ΓΣΑΠ: Νίκη για την ομάδα Α κορασίδων, έχασαν νεάνιδες και κορασίδες Β

Μία μόνον νίκη πέτυχαν οι ομάδες των ακαδημιών του Γυμναστικού Συλλόγου Αγίας Παρασκευής το αγωνιστικό τριήμερο 5 – 7 Νοεμβρίου 2016.

Συγκεκριμένα:

Νεάνιδες: ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΓΣΑΠ 77 – 51

Δεκάλεπτα: 19-16, 11-14, 28-9, 19-12

Ανταγωνιστικό πρόσωπο έδειξαν οι νεανίδες του ΓΣΑΠ απέναντι στον πρωτοπόρο της κατηγορίας Άρη Πετρούπολης. Ντέρμπι στο πρώτο μισό του αγώνα, με το σκορ ισόπαλο στο ημίχρονο. Από τα μέσα όμως του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά άρχισε να ανοίγει, επηρεάζοντας αρνητικά την ψυχολογία και τις δυνάμεις της ομάδας της Αγίας Παρασκευής, καταλήγοντας έτσι στο τελικό αποτέλεσμα που δεν ήταν αντιπροσωπευτικό της συνολικής προσπάθειας.

Οι κορασίδες Ολυμπία Πλώτα και Κωνσταντίνα Χριστοπούλου συμμετείχαν για πρώτη φορά στην ομάδα των νεανίδων.

Επόμενη αγωνιστική τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2016 στις 21:45 εντός έδρας με τον ΑΜΥΝΤΑ.

Άρης Πετρούπολης (Κάβουρας): Σαμαρίδου, Γκόβα, Γούλα Φ 6 (1), Μαρίνη 21, Γούλα Π. 2, Ευαγγελάτου 13 (3), Τζίμη 3 (1), Στεφανίδου 16, Ευαγγελάτου Ν. 11, Λιγκρή, Φάσουρα 5, Κομματά.

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Γρύλλια 9, Σφήκα, Πλώτα, Αμίτση 12 (2), Χριστοπούλου, Κανιαδάκη 5(1), Χριστοδούλου, Κούκη 25 (1), Ζανίκα.

Κορασίδες Ομάδα Α: ΓΣΑΠ – Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ 38-25

Δεκάλεπτα: 16-06, 06-04, 07-12, 09-03.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη μετά τις τρεις πρώτες ήττες, έφτασε η πρώτη ομάδα των κορασίδων του ΓΣΑΠ. Εκπληκτικό ξεκίνημα από τα κορίτσια της Αγίας Παρασκευής που είχαν διάθεση και με πολύ τρέξιμο στον αιφνιδιασμό βρέθηκαν να προηγούνται με 16-06 στο α΄ δεκάλεπτο και με 22-10 στο ημίχρονο. Στην αρχή όμως του β΄ ημιχρόνου η αντίπαλη ομάδα αντεπιτέθηκε και κατάφερε να μειώσει στο 26-22, όμως με τρίποντο στη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου φτάσαμε στο 29-22. Στην αρχή του δ΄ δεκάλεπτου η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ένα σερί 6-0 και έτσι έφτασε στο τελικό σκορ παίζοντας και ωραίο μπάσκετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016 στο γήπεδο Ν. Κακλαμανάκης με αντίπαλη ομάδα την ομάδα του Α.Ο. Λαγονησίου, στις 18:00.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου): Χονδροπούλου, Θεοφάνη, Πλωτά, Χριστοπούλου, Κυρκοπούλου Χ., Ζανίκα Κ., Πατσατζή, Κυρκοπούλου Ρ., Ξηραδάκη, Ζανίκα Χρ., Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου.

Α.Ο. ΤΡΙΤΩΝ (Βερτούδος, Παπακώστας): Αχλάδη, Κιαχίδου, Σεφερι, Λάκα, Καλοχέρη, Μποδάνου, Οικονομοπούλου, Μανωλακάκη, Καρβέλα, Μοσχίδη, Κονταέν.

Κορασίδες Ομάδα Β: ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΓΣΑΠ 45-22

Δεκάλεπτα: 13-10, 12-05, 12-05, 08-02

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, λάθος επαναφορές και «πουλήματα» της μπάλας έφεραν την ήττα με ένα σκορ που ωστόσο, όπως σημειώνει ο Σύλλογος, δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Επόμενος αγώνας το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016, στις 20:30, εκτός έδρας με το Γαλάτσι.

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κατρά): Φραγκούλη, Καστρινάκη, Σικιαρίδη, Κουτρούλη, Ψύλλια, Μακρίδη, Λουκρέζη, Αχμέτ, Σαρλάνη, Παπαχαρίση, Χαλάτση, Σακελλαρίου.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου): Χριστοπούλου, Λαχανά, Κυρκοπούλου, Θεοφάνη, Φυρίγου, Λούκα, Χαΐνη, Κωλέτση, Κακοσούρη, Γάζου, Λιλικάκη, Ζανίκα.