Β’ Εθνική μπάσκετ: Μεγάλες νίκες για Δούκα και Παπάγου στη 14η αγωνιστική

Δύο νίκες και δύο ήττες είναι ο απολογισμός των τεσσάρων ομάδων του Βορείου Τομέα Αττικής που λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Ειδικότερα, μεγάλες νίκες πέτυχαν ο Δούκας και ο Παπάγου, ενώ την ήττα γνώρισαν Πεντέλη και Πανερυθραϊκός.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ

Δούκας – Τρίτωνας 82-78 (69-69 κ.αγ.)
Γλαύκος – Πρωτέας Βούλας 62-74
Πεντέλη – Δάφνη Δαφνίου 72-77
Παγκράτι – Πανερυθραϊκός 87-79
Ένωση Ιλίου – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 67-65
Πανελευσινιακός – Έσπερος Καλλιθέας 77-71 (65-65 κ.α.)
Παπάγου – Μανδραϊκός 84-80
ΚΑΟ Κορίνθου – Οίακας Ναυπλίου 71-65

Ο ΑΣΕ Δούκα ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη νίκησε στην παράταση τον Τρίτωνα με 82-78 (69-69 κ.α.) και έκανε ένα ακόμα ουσιαστικό βήμα προς την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί, τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης, ήταν… ακατάλληλα για καρδιακούς, μιας και το παιχνίδι άλλαζε συνέχεια χέρια. Οι «μπλε» έδειξαν ψυχραιμία και είχαν καθαρό μυαλό στους κρίσιμους τελευταίους πόντους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τους δύο «χρυσούς» βαθμούς.

Ο Τρίτων προσπάθησε στο ξεκίνημα του αγώνα να επιβάλλει το ρυθμό του και προηγήθηκε με 6-11, στο 4ο λεπτό, όμως ο Δούκας μπήκε στο παιχνίδι και με τους Πετς και Παππά κάλυψε τη διαφορά και ισσοφάρισε πρώτη φορά στο 6ο λεπτό σε 11-11. Τη «σκυτάλη» στη συνέχεια πήρε ο Μποχωρίδης ο οποίος στην εκπνοή της πρώτης περιόδου έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του 21-18.

Με καλάθι και φάουλ του Λάκκα, ο Δούκας έκανε γρήγορα το 24-20, ενώ Βουγιούκας και Ευστρατίου έδωσαν «αέρα» 8 πόντων στους «μπλε» (32-24 στο 14’). Οι φιλοξενούμενοι όμως, σε λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα, πλησίασαν, μειώνοντας στους 3 πόντους (32-29). Ωστόσο, Σακελλαρίου, Τσιτσιγιάννης και Δενδρινός έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους (43-33, στο 19:30). Ο Ντιμπ έγραψε το 43-35, αλλά ο Παππάς, με δύο εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το 45-35 στη λήξη του ημιχρόνου.

Με… συνοπτικές διαδικασίες οι γηπεδούχοι έστειλαν πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +15 (50-35), όμως εκεί ανέλαβε δράση για τον Τρίτωνα ο Ντιμπ, που κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 5 πόντους (53-48). Οι παίκτες του Νάσου Χούμπαυλη έμειναν ψύχραιμοι, πήραν πόντους από τους έμπειρους Παππά και Μποχωρίδη και έτσι η τρίτη περίοδος έληξε 57-49.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Πετς έστειλε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (59-49), όμως ο Τρίτων, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιμπ, εκμεταλλεύτηκε την επιθετική αδράνεια του Δούκα και έφερε το ματς στα ίσα 64-64, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Με εύστοχο τρίποντο του Δενδρινού οι γηπεδούχοι έκαναν το 67-64, όμως οι φιλοξενούμενοι, με ένα σερί 0-5, προηγήθηκαν με 67-69, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έφερε την ισορροπία (69-69, 39:15). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, τόσο ο Βερτούδος όσο και ο Παππάς αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Παππάς, 1,20 πριν το φινάλε, έδωσε «αέρα» 4 πόντων στην ομάδα του (78-74), όμως ο Τρίτων πλησίασε σε απόσταση βολής (78-77), με τον Κούτουλα. Ο Λάκκας, 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 80-77 και ο Κούτουλας, με 1/2 βολές, έγραψε το 80-78. Ο Πετς όμως ήταν αυτός που είπε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι, καθώς ευστόχησε σε δύο βολές και έγραψε το τελικό 82-78, πανηγυρίζοντας με τους συμπαίκτες του την πολύ σπουδαία επικράτηση.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του αθλητή του Δούκα Κωνσταντίνου Ευστρατίου στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο παίκτης οδηγήθηκε στο νοσοκομείο, με πιθανή ρήξη κερατοειδούς.

Δεκάλεπτα: 21-18, 45-35, 57-49, 69-69  (κ.αγ.) 82-78

Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 12 (2), Παππάς 9, Λάκκας 6, Μποχωρίδης 17 (4), Βουγιούκας 11, Ευστρατίου 3 (1), Γκίνης, Σακελλαρίου 5 (1), Τσιτσιγιάννης 2, Αποστολίδης, Πετς 17 (2).
Τρίτων (Μιχελάκος): Κούτουλας 6 (1), Ψαρόπουλος 24 (3), Καλαντζής 5 (1), Σπυριδάκης, Ντιμπ 25 (4), Νικολακόπουλος 2, Δαμιανάκος 3 (1), Μαλτέσιος 5, Κουκουνιάς 8, Βερτούδος.

Αντιθέτως, η Πεντέλη δεν τα κατάφερε απέναντι στην πρωτοπόρο Δάφνη Δαφνίου, από την οποία και έχασε εντός έδρας με σκορ 77-72, αποτέλεσμα που τη φέρνει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 20 βαθμούς και σε «συγκατοίκηση» με τον Παπάγου και τον Έσπερο Καλλιθέας.

Δεκάλεπτα: 15-18, 39-43, 52-59, 72-77

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 6 (2), Λίτσος 4 (1), Αποστολόπουλος 2, Κούσουλας 14 (2), Καρούζος 9 (2), Μπέλη 4, Κουκάκης, Μπίγγος 16 (4), Σαλτουρίδης 4, Ταγάρης 13, Νάσης, Πανέτης.
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Κάννας 5 (1), Γκάτζο 10, Κουφόπουλος 5 (1), Γοργόνης, Καραμπάτσος 10 (2), Ψημίτης 1, Σάλεχ 11 (1), Δομπρογιάννης 5, Μουστόπουλος 13, Παπαδιονυσίου 10 (2), Τάταρης 7, Αρνόκουρος.

Νίκη – βαθμολογική ανάσα για τον Παπάγου με σκορ 84-80 επί του Μανδραϊκού, σε έναν αγώνα με πολλές μεταβολές στο προβάδισμα, όπου ωστόσο οι «στρατηγοί» έδειξαν περισσότερο έτοιμοι για τη νίκη.

Δεκάλεπτα : 26-22, 42-38, 58-60, 84-80

Παπάγου (Ταυρόπουλος): Πίνης 8 (2), Πρισκομάτης, Λεκάκης, Χρυσός 10 (1), Ζώρζος 12, Παπαπέτρου 22 (3), Κουτρούλιας 19, Αγγελόπουλος 5, Γιαννίκος 5 (1), Μπάλος 4.
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Σιμιτζής 8 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 7 (1), Δέδες 25 (5), Γκαϊτάσοφ 2, Σεργιένκο 2, Ρεκουνιώτης 14, Χάλαρης 10, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 11 (1).

Ο Πανερυθραϊκός, αν και το πάλεψε, δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο Παγκράτι, από το οποίο και έχασε εκτός έδρας με σκορ 87-79. Ένα αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη 12η θέση, με 19 βαθμούς.

Δεκάλεπτα : 30-21, 43-46, 64-61, 87-79

Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 13 (10 ασίστ), Κούτρας 6 (1), Κατωπόδης 12 (4), Λυτόπουλος 13, Φωτίου 7 (1), Δερμιτζάκης 12 (1), Ροδοστόγλου 13 (1), Μπένος 11, Αρμάος.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 14, Στογιάνοβιτς 4, Καλλιανιώτης 15 (5), Ντουζίδης 5 (1), Σκάνδαλος 14 (2), Γιαουρτόγλου 17 (1), Στάθης, Αντωνίου 3 (1), Μαντζιώρης 7 (1).

Η βαθμολογία του Νότου της Β’ Εθνικής μπάσκετ (14η αγωνιστική)

1. Δάφνη Δαφνίου (11-3) 25
2. Δούκας (10-4) 24