Β’ Εθνική μπάσκετ: Δικαιολογημένα πανηγύρια στον Πανερυθραϊκό – Και οι 4 «Βόρειοι» μένουν στην κατηγορία

Ο Πανερυθραϊκός είναι, αναμφισβήτητα, η πιο ικανοποιημένη από τις τέσσερις ομάδες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), αφού έκλεισε ιδανικά μια χρονιά που ξεκίνησε «στραβά». Από εκεί και πέρα, στην 30ή και τελευταία «στροφή», Δούκας και Πεντέλη έχασαν εντός έδρας, ενώ ο Παπάγος «έριξε» 107 πόντους στον πρωτοπόρου και πρωταθλητή Οίακα.

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (30ή αγωνιστική)

Παπάγος – Οίαξ Ναυπλίου 107-96
Πεντέλη – Πρωτέας Βούλας 65-77
ΚΑΟ Κορίνθου – Δάφνη Δαφνίου 81-75
Γλαύκος – Πανερυθραϊκός 66-76
Παγκράτι – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 82-60
Ένωση Ιλίου – Έσπερος 79-69
Πανελευσινιακός – Τρίτων 93-95 (κ.α. 78-78)
Δούκας – Μανδραϊκός 79-81

Ο Δούκας έκλεισε τη φετινή περίοδο με εντός έδρας ήττα από τον Μανδραϊκό, με σκορ 79-81 και κατέλαβε τελικώς την 5η θέση, με 48 βαθμούς.

Στην έβδομη θέση, με 45 βαθμούς, βρίσκουμε τον Πανερυθραϊκό, που είδε ιδανικό φινάλε, αφού κέρδισε στην Πάτρα τον Γλαύκο με σκορ 76-66 και όχι μόνο έσωσε την «παρτίδα», αλλά και κατάφερε να εξασφαλίσει αξιοζήλευτη θέση στην τελική κατάταξη.

Οι παίκτες της ομάδας των Βορείων Προαστίων είχαν από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγούνται με 43-29. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο «παραδόθηκαν» στον Πανερυθραϊκό, ο οποίος έκανε την 8η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-43, 48-58, 66-76
Διαιτητές: Σταθόπουλος – Κουτσοδήμος

Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 16 (3), Βανδώρος 7 (2), Γιαννικόπουλος 5, Αργυρόπουλος 2, Κούτρας, Αγγελόπουλος 5, Δαβάνης 24 (3), Τσεκλένης 5 (1), Σπυράκος 2.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Στογιάνοβιτς 8 (1), Ντουζίδης 10 (2), Κουντούρης 3 (1), Σκάνδαλος 18 (3/3 τρίπ.), Γιαουρτόγλου 9 (1), Γεωργιάδης 7 (1), Στάθης 9, Αντωνίου, Καστανιώτης 5, Ματζιώρης 5 (1).

Στην 8η θέση, με 45 βαθμούς, βρίσκουμε την ομάδα του Παπάγου, που «ξέσπασε» απέναντι στον πρωτοπόρο Οίακα Ναυπλίου, τον οποίο νίκησε στο «σαλούν» με 106-96. Οι «στρατηγοί» είχαν κάποιες δυσκολίες μόνο στο πρώτο μέρος, αφού από εκεί και πέρα κατάφεραν να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους.

Δεκάλεπτα: 26-24, 54-47, 80-69, 106-96
Διαιτητές: Μπούκας-Νικολοπούλου

Παπάγος (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης, Πρισκομάτης 14 (2), Χρυσός 11 (1), Κουτρούλιας 21, Αγγελόπουλος 4, Μπάλος 11, Γιαννίκος 19 (1), Ζώρζος 26 (1),
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 3 (1), Κουμπούρας 5, Πελεκάνος 19 (1), Παπαντωνίου 20 (2), Γεωργιάδης 8, Μανάκας 24, Μπουρτσουκλής 5, Σκορδάς 8, Αναγνωστόπουλος 4

Τέλος, η Πεντέλη δεν τα κατάφερε απέναντι στον Πρωτέα Βούλας, από τον οποίο έχασε εντός έδρας με σκορ 77-65 και τελικώς κλείνει την περίοδο στην 11η θέση, με 44 βαθμούς.

Η τελική βαθμολογία της Β’ Εθνικής – Νότος (30ή αγωνιστική)

1. Οίαξ Ναυπλίου 52 (22-8)
2. Δάφνη Δαφνίου 51 (21-9)

3. Τρίτων 51 (21-9)
4. Παγκράτι 49 (19-11)
5. Δούκας 48 (18-12)
6. Πρωτέας Βούλας 46 (16-14)
7. Πανερυθραϊκός 45 (15-15)
8. Παπάγου 45 (15-15)