Στο 60% η απορροφητικότητα για έργα υποστηρίζει η Περιφέρεια Αττικής
Τα αποτελέσματα για την εκτέλεση του Προϋπολογισμού β΄ και γ΄ τριμήνου του έτους 2015 της Περιφέρειας Αττικής παρουσίασε σε συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου ο αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών, Χρήστος Καραμάνος, σημειώνοντας ότι το πραγματικό ποσοστό απορροφητικότητας για έργα της Περιφέρειας είναι 60%.
«Με όρους ετήσιας δαπάνης, το ποσοστό της απορροφητικότητας για έργα ανέρχεται σε 60%, το ποσοστό 1,99% είναι στην ουσία πλασματικό γιατί βάσει του νόμου αναφέρεται στον συνολικό προϋπολογισμό και όχι στην ετήσια δαπάνη», τόνισε ο αντιπεριφερειάρχης. «Το κύριο στοιχείο των αποτελεσμάτων είναι η ομαλή εκτέλεση του προϋπολογισμού παρά τα προβλήματα που υπήρξαν στη χώρα κατά το β΄ και γ΄ τρίμηνο του 2015», επισήμανε ο ίδιος, υπογραμμίζοντας την ποιοτική παράμετρο των έργων.
Έτσι, ο αντιπεριφερειάρχης ενημέρωσε το Σώμα ότι εγκαθιδρύθηκε για τη λογιστική διαχείριση της Περιφέρειας Αττικής το διπλογραφικό σύστημα, στη βάση του οποίου εκδίδονται πλέον τα αποτελέσματα της εκτέλεσης του προϋπολογισμού. «Με τον τρόπο αυτόν μπαίνει τέλος σε έναν αναχρονισμό», παρατήρησε ο ίδιος.
«Ο δικός μας ο δρόμος είναι διαφορετικός. Οι επιλογές μας είναι διαφορετικές. Είναι η επιλογή της νομιμότητας, του εξορθολογισμού, της αποτελεσματικότητας και παράλληλα της αντιμετώπισης των χρόνιων προβλημάτων της άσκησης δημόσιας διοίκησης», τόνισε χαρακτηριστικά ο Χρήστος Καραμάνος.
Ακολουθούν τα κύρια σημεία της παρέμβασης του αντιπεριφερειάρχη Οικονομικών:
Τα έργα που χρηματοδοτούνται με πόρους της Περιφέρειας Αττικής εκτελούνται κανονικά, χωρίς διακοπή εργασιών, κρίσιμες κοινωνικές λειτουργίες, όπως η μεταφορά μαθητών στα σχολεία, εκτελέστηκαν και εκτελούνται κανονικά.
Για δε πρώτη φορά υπήρξε έγκαιρη έναρξη της μεταφοράς των μαθητών και μάλιστα με διαφανείς διαδικασίες όπως η διεξαγωγή διεθνούς ηλεκτρονικού διαγωνισμού.
Παράλληλα, η Περιφέρεια Αττικής είναι συνεπής στις πληρωμές των προμηθευτών της. Για πρώτη φορά, συγκεκριμένα, οι μεταφορείς της μεταφοράς μαθητών της περσινής σχολικής χρονιάς, εξοφλήθηκαν εγκαίρως λίγο μετά την ολοκλήρωση της χρονιάς.
Τα διαθέσιμα της Περιφέρειας Αττικής, ύψους 372 εκατομμυρίων ευρώ (έναντι 334 εκατομμυρίων πριν από έναν χρόνο και χωρίς να περικοπούν οι επενδύσεις) συγκεντρώθηκαν σε προθεσμιακούς λογαριασμούς, σε ποσοστό 90%. Μέρος αυτών, ύψους 211 εκατομμυρίων βρίσκεται στην Τράπεζα της Ελλάδας, με επιτόκιο 3,17%.
Η περιφερειακή Αρχή προχωρά με σταθερά βήματα, επιδιώκοντας να πληρούνται οι προϋποθέσεις χρηστής διοίκησης – προϋποθέσεις που αφορούν στην προστασία του δημοσίου συμφέροντος.
Δεν πέφτουμε στην παγίδα να χρησιμοποιήσουμε το άλλοθι του «επείγοντος» προκειμένου να παρακάμψουμε τις δικλείδες ασφαλείας σχετικά με την προστασία του δημόσιου χρήματος.
Ο στόχος είναι η απορροφητικότητα να συνδυάζεται με εκείνες τις προϋποθέσεις που θα διασφαλίζουν το δημόσιο χρήμα – ειδικά σήμερα σε περίοδο κρίσης που το κάθε ευρώ μετράει και που το κάθε ευρώ οφείλει να χρησιμοποιείται με αποτελεσματικό τρόπο.
Κατά τον πρώτο χρόνο από την ανάληψη των καθηκόντων της τον Σεπτέμβριο του 2014, η περιφερειακή Αρχή επιχειρεί λοιπόν να εξορθολογήσει την άσκηση διοίκησης. Τούτο συνεπάγεται καταρχήν τη διαπίστωση και την καταγραφή των αναγκών σε όλα τα επίπεδα. Και κατόπιν την εκπόνηση εκείνων των πολιτικών που θα συμβάλλουν στην αντιμετώπισή τους.
Όπως οι πάντες αντιλαμβάνονται, δεν πρόκειται για κάποια «εύκολη» διαδικασία ή για μια διαδικασία που μπορεί να γίνει κάποιον «αυτόματο πιλότο». Πρόκειται για συλλογικές διαδικασίες που απαιτούν χρόνο. Και παράλληλα απαιτούν ανάληψη σοβαρών ευθυνών. Γιατί οι αποφάσεις της περιφερειακής Αρχής έχουν πολλαπλασιαστικό αντίκτυπο. Δρομολογούν ενέργειες, δύσκολα ανακλητές, με υψηλό κόστος, τόσο για το δημόσιο ταμείο όσο και για τους πολίτες.
Το έργο της περιφερειακής Αρχής δεν μπορεί να κριθεί αποσπασματικά στους έξι μήνες ή στον έναν χρόνο. Αλλά θα κριθεί συνολικά στο τέλος της πενταετούς θητείας. Και θα κριθεί σύμφωνα με δύο κριτήρια: την ποιοτική απορροφητικότητα και το πώς αυτή μεταφράζεται σε κοινωνική προστιθέμενη αξία.
Καθημερινά, δίνουμε αγώνα κατά της σωρευμένης εδώ και πολλές δεκαετίες γραφειοκρατίας, προκειμένου να εφαρμόσουμε προγράμματα και πολιτικές υπέρ της κοινωνίας και των πολιτών. Είτε πρόκειται για κρίσιμα έργα υποδομής είτε για συμμετοχή σε κοινά προγράμματα ή για τη συνδρομή μας σε έργα των δήμων. Δίνουμε αγώνα κάθε μέρα για να αντιμετωπίσουμε παθογένειες που κατατρώνε τη λειτουργία του Δημοσίου, μη επιτρέποντας την άμεση και αποτελεσματική υλοποίηση των προγραμμάτων.
Εισάγουμε διαδικασίες διαφάνειας, προκειμένου οι πολίτες να έχουν πρόσβαση σε όλες τις πληροφορίες και να γνωρίζουν τις λεπτομέρειες των προγραμμάτων.
Αυτή είναι η πορεία μας και δεν πρόκειται να παρεκκλίνουμε από αυτήν σε όλη τη διάρκεια της θητείας μας.
Σχετικά άρθρα
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
«Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα!» στον Δήμο Φιλοθέης – Ψυχικού
Στη βραδιά «Πάμε σινεμά, βοηθάμε τα αδέσποτα» προσκαλούν όλους ο Δήμος Φιλοθέης – Ψυχικού και η ΖΩΦΙΨΥ, την Τρίτη 2…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA