Ροζ φύλλο αγώνα για Δούκα και Παπάγο στην 4η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ

Δύο νίκες και δύο ήττες κατέγραψαν οι ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος). Το ροζ φύλλο αγώνα πήραν ο Δούκας και ο Παπάγος, ενώ δεν τα κατάφεραν Πεντέλη και Πανερυθραϊκός.

Τα αποτελέσματα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (4η αγωνιστική)

• Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Πανερυθραϊκός 95-86

Συνεχίζει το αήττητο σερί του ο ΑΣΕ Δούκας στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος). Αυτή τη φορά επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου με σκορ 82-71, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων το ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής «βάφτηκε» μπλε! Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Άλεξ Βουγιούκας, ο οποίος έβγαζε «φωτιές» σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και ήταν κινητήριος μοχλός της ομάδας του, για να μπορέσει να φτάσει στην κατάκτηση των δύο πολύτιμων βαθμών. Πάθος, αποφασιστικότητα, καθαρό μυαλό όταν έπρεπε και συγκέντρωση είχαν οι «μπλε», οι οποίοι δεν το έβαλαν κάτω σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στη μεγάλη επικράτηση.

Η αναμέτρηση περιγράφεται ως εξής στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων:

Με ένα γρήγορο 5-0 ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΑΣΕΔ, αφού Βουγιούκας και Γκίνης έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (6-5, 30ό λεπτό) όμως Παππάς και Δενδρινός έγραψαν το 17-10 δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Δάφνη, στην επίθεση, πρέσαρε τους γηπεδούχους από την περιφέρεια μειώνοντας σε 19-17 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο +3 (20-17).

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. Η Δάφνη Δαφνίου «πυροβολούσε κατά ριπάς» από τα 6,75 και με 8 εύστοχα τρίποντα πήρε πολλές φορές προβάδισμα στο σκορ. Την ίδια ώρα όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να σταματήσουν μέσα στη ρακέτα τον Άλεξ Βουγιούκα, ο οποίος έδινε ουσιαστικές λύσεις στους «μπλε» και τους κράταγε ζωντανούς. Το 20-17 της πρώτης περιόδου έγινε 26-29 στο 14’ και 39-42 στο τέλος του ημιχρόνου, αφού ο Παπαδιονυσίου των φιλοξενούμενων έδειχνε ασταμάτητος.

Στην επανάληψη η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων με δύο τρίποντα του Πετς και δύο πόντους του Δενδρινού, προηγήθηκε με 47-44. Παπαδιονυσίου, Τάταρης και Ψημίτης έβαλαν οδηγό στο σκορ τη Δάφνη Δαφνίου, όμως ο Άλεξ Βουγιούκας ανέλαβε και πάλι δράση. Με 8 προσωπικούς πόντους μετέτρεψε το 49-51 σε 57-53, με την τρίτη περίοδο να λήγει 57-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΣΕΔ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στο παρκέ. Με αγωνιστική προσήλωση και αποφασιστικότητα οι παίκτες του Νάσου Χούμπαυλη κατάφεραν να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι και παράλληλα να «σφίξουν» την άμυνα και να περιορίσουν τον αντίπαλό τους. Το +3 της τρίτης περιόδου έγινε πολύ γρήγορα +16 (74-59, 35’), με τον Δούκα να οδηγείται σε μια θριαμβευτική νίκη επικρατώντας τελικά με 82-71.

Δεκάλεπτα :20-17, 39-42, 57-54, 82-71
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 7, Λάκκας 2, Σακελλαρίου, Μποχωρίδης 6, Βουγιούκας 25 (1), Ευστρατίου, Γκίνης 5 (1), Ξύδης 6, Αποστολίδης 9 (1), Τσιτσιγιάννης, Παππάς 16 (2), Πέτς 6 (2).
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 3 (1), Γκάτζο, Κουφόπουλος 5 (1), Γοργόνης 9 (1), Καραμπάτσος, Ψημίτης 11 (3), Σάλεχ 2, Δορμπογιάννης 10 (3), Μουστόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 14 (1), Τάταρης 12 (2).

Η Πεντέλη δεν τα κατάφερε απέναντι στον Τρίτωνα, από το οποίο και έχασε εκτός έδρας με σκορ 85-77. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, υποχώρησε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 6 βαθμούς.

Αντιθέτως, ο Παπάγος κατέβαλε την αντίσταση του Πανελευσινιακού, νικώντας τον στο «σαλούν» με σκορ 78-76, σε μία αναμέτρηση για… γερά νεύρα, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-31, 55-49, 78-76
Παπάγου (Κατσούνης): Παπαζήσης, Πίνης 4 (1), Πρισκομάτης, Λεκάκης 9 (1), Χρυσός 3, Ζώρζος 25 (2), Παπαπέτρου 7 (1), Κουτρούλιας 22 (1), Μπάλος, Γιαννίκος, Αγγελόπουλος 8
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 16 (1), Ηλιάδης 2, Καράμπελας, Μουρατίδης 16 (4), Βούλγαρης, Σταθόπουλος 12, Ιωάννου, Ψαρόπουλος 12 (1), Πικέας, Δούκας 8, Μαύρος, Αναγνωστάκης 10 (1).

Από την πλευρά του, ο Πανερυθραϊκός, αν και ξεκίνησε καλύτερα στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, παίρνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-19, τελικώς δεν κατάφερε να αντέξει και το τελικό σφύριγμα τον βρήκε ηττημένο με 95-86.

Δεκάλεπτα: 19-25, 45-38, 67-59, 95-86
Κρόνος Αγ.Δημητρίου (Καρακώστας-Λαδικός): Ξιούρας 16(4), Σολωμός 17, Κεφάλας 17(1), Ζαραϊδώνης 11, Καρακεχαγιάς 6, Βούζας 9(1), Στραγανιώτης, Κόης 9(1), Ανδρεαδάτος 11(1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 13(2), Στογιάνοβιτς 1, Καλλιανιώτης 8(2), Ντουζίδης 1, Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 25(1), Στάθης 4, Αντωνίου 8(2), Ματζιώρης 22(4).

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (4η αγωνιστική)

1. Τρίτωνας (4-0) 8
  2. Δούκας (4-0) 8
  3. Δάφνη Δαφνίου (3-1) 7
  4. Οίακας Ναυπλίου (3-1) 7
  5. Έσπερος Καλλιθέας (3-1) 7