Μόνο ο ΟΦΗ Ηρακλείου πήρε ροζ φύλλο αγώνα στη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών

Μόνο ο ΟΦΗ Ηρακλείου, από τις έξι ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Τα αποτελέσματα της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών (14η αγωνιστική)

• Αχαρνής – Ποσειδών Ν. Ψυχικού 69-51

Ο ΑΟΚ Χαλάνδρι γνώρισε την ήττα στο κλειστό «Ζαχ. Αλεξάνδρου» από τον Ιωνικό με σκορ 69-61 και υποχώρησε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 22 βαθμούς. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστική στο πρώτο δεκάλεπτο, οπότε η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους διαφορά (23-10) την οποία ουδέποτε κατάφερε να μειώσει σε σημείο ανατροπής. Την επόμενη αγωνιστική (29/1) το συγκρότημα του Χαλανδρίου θα φιλοξενήσει στο «Ν. Πέρκιζας» τον Τυφώνα Ηρακλείου.

Ήττα και για τον Ποσειδώνα Ν. Ψυχικού από την Αχαρνής με σκορ 69-51, που ωστόσο παραμένει στην 7η θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ο Ποσειδών θα υποδεχθεί στο κλειστό του Ψυχικού την Ηλιούπολη.

Ούτε η Πεύκη τα κατάφερε καλύτερα στο κλειστό της Ραφήνης, όπου ηττήθηκε από τον Αργοναύτη Τριγλ. με σκορ 71-66 και παραμένει στην 8η θέση της βαθμολογίας, με 20 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων θα φιλοξενήσει τον Ηλυσιακό.

Ο ΟΦΗ Ηρακλείου πήρε το τυπικά «διπλό» από τον «συντοπίτη» Τυφώνα, στην παράταση, με σκορ 72-77. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν μέχρι και το τέλος της τρίτη περιόδου, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ αντεπιτέθηκε και, με ένα επιμέρους 22-15 έφερε το παιχνίδι στα ίσια (66-66) και το έστειλε στην παράταση, όπου και τελικώς επικράτησε. Ο ΟΦΗ ανέβηκε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 18 βαθμούς, και την επόμενη Δευτέρα (29/1) θα υποδεχθεί τον ουραγό Προμηθέα Χαλανδρίου, ενώ ο Τυφών υποχώρησε στη 13η θέση, με 17 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θ’ αγωνιστεί εκτός με τον ΑΟΚ Χαλάνδρι.

Τέλος, ο Προμηθέας Χαλανδρίου γνώρισε άλλα μία εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από το Κουκάκι, με σκορ 81-72, και παραμένει ουραγός του πρωταθλήματος, με 15 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων θα αγωνιστεί στο κλειστό του Ηρακλείου, απέναντι στον ΟΦΗ.

Η βαθμολογία της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών (14η αγωνιστική)