Περισσότερα από 150 παιδιά πήραν μέρος στο Τουρνουά Μπάσκετ «3on3» στα Βριλήσσια

Την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 ο Πολιτιστικός και Αθλητικός Οργανισμός  Βριλησσίων διοργάνωσε Τουρνουά Μπάσκετ «3on3» στο πλαίσιο των Αθλητικών Εκδηλώσεων 2018 του Δήμου.

Στο τουρνουά συμμετείχαν περισσότερα από 150 παιδιά ηλικίας 6-15 ετών χωρισμένα σε πέντε κατηγορίες. Συμμετείχαν ομάδες από τα έξι δημοτικά σχολεία και τα τρία γυμνάσια του Δήμου Βριλησσίων, ομάδες από τον Γ.Σ. Βριλησσίων, δύο ομάδες από το Χαλάνδρι και μία από την Αγία Παρασκευή.

Στόχος του τουρνουά ήταν, σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου, τα παιδιά να αγωνιστούν στο άθλημα που αγαπούν, με σεβασμό στην αντίπαλη ομάδα και στους συμπαίκτες τους. Οι μαθητές αγωνίστηκαν χωρίς διαιτητή, παρά μόνο με την παρουσία γραμματείας. Ήταν δική τους ευθύνη οι αλλαγές της ομάδας τους και τα φάουλ. Εκτός των αγώνων διοργανώθηκαν και διαγωνισμοί ελευθέρων βολών και τρίποντων. Σε όλα τα παιδιά απονεμήθηκαν αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια στους νικητές των κατηγοριών.

• Κορίτσια: Τζήβα Χριστίνα

Η πρόεδρος του Πολιτιστικού και Αθλητικού Οργανισμού Βριλησσίων, Ιωάννα Κυρίτση, με ανακοίνωσή της ευχαριστεί τα παιδιά που αγωνίστηκαν και συνέβαλαν στην επιτυχία του τουρνουά, καθώς και τους γονείς οι οποίοι με την παρουσία τους ενθάρρυναν τα παιδιά να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους και να χαρούν τη συμμετοχή τους στο τουρνουά, ανανεώνοντας το ραντεβού για το 2019.