλαιάς Εθνικής Οδού), όσο και από τον Οργανισμό Λιμένος Ελευσίνας (κατεστραμμένο οδόστρωμα και πεζοδρόμια).
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA