Super League: Ματσάρα για την Κηφισιά στη 14η αγωνιστική -Επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα με 4-2
Φωτογραφία: CosmoteTV/video

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Κηφισιά το απόγευμα του Σαββάτου 16 Δεκεμβρίου στο στάδιο της Καισαριανής, όπου υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι Βόρειοι κατάφεραν να επιβληθούν με 4-2 σε ένα «χορταστικό» και περιπετειώδες παιχνίδι και να ξεκολλήσουν από τον… βυθό του βαθμολογικού πίνακα, φθάνοντας τους 11 βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε δυναμικά, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να ανοίγει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με την καρφωτή κεφαλιά του Οζέγκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εξίσου γρήγορα, στο 10ο λεπτό, με το Ροσέρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο, με τη σέντρα οι Κηφισιώτες αντέδρασαν και ένα λεπτό μετά την ισοφάριση πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με το γκολ του Ματέος Σάντος. Όμως, οι Ηπειρώτες δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τον Παντελάκη στο 23′ ισοφάρισαν εκ νέου. Μάλιστα, στο 32′ παραλίγο να πάρουν και το προβάδισμα, αλλά ο Λεό δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς. Και όχι μόνο αυτό, αλλά μόλις τρία λεπτά μετά ο Λαντρ, με εντυπωσιακό τρόπο, έστελνε για τρίτη φορά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, κάνοντας το 3-2. Τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτή του Βαφέα, στο 43′, ο οποίος έπιασε απευθείας το δυνατό σουτ, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε στη γωνία του.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι φιλοξενούμενοι πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες, αλλά η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του στον Γκάρι στο 78′ τους… έκοψε τα φτερά. Παρά την πίεση που εξακολούθησαν να ασκούν όχι μόνο δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν για τρίτη φορά, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκαν ακόμη ένα γκολ, και πάλι από τον Οζέγκοβιτς, έστω κι αν η κατοχύρωσή του πέρασε από το VAR, για να αποκλειστεί η πιθανότητα οφσάιντ.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λαντρ, Βαφέας, Παρράς (46′ Γκόμπελιτς), Παπασάββας, Ιπαλίμπο, Σάντος (66′ Τετέι), Κωνσταντακόπουλος (90+4′ Ιλίεφ), Μπιφουμά (66′ Αντερέγκεν), Οζέγκοβιτς

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (46′ Γκάρο), Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίνο, Λεό (64′ Γκάρο)

Πηγή πίνακα: Super League