Β’ Εθνική μπάσκετ: Νίκες στην πρεμιέρα για Παπάγο, Πεντέλη και Δούκα

Παπάγος, Δούκας και Πεντέλη πήραν σπουδαίες νίκες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), σε αντίθεση με τον Πανερυθραϊκό που ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του με ήττα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής μπάσκετ (Νότος)

• Δούκας – Οίαξ Ναυπλίου 67-61
  • Παπάγου – ΚΑΟ Κορίνθου 74-73 (κ.α. 63-63)

Οι «στρατηγοί» επικράτησαν στο κλειστό του Παπάγου στην παράταση του ΚΑΟ Κορίνθου με 74-73 (κανονική διάρκεια: 63-63) σε έναν αγώνα με πολλές ανατροπές στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 21-11, 35-31, 51-58, 63-63 (κ.δ.), 74-73

Παπάγου (Κατσούνης): Γιαννίκος 2, Πίνης 5, Πρισκομάτης 1, Λεκάκης 4 (1) Χρυσός 4 (1), Ζώρζος 16, Παπαπέτρου 5 (1), Κουτρούλιας 38 (1), Μπάλος, Παστήρας.
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 9, Γεωργίου 11 (3), Σακελλαρίου 6, Μακρής 17 (2), Θεοδωρίδης, Κεφαλάς 10, Αρσένης, Περρωτής 10, Μπαλής, Δανιήλ 4, Κωνσταντίνου 6 (2).

Αγώνας – «θρίλερ» διεξήχθη και μεταξύ Δούκα και Οίακα Ναυπλίου, με τον πρώτο να επικρατεί τελικώς με σκορ 67-61. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ «μουδιασμένα» τα πρώτα λεπτά (το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 9-7), αλλά στη συνέχεια ανοίχθηκαν, με τον Δούκα να αποκτά ένα «εύθραυστο» προβάδισμα. Κάτι που στο τέλος της τρίτης περιόδου, έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 45-47. Το τελευταίο δεκάλεπτο «έσπασαν καρδιές», ωστόσο η καλή άμυνα του Δούκα, με οι επιθετικές αιχμές Παππάς και Δενδρινός έδωσαν τη νίκη – λύτρωση στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 9-7, 31-26, 45-47, 67-61
Διαιτητές: Μπανασάκης-Χριστινάκης

Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 7 (1), Παππάς 16 (1), Μποχωρίδης 9 (1) , Βουγιούκας 18, Ευστρατίου, Λάκκας, Αποστολίδης 4, Τσιτσιγιάννης 7 (1), Δραγάτης, Πέτς 6.
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής, Κουμπούρας 14 (1), Πελεκάνος 12 (1), Παπαντωνίου 15 (3), Γεωργιάδης 2, Μανάκας 6, Μπουρτσουκλής, Σκορδάς, Αναγωνστόπουλος 12.

Η Πεντέλη έκανε και πάλι τη ζημιά στον Πανερυθραϊκό, αυτή τη φορά στο πρωτάθλημα, νικώντας τον για δεύτερη φορά με 77-65. Οι δύο ομάδες των Βορείων Προαστίων πήγαιναν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο Πανερυθραϊκός έδειξε ανεβασμένος στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι, έχοντας τον Αναγνωστόπουλο σε μεγάλα… κέφια (14 πόντοι, με 4 τρίποντα) πήραν τελικώς την πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-11, 17-20, 15-17, 32-17

Α.Ε. Πεντέλης (Κ.Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 6, Γεωργακόπουλος 9(1), Λίτσο 7(2), Αποστολόπουλος 14(4), Κούσουλας 5, Καρούζος, Μπέλη 13, Κουκάκης, Μπίγγος 13, Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 8.
Πανερυθραϊκός (Δ. Χουχουλής): Δέλλιος 9, Στογιάνοβιτς 6, Καλλιανιώτης 12(2), Ντουζίδης, Κουντούρης, Σκάνδαλος 17(2), Γιαουρτόγλου 8(1), Μπακοδήμος, Στάθης, Αντωνίου, Καστανιώτης, Μαντζιώρης 8(1)

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (1η αγωνιστική)

1. Τρίτων 2 (1-0)
2. Πεντέλη 2 (1-0)
3. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 2 (1-0)
4. Δούκας 2 (1-0)
5. Δάφνη Δαφνίου 2 (1-0)