Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα στο ντέρμπι κορυφής με τον ΙΕΚ Ξυνή Δικέα

«Φρένο» στο σερί των νικών του ΑΣΕ Δούκα έβαλε ο ΙΕΚ Ξυνή Δικέας, ο οποίος υποχρέωσε την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων στην πρώτη του ήττα (21-29) στον β’ γύρο της Handball Premier.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «μπλε» υποχώρησαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο παραμένουν σε τροχιά τετράδας, όπως μας ενημερώνει η ιστοσελίδα του συλλόγου.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη βρέθηκε σε άσχημη ημέρα και το πλήρωσε, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ο αντίπαλος κυριάρχησε και οδηγήθηκε στην επικράτηση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΙΕΚ Ξυνή προηγήθηκε με 3-6, όμως ο Δούκας ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 20ό λεπτό πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 7-6.

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι «μπλε» πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τον Δικέα να οδηγείται στα αποδυτήρια προηγούμενος με ένα γκολ (10-11).

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων, σε άμυνα και επίθεση, ξέφυγαν στο σκορ με 17-24.

Στον χρόνο που είχε απομείνει ο Στάθης Ζαμπούνης και οι συμπαίκτες του δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, γνωρίζοντας έτσι την ήττα με 21-29.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-4, 4-6, 7-6, 9-8, 11-12(ημίχρονο), 12-15, 13-17, 15-19, 17-22, 19-25, 21-29.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραϊτης, Τόμπρος, Τζηράς 5, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλης 1, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Νιντερέγγερ, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 3, Μυλωνάς 3.

ΙΕΚ Ξυνή (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 8, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 2, Μελετάκος, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 1, Παπακυπριανού 8, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Κολοκοτρώνης, Χάλαρης 1, Κεδέρης.