Ήττα για τον ΑΟΠ Κηφισιά από τον Ολυμπιακό μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ζηρίνειο, ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης  Κηφισιάς ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ (25-18, 22-25, 25-21, 27-25) στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα».

Η Κηφισιά έχασε «χρυσή» ευκαιρία να πάρει βαθμό από τον αήττητο Ολυμπιακό, όταν στο 4ο σετ έφτασε σετ τριπλό σετ μπολ 24-21. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 3-0 και ισοφάρισαν 24-24.  Η Κηφισιά έφτασε σε νέο σετ μπολ με τον Χαντ 25-24, όμως ο Ολυμπιακός με «όπλο» το μπλοκ ήταν αυτός που το κατέκτησε με 27-25, παίρνοντας παράλληλα και τη νίκη.

Η Κηφισιά, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων θα παίξει εκτός έδρας με την ουραγό Παναχαϊκή.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠΚ, έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ στο Ζηρίνειο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς και με επίθεση του Οϊβάνεν προηγήθηκε 8-6 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βόιτσικ η Κηφισιά πλησίασε στο -1 (11-10). Στην εξέλιξη του σετ φιλέ του Αλεξίεφ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 13-13. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 20 τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15, μετά από μπλοκ του Μπέμε πάνω στον Χαντ. Ο Ολυμπιακός, με συνεχόμενα μπλοκ του Μπέμε, πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 20-16. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση όμως το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν ιδιαίτερα ισχυρό. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-18.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο δεύτερο σετ, μπαίνοντας από νωρίς σε θέση «οδηγού» 8-6. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κόντρα επίθεση του Χαντ ισοφάρισε 8-8. Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 12-12. Η Κηφισιά, μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ 13-12 και στη συνέχεια 14-13, με επίθεση του Χαντ.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 3-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα με 16-14 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη εξέλιξη του σετ ο Νικήτας Εφραιμίδης με επίθεση και στη συνέχεια με άσο ισοφάρισε 17-17. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ και μπλοκ του Καναδού, πήρε προβάδισμα δύο πόντων 20-18, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στο Ζηρίνειο. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς με νέα επίθεση διαμόρφωσε το 21-19, αναγκάζοντας του κόουτς Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά από άουτ σερβίς του Οϊβάνεν η Κηφισιά προηγήθηκε 23-21.  Ο Τέιλορ Χαντ, με επίθεση στην ευθεία, έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-22, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και με άσο του Νικολάκη προηγήθηκαν 7-5. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 3-0 πέρασε μπροστά 8-7 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Με άσο του Πετρέα και μπλοκ του Μπέμε ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (10-7), με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Χέπμπορν μείωσε στο -1 (10-9). Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Κηφισιά να ισοφαρίζει 12-12, με άσο του κεντρικού από τις Μπαχάμες. Στην εξέλιξη του σετ άσος του Χαντ και μπλοκ του Βόιτσικ έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 15-14. Στην επόμενη φάση «πέναλτι» του Βόιτσικ έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Κηφισιά 16-14.

Ο Ολυμπιακός με τον Μπέμε στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 18-16. Ο Ολυμπιακός, με «όπλο» το μπλοκ, πήρε σαφές προβάδισμα στο σετ 23-19. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με επίθεση του Χέπμπορν μείωσαν 23-21. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-21.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τέταρτο σε και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε 5-2. Με το +3 (8-5) η Κηφισιά προηγήθηκε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και με τον Μπέμε στο σερβίς προηγήθηκε 14-12. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και μετά από λάθος του Αλεξίεφ, ισοφάρισε 14-14. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15, με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πετρέα.

Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ με επίθεση ισοφάρισε 19-19, με τον κύριο Μουνιόθ να καλεί τάιμ άουτ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πέρασε μπροστά 21-20, μετά από 4 μπαλιές των ερυθρόλευκων. Στην επόμενη φάση ο Χαντ, με επίθεση, έδωσε «αέρα» δύο πόντων στον ΑΟΠ Κηφισιάς 22-20. Ο Ρούσης με άσο έκανε το 23-20, ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21, μετά από φιλέ του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς ισοφάρισαν 24-24.

Ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ  έκανε το 25-24, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 25-25. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε ματς μπολ 26-25 με μπλοκ του Μπέμε και τελικά το κατέκτησαν με 27-25, με μπλοκ του Ζουπάνι πάνω στον Χαντ.

Η βαθμολογία της Volley League Ανδρών (19η αγωνιστική)