5η αγωνιστική Β’ Εθνικής μπάσκετ: Μόνος πρώτος ο Δούκας – Ουραγός ο Πανερυθραϊκός

Συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις ο Δούκας στο πρωτάθλημα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε και η Πεντέλη. Αντιθέτως, ο Πανερυθραϊκός δεν έχει μπορέσει ακόμη να «προσαρμοσθεί» στην κατηγορία, ενώ την ήττα γνώρισε και ο Παπάγος.

• Πανερυθραϊκός – Έσπερος 81-82

Η ομάδα του Δούκα είναι πλέον μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας συνολικά 10 βαθμούς, μετά την εκτός έδρας νίκη του επί του Πανελευσινιακού, με σκορ 84-69. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και το τέλος της δευτέρας περιόδου, αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι άρχιζαν να «κτίζουν» μια διαφορά που διατήρησαν και αύξησαν μέχρι την τελευταία κόρνα. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα, μετά από πέντε αγωνιστικές.

Δεκάλεπτα: 21-21, 37-38, 52-63, 69-84

Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 12 (2), Ηλιάδης 5 (1), Καράμπελας 5 (1), Μουρατίδης 5 (1), Βούλγαρης 6 (2), Σταθόπουλος 12, Ψαρόπουλος 14 (2), Δούκας 6, Αναγνωστάκης 4.
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 10 (2), Παππάς 14 (1), Λάκκας 13, Μποχωρίδης 9 (2), Βουγιούκας 2, Ευστρατίου 10 (2), Γκίνης, Ξύδης 3 (1), Αποστολίδης 10 (3), Τσιτσιγιάννης 2, Δραγάτης, Πέτς 11 (2).

Η Πεντέλη αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, πήρε τη νίκη κόντρα στον Μανδραϊκό με σκορ 74-72. Σε όλο τον αγώνα οι παίκτες των Βορείων Προαστίων αισθάνονταν την… ανάσα των αντιπάλων τους στην πλάτη του, αλλά κατάφεραν να μείνουν ψύχραιμοι στα σημεία που χρειάστηκε και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Η Πεντέλη παραμένει στην έκτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας συνολικά 8 βαθμούς.

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-41, 57-52, 74-72

Πεντέλη (Χαρτοματσiδης): Μπούτρης, Γεωργακόπουλος 12 (1), Λίτσος 4, Αποστολόπουλος 5 (1), Κούσουλας 17 (2), Καρούζος 3 (1), Μπέλη 4, Κουκάκης, Μπίγγος 9 (1), Σαλτουρίδης, Τάγαρης 20, Νάσσης.
Μανδραϊκός (Κουστένης): Βασιλόπουλος 2, Σιμιτζής, Παπανικολάου, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 24 (4), Δέδες 14 (1), Γκαϊτάσοβ 4, Σεργιένκο, Κοπακάκης, Ρεκουνιώτης 3, Χάλαρης 12, Φωτόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 13 (1).

Ο Παπάγος δεν κατάφερε να προβάλει σοβαρή αντίσταση απέναντι στην Ένωση Ιλίου, από την οποία και έχασε με σκορ 85-72. Παρ’ ότι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά, βάζοντας 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους να περιοριστούν σε μόλις 8(!), στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση Ιλίου ανέκτησε την ψυχραιμία της και με ένα επιμέρους 36-22 έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Από εκεί και πέρα, κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, παίρνοντας την τελική νίκη με 13 πόντους διαφορά.

Δεκάλεπτα: 8-22, 44-44, 64-58, 85-72

Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 5 (1), Μπέλλας Γ. 12 (2), Τσακίρης 18, Φουντάς 18 (2), Πανουσόπουλος 2, Μπολάτογλου 7 (1), Μπέλλας Οδ. 15 (3), Μανταλβάνος 8, Τσιουμπρής, Τσόλης, Κατσαρός, Γεροκώστας.
Παπάγου (Κατσούνης): Πίνης 6 (2), Πρισκομάτης 8, Λεκάκης 2, Χρυσός 6, Παπαπέτρου 10 (2), Κουτρούλιας 18, Αγγελόπουλος 4, Μπάλος 4, Γιαννίκος 11 (3), Ζώρζος 3 (1), Παπαζήσης, Μακρίδης.

Δεν ένταξη στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανερυθραϊκός και έχασε εντός έδρας από τον Έσπερο Καλλιθέας, παρά το γεγονός ότι προηγείτο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η τελευταία περίοδος, ωστόσο, ήταν καταστροφική, αφού οι φιλοξενούμενοι, με ένα επιμέρους 22-14 κατάφεραν να «κλέψουν» τη νίκη από τους Βόρειους.

η Δάφνη δυσκολεύτηκε, όμως πήρε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Κρόνο με 72-69, ενώ ο Έσπερος με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος, πέρασε από την Ερυθραία με 82-81.

Το Παγκράτι επικράτησε του ΚΑΟΚ με 85-77, ενώ τέλος η Ένωση Ιλίου είχε εύκολο έργο κόντρα στον Παπάγο, φτάνοντας στη νίκη με 85-72.

Δεκάλεπτα: 23-21, 47-40, 67-60, 81-82

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 13 (1), Στογιάνοβιτς 13 (1), Καλλιανιώτης 9 (2), Ντουζίδης 6 (2), Σκάνδαλος 8, Γιαουρτόγλου 11 (3), Γεωργιάδης, Στάθης 3, Αντωνίου 3 (1), Καστανιώτης, Ματζιώρης 15 (4), Μπακοδήμος.
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 3 (1), Χατζηλίδης 6 (2), Καρλάφτης, Θεοδοσίου 2, Σκουλούδης 15, Παπαφλωράτος 30 (2), Βλασσόπουλος 3, Χαρούνι Κ. 3, Γραμματικός 20 (2), Χαρούνι Ν.

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (5η αγωνιστική)

1. Δούκας 10 (5-0)
  2. Δάφνη Δαφνίου 9 (4-1)
  3. Τρίτων 9 (4-1)
  4. Έσπερος 9 (4-1)
  5. Οίαξ Ναυπλίου 8 (3-2)