Β’ Εθνική μπάσκετ: Εκπληκτικό «διπλό» του Πανερυθραϊκού, άλλη μια ήττα για την ΑΕΝΚ

Ο Πανερυθραϊκός έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ, κερδίζοντας εκτός έδρας το Ηράκλειο με σκορ 76-75, ενώ ΑΕΝΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στον Μανδραϊκό και γνώρισε την ήττα με σκορ 87-73.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

Ηράκλειο – Πανερυθραϊκός 77-78

Τεράστιο «διπλό», που του δίνει βαθμολογικές ανάσες, πέτυχε ο Πανερυθραϊκός απέναντι στο Ηράκλειο για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο ακόμη και με 10 πόντους διαφορά (47-37 στο 23′), ενώ και το τέλος της τρίτης περιόδου τον βρήκε να υπολείπεται 78 πόντων των αντιπάλων του. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο «ανέβασε στροφές», «ροκάνισε» τη διαφορά και στα 9,6″ πριν το τέλος έφθασε στο 75-75. Εκεί «μίλησε» ο Αντωνίου, ο οποίος κι έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

«Με τον πιο… τρελό, με τον πιο απολαυστικό, με τον πιο… πανερυθραϊκό τρόπο, η ομάδα μας πανηγύρισε πανάξια το πιο μάγκικο διπλό της, καθώς “άλωσε” το κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού, επικρατώντας του Ηρακλείου με απίστευτο buzzer-beater του Τάσου Αντωνίου (77-78), με μία ανατροπή που θα μείνει στην ιστορία μας!»… μεταδίδει η ομάδα της από τον λογαριασμό της στο facebook, για να προσθέσει:

«Μάλιστα, το εξίσου τρελό είναι ότι αυτή ήταν η πρώτη και μοναδική φορά στο παιχνίδι που ο Πανερυθραϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ!

»Η αλήθεια είναι ότι οι παίκτες μας δεν βρέθηκαν και στο καλύτερο βράδυ τους, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Όλα αυτά μέχρι και το 35ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου το εξαιρετικό σύνολο των γηπεδούχων “εκτόξευσε” τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 15 πόντους (70-55). Κάπου εκεί, όμως, ο Πανερυθραϊκός μας απέδειξε ότι είναι ΟΜΑΔΑ με όλη τη σημασία της λέξης, ότι διαθέτει ΑΣΤΕΙΡΕΥΤΑ ψυχικά αποθέματα, αλλά και τεράστια καρδιά!

»Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή έκαναν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε άμυνα και επίθεση και τα έκαναν ΤΕΛΕΙΑ, στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, κατορθώνοντας να πράξουν αυτό που φαινόταν σχεδόν ακατόρθωτο μέχρι τότε και να επιστρέψουν εντυπωσιακά σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο… Το τελευταίο λεπτό είχε συγκλονιστική εξέλιξη… Ο Χρήστος Σκάνδαλος, στα 9,6” για τη λήξη ισοφάρισε με πανέμορφο λέι-απ σε 75-75, ενώ στη συνέχεια ο Λιανός έδωσε ξανά προβάδισμα δύο πόντων (77-75) στο Ηράκλειο, στα 9” για το τέλος. Η τελευταία επίθεση άνηκε στην ομάδα μας και εκτελέστηκε ΑΨΟΓΑ, με τον Δημήτρη Τσακίρη να βρίσκει τον Τάσο Αντωνίου στη γωνία (που βγήκε ξεμαρκάριστος μέσα απ’ τα σκριν) και με εύστοχη τρίποντη “βόμβα” σε “νεκρό” χρόνο να χαρίζει ένα απ’ τα πιο τρελά διπλά στην ιστορία του ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΥ ΜΑΣ!

»Για να συμβούν, όμως, όλα αυτά χρειάστηκε και η καθοριστική συμβολή του 18χρονου Μηνά Στεργίου, τον οποίο ο κόουτς Χουχουλής έριξε στο παρκέ στο τελευταίο 5λεπτο και εκείνος με τη σειρά του δικαίωσε απόλυτα τον προπονητή του, αλλάζοντας τη ροή του παιχνιδιού με την ενέργειά του και τις σπουδαίες άμυνες που έβγαλε, την ώρα που ο αρχηγός μας, Τάσος Καλλιανιώτης, είχε αποβληθεί από το 36′ με δύο αντιαθλητικά φάουλ, ο Παναγιώτης Μακρόπουλος είχε καθίσει στον πάγκο με 5 φάουλ, ενώ ο Γιώργος Δέλλιος δεν μπορούσε να βοηθήσει ουσιαστικά στα κρίσιμα λεπτά του ματς, λόγω ενός μικροτραυματισμού στον αστράγαλο…».

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-33, 62-55, 75-76
Διαιτητές :  Λογοθέτης-Τσακαλογιάννης

Ηράκλειο (Μακράκης): Λάκκας 8 (2), Σταμπουλής 17 (1), Γουμενάκης, Μποχωρίδης 13 (2), Κίτσος, Πετράκης 1, Λιανός 9 (1), Πρωτογεράκης, Καλατζής, Χάλαρης 18, Παπαδάκης 11 (1), Μαργκουδάκης.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλιος 5, Στεργίου, Καλλανιώτης 11 (3), Δερμιτζάκης 8 (2), Τσακίρης 9 (2), Σκάνδαλος 9 (1), Γιαουρτόγλου 17 (3), Καλούδας, Λέπουρης, Αντωνίου 12 (4), Μακρόπουλος 7, Σταθόπουλος.

Μανδραϊκός – ΑΕΝΚ 87-73

Η ΑΕΝΚ δεν… μπήκε ποτέ στο παιχνίδι με τον Μανδραϊκό, ο οποίος πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ, χτίζοντας διψήφια διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι την τελική κόρνα.

Δεκάλεπτα: 24-12, 41-30, 65-54, 87-73
Διαιτητές: Στρέμπας-Καρακωνσταντόπουλος

Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 10, Κούσουλας 2, Παπανικολάου, Καραμπάτσος 2, Γκαϊτάσοφ 6 (1), Παπαπέτρου, Ντότσι, Μουστόπουλος 18 Γεωργοπαπαδάκος 12 (2), Βαφιάς 11 (3), Ψυλέας 26 (1).
ΑΕΝΚ (Λιόγας, Λαδικός): Καμαριανός 6, Μοσχοβίτης 17 (2), Κεφαλάς 16, Μαρίνος 4, Μανούσος 3, Ντουζίδης 4 (1), Χαϊκάλης 2, Χατζηνικόλας 6 (1), Ψαρόπουλος 16 (2), Πρέκας 5.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (8η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας* 14 (7-0)
  2. Τρίτωνας 14 (6-2)
  3. ΚΑΟ Κορίνθου 13 (5-3)
  4. Ηράκλειο 13 (5-3)