Ήττα ΑΣΕ Δούκα στον πρώτο τελικό της Handball Premie από το ΙΕΚ Ξυνή με 25-21

Ο ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα στους τελικούς της Handball Premier, καθώς στο πρώτο παιχνίδι με τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ γνώρισε την ήττα με 25-21. Η ομάδα του Αμαρουσίου έχει κάθε λόγο να «φωνάζει» για τη διαιτητική αντιμετώπιση των κ.κ. Πατιού και Τσιάνα, οι οποίοι προκάλεσαν με τα σφυρίγματά τους ουκ ολίγες φορές, όπως αναφέρει ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του.

Οι «μπλε»  από το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν 9-3 στο 19’. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη με τον Μυλωνά μείωσε στο 23’ σε 9-6, για να λήξει το πρώτο ημίχρονο 13-9 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, οι «μπλε» μείωσαν γρήγορα σε 13-10, όμως το σερί του ΙΕΚ Ξυνή του έδωσε διαφορά ασφαλείας 7 τερμάτων (21-14) στο 50ό λεπτό. Ο Δούκας στα λεπτά που είχαν απομείνει το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στα 4 γκολ, 25-21.

Με το βλέμμα στον δεύτερο τελικό

Οι δύο ομάδες, μετά τον πρώτο τελικό, ανανέωσαν το ραντεβού τους για την προσεχή Δευτέρα (22/05) στις 16.00 το απόγευμα και πάλι στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, για τον δεύτερο τελικό, με τους παίκτες του Γιώργου Κρανάκη να σκοπεύουν μόνο στη νίκη, που θα τους επιτρέψει να ισοφαρίσουν σε 1-1, μεταφέροντας τη σειρά των αγώνων στο Δαΐς.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 25-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 7-2, 9-5, 11-6, 13-9(ημίχρονο), 16-11, 17-12, 19-12, 21-14, 24-17, 25-21.

ΙΕΚ Ξυνή (Πάνος Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακιδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης 1, Αργυρακης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Αλβανός 9, Παπαδιονυσιου 3, Παπακυπριανού 7, Λεωνίδας 1, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 2.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 3, Μωραίτης 1, Τόμπρος, Τζηράς 6, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης 1, Νιντερέγγερ, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Ζιβούλοβιτς 2, Νταρσουλαντ 1, Αραπακόπουλος, Μυλωνάς 2, Ζαφειράκης.

Δίλεπτα: 9-4 Πέναλτι: 5/6 – 0/1.