Τα μέτρα που ψήφισε ο ΣΥΡΙΖΑ θα τ’ ακυρώσει στην πράξη η κοινωνία
Τα μέτρα που ψήφισαν πρόσφατα οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝ.ΕΛ. θ’ αποτύχουν, τελεία και παύλα. Και θ’ αποτύχουν όχι μόνο γιατί είναι άδικα, ανάλγητα, αντι-αναπτυξιακά, ανεφάρμοστα, αλλά και γιατί αυτή τη φορά δεν θα συνεργαστούν – ανταποκριθούν ούτε αυτοί που μέχρι σήμερα επέμεναν να είναι τυπικοί απέναντι στις υποχρεώσεις τους.
Ο λόγος για την απόλυτη παραπάνω θέση που διατυπώνει η στήλη είναι -τι άλλο- το καθημερινό «ρεπορτάζ» και η επαφή με ανθρώπους της αγοράς, «μικρούς», «μεσαίους» και «μεγαλύτερους». Για κάθε μία από αυτές τις ομάδες, το σύνθημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, το οποίο άλλοτε τόσο ανερυθρίαστα και με δήθεν τσαμπουκά υιοθετούσαν πολλά από τα μέλη της σημερινής κυβέρνησης, λαμβάνει πλέον νέο νόημα. Γίνεται ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ.
Ιδιαίτερα για τους «μικρούς» και «μεσαίους» ο «κόμπος» έφθασε στο «κτένι», που λέει και ο λαός. «Μάτωσαν», φάνηκαν συνεπείς απέναντι στο κράτος και όχι μόνο δεν είδαν τις θυσίες τους να πιάνουν τόπο, όχι μόνο δεν έτυχαν κάποιου κινήτρου που να τους δίνει έστω την ελπίδα μιας μελλοντικής ανάκαμψης, αλλά βλέπουν καθημερινώς να θεσμοθετούνται νέα «βάρη» στις πλάτες τους.
Το κράτος δεν είναι πια συνέταιρος στις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις, αλλά έχει πάρει το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό (μέσω των φορολογικών κι ασφαλιστικών εισφορών), έχοντας μετατρέψει τον επαγγελματία και τον μικρο-μεσαίο επιχειρηματία σε «δουλοπάροικο», που θα πρέπει να ζει μ’ ένα ξεροκόμματο. Και όσοι θεωρούν ότι τα παραπάνω είναι λαϊκισμός, ας μπουν στον κόπο να υπολογίσουν πόσοι είναι οι φόροι και οι ασφαλιστικές εισφορές για κάποιον ελεύθερο επαγγελματία που βγάζει ετησίως 10.000 ευρώ, ας κάνουν την αφαίρεση κι ας δουν τι του απομένει για να ζήσει.
Βέβαια, το πρόβλημα δεν αφορά μόνο τους ελεύθερους επαγγελματίες, αλλά και τους ιδιωτικούς υπαλλήλους και τους συνταξιούχους (ας με συγχωρέσουν οι φίλοι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά -αναλογικά και χωρίς καμία εχθρική διάθεση- είναι σαφώς σε καλύτερη μοίρα σε σύγκριση με ό,τι συμβαίνει με τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα).
Ο ΣΥΡΙΖΑ σπατάλησε ασυλλόγιστα την ευκαιρία που είχε ν' αποκαταστήσει την τρωθείσα εμπιστοσύνη μεταξύ πολίτη και κράτους. Τώρα, ό,τι και να κάνει, δεν θα καταφέρει ν' αποφύγει το «πικρό ποτήρι» στις κάλπες.
Για τούτο η στήλη επιμένει ότι τα μέτρα δεν θα περάσουν. Μπορεί να τα ψήφισαν, μπορεί να τα κάνουν νόμους και να τα γράψουν στα… κιτάπια τους, αλλά η πλειονότητα των πολιτών θα τα γράψουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους. Όχι από επαναστατική διάθεση, μήτε για να εκδικηθούν τους άλλοτε αριστερούς, που θα έφερναν την «άνοιξη» στον τόπο. Απλούστατα, η καμπούρα της καμήλας δεν αντέχει πλέον και κινδυνεύει να σπάσει ακόμη και από την προσθήκη ενός και μόνο σταχυού.
Αλλά είναι και κάτι βαθύτερο που «μας λερώνει», όπως θα έλεγε και ο ποιητής. Είναι κάτι σημαντικότερο που καθορίζει τη στάση μας, τουλάχιστον από ιδρύσεως του ελληνικού κράτους και το οποίο, τα τελευταία χρόνια, έλαβε ακόμη οξύτερη μορφή. Αναφερόμαστε στην κατάρρευση της εμπιστοσύνης του πολίτη προς το κράτος. Όχι του πολίτη – μπαταχτσή, όχι του «δεν βαριέσαι» και του «όσα πάνε κι όσα έρθουν», αλλά του πολίτη που πίστεψε, εργάστηκε, επένδυσε κι ενώ περίμενε να έχει απέναντί του ένα κράτος – συνεργάτη, αντιμετωπίζει ένα κράτος – εχθρό.
Όσοι μπορούν από αυτούς τους πολίτες θα συνεχίσουν να εγκαταλείπουν τη χώρα, ενώ όσοι μείνουμε θα προσπαθήσουμε, με όποια «κομπίνα» σκαρφίζεται ο καθένας, με κάθε θεμιτό κι αθέμιτο τρόπο, να διαφυλάξουμε, όχι, βέβαια, τα πλούτη μας, αλλά το δικαίωμά μας να ζούμε.
Ο ΣΥΡΙΖΑ (γιατί για τους ΑΝ.ΕΛ. ούτε λόγος να γίνεται) είχε την ευκαιρία ν’ αποκαταστήσει αυτή την τρωθείσα εμπιστοσύνη μεταξύ πολίτη και κράτους. Ωστόσο, τη σπατάλησε ασυλλόγιστα προεκλογικώς, υποσχόμενος «την Άρτα με τα Γιάννενα» και την «εξαφάνισε» μετεκλογικώς, εφαρμόζοντας την πιο δεξιά πολιτική που έχει γνωρίσει ο τόπος από τη μεταπολίτευση και μετά. Τώρα, ό,τι και να κάνει, όσους ανέξοδους τσαμπουκάδες κι αν πουλά για εσωτερική κατανάλωση, οι «πελάτες» του φεύγουν και, μάλιστα, χτυπούν θυμωμένα την πόρτα πίσω τους. Τα απότοκα αυτού του θυμού ο ΣΥΡΙΖΑ θα τα εισπράξει στο εκλογικό ταμείο, όποτε και να στήσει τις κάλπες.
Γιατί θα έπρεπε να γνωρίζει ότι όσο δύσκολα συγκεντρώνεται το πολιτικό κεφάλαιο, τόσο εύκολα μπορεί να εξανεμιστεί, όταν αυτός που το κατέχει δεν ξέρει να το διαχειριστεί. Και ο ΣΥΡΙΖΑ, πλην όλων των άλλων, απέδειξε ότι στη διαχείριση έχει μαύρα μεσάνυχτα…
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA