Μόνο καλά δεν θα φέρει η «φαγωμάρα» Αυτοδιοίκησης και κεντρικής εξουσίας
Μόνο θλιβερές σκέψεις μπορεί να φέρει η κόντρα που ξέσπασε μεταξύ της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ) με τον υπουργό Μεταναστευτικής Πολιτικής με αφορμή τους θανάτους προσφύγων στον καταυλισμό της Μόριας. Τοπική Αυτοδιοίκηση και κράτος, αντί να εμφανίζονται ως μια γροθιά μπροστά σε ένα πρόβλημα που απειλεί να τινάξει στον αέρα τη συνοχή της ελληνικής κοινωνίας, αλληλοκατηγορούνται για το ποιος ευθύνεται περισσότερο που η χώρα μας δεν μπορεί να προσφέρει στοιχειωδώς ανθρώπινες συνθήκες στους πρόσφυγες που έχουν καταφύγει σε αυτήν.
Δεν έχει σημασία να εξετάσουμε τώρα σε ποια πλευρά βρίσκεται το μεγαλύτερο δίκιο. Γιατί δεν είναι η μοναδική περίπτωση που σε τούτον τον τόπο εκδηλώνεται «φαγωμάρα» ακόμη και για εξαιρετικής ευαισθησίας θέματα. Δεν γνωρίζουμε εάν υπάρχει προηγούμενο χώρας σε ευρωπαϊκό επίπεδο όπου οι κρίσεις, αντί να ενώνουν, διχάζουν ακόμη περισσότερο κοινωνικές ομάδες, φορείς, ακόμη και σπίτια.
Εμείς εδώ, στην Ελλάδα, λες και κάποια προαιώνια κατάρα μας ακολουθεί, πάντοτε βρίσκουμε τρόπους να μοιραζόμαστε σε στρατόπεδα, πανέτοιμα να αλληλοσπαραχθούν. Τα δε τραγικά αποτελέσματα είναι γνωστά σε όσους διαθέτουν έστω και στοιχειώδεις ιστορικές γνώσεις.
Και να ήταν μόνο το προσφυγικό που μας χωρίζει! Μήπως στην κοινωνική κρίση τα πήγαμε καλύτερα; Ακόμη και τις δομές κοινωνικής στήριξης χωρίσαμε σε «μαγαζάκια», μεταξύ πρώτου και δεύτερου βαθμού Αυτοδιοίκησης, μην καταφέρνοντας να βρούμε κοινό πεδίο δράσης. Μα και στη χρηματοδότηση των έργων στους Δήμους, η κατανομή δεν γίνεται με βάση τις ανάγκες κάθε περιοχής, αλλά το κατά πόσο ο δήμαρχος μάς είναι φιλικός ή όχι.
Εμείς εδώ, στην Ελλάδα, λες και κάποια προαιώνια κατάρα μας ακολουθεί, πάντοτε βρίσκουμε τρόπους να μοιραζόμαστε σε στρατόπεδα, πανέτοιμα να αλληλοσπαραχθούν.
Και να πεις ότι δεν υπάρχουν παραδείγματα που να δείχνουν ότι το γνωστό «η ισχύς εν τη ενώσει» έχει δώσει καρπούς και σε αυτοδιοικητικό επίπεδο! Οι σύνδεσμοι Δήμων για την προστασία κι ανάπλαση περιοχών ή για τη βιωσιμότητα των πόλεων, οι διαδημοτικές πρωτοβουλίες σε κοινωνικό, πολιτιστικό κι αθλητικό επίπεδο, οι κοινές δράσεις στον τομέα της πρόληψης υγείας, έχουν δώσει σαφή δείγματα ότι όπου η Αυτοδιοίκηση λειτουργεί ενωμένα μπορεί πραγματικά να μεγαλουργήσει.
Ωστόσο, ακόμη κι έτσι, δεν μπορεί και δεν πρέπει να τα κάνει όλα μόνη της, χωρίς τη συμπαράσταση και τη συνδρομή της κρατικής διοίκησης. Για τούτο μιλήσαμε για θλίψη στην αρχή του άρθρου μας, η οποία δυστυχώς δεν περιορίζεται στην υπόθεση των προσφύγων. Αντίστοιχα, «μαύρα σύννεφα» μαζεύονται και πάνω από τη μεταρρύθμιση στο θεσμικό αυτοδιοικητικό πλαίσιο «Καλλικράτης», όπου η κυβέρνηση «παίζει κρυφτούλι» με την ΚΕΔΕ, η οποία «παγώνει» τη συμμετοχή της στον διάλογο. Κι όλα αυτά την ώρα που και οι δύο πλευρές αναγνωρίζουν ότι το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο περισφίγγει μέχρι… πνιγμού την Αυτοδιοίκηση και χρήζει άμεσων και σημαντικών αλλαγών.
Θα βρεθεί κοινός τόπος μεταξύ των δύο πλευρών ώστε, έστω και στο παρά πέντε, να ακολουθηθεί ένας κοινός βηματισμός προς όφελος του κοινού συμφέροντος; Δύσκολο. Αφέθηκε πολύς χρόνος να πάει χαμένος και ειπώθηκαν παρά πολλά και «συγκρουσιακά», που έχουν «δυναμιτίσει» το κλίμα. Ακόμη κι αν κάποια στιγμή καθίσουν στο ίδιο τραπέζι οι δύο πλευρές, θα περισσεύει η καχυποψία, την ίδια ώρα που η διάθεση για αμοιβαίες υποχωρήσεις θα λιγοστεύει όλο και περισσότερο…
Από την άλλη, «είναι συνηθισμένα αυτά στην πολιτική. Κάνουν πως τσακώνονται και μετά τα βρίσκουν», θα μπορούσε να πει κάποιος και θα έχει δίκιο. Μόνο που μετά από τέτοιους «καβγάδες», το αποτέλεσμα δεν είναι ούτε προοδευτικό, ούτε αναγεννησιακό. Αντιθέτως, είναι «μια από τα ίδια», μια «μεσοβέζικη» συμφωνία που, πριν καλά – καλά στεγνώσει το μελάνι στην υπογραφή της, θα έχει οδηγήσει σε νέα αδιέξοδα και στην αρχή μιας καινούργιας ρήξης…
Σχετικά άρθρα
Συνεχίζονται οι επιχειρήσεις του ΔΙΚΕΠΑΖ για τη διάσωση ζώων στην πυρόπληκτη Αττική
Ασθενοφόρα και νοσηλευτές του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) συνεχίζουν, από τη Δευτέρα 12/8, τις επιχειρήσεις απεγκλωβισμού και διάσωσης…
Μέριμνα για τα ζώα των πυρόπληκτων περιοχών
Από νωρίς το πρωί της Δευτέρας 12/8 ασθενοφόρα και διασώστες του ΔΙΚΕΠΑΖ (Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων) διατρέχουν τη φλεγόμενη…
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA