Α2 βόλεϊ Ανδρών: Ο Πανερυθραϊκός φοβήθηκε  τον πρωτοπόρο Μίλωνα και έχασε με 3-0 σετ

Α2 βόλεϊ Ανδρών: Ο Πανερυθραϊκός φοβήθηκε τον πρωτοπόρο Μίλωνα και έχασε με 3-0 σετ

Δεν τα κατάφερε ο Πανερυθραϊκός στο κλειστό του Μίλωνα απέναντι στην πρωτοπόρο τοπική ομάδα, από την οποία και έχασε με 3-0 σετ (25-09, 26-24, 25-13) για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ Ανδρών (Α’ όμιλος).

«Οι ομάδες δεν έχουν πολλές φορές την ευκαιρία, χωρίς άγχος, να μετρήσουν τις ικανότητες τους απέναντι σε κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες», αναφέρει ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα του και προσθέτει:

«Μία από τις φορές αυτές έπρεπε να ήταν και ο αγώνας της Ερυθραίας εναντίον της πρώτης και αήττητης  ομάδας του Μίλωνα, μιας και δεν είχε τίποτα να χάσει, παίζοντας με ενθουσιασμό και ρισκάροντας απέναντι σε έναν τόσο δυνατό και πλήρη αντίπαλο. Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι και χάθηκε η ευκαιρία για έναν αγώνα με ωραίες φάσεις και ανάλογο πάθος, μιας και ο Πανερυθραϊκός φοβήθηκε περισσότερο από ότι έπρεπε τον αντίπαλο και ποτέ δεν κατέβηκε να παίξει το 1ο σετ του αγώνα».

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα όπως αναρτήθηκε στην ίδια ιστοσελίδα έχει ως εξής:

Ο Μίλωνας, πιέζοντας με πολύ καλό σέρβις και ορθώνοντας μπλοκ-πραγματικό τείχος, απέναντι στους επιθετικούς της Ερυθραίας, μετέτρεψε το πρώτο σετ σε απλή διαδικασία και το κέρδισε σε 16′ με 25-9.

Στο 2ο σετ η Ερυθραία αντέδρασε και το σετ παίχτηκε με ίσους όρους και μάλιστα έφτασε να προηγηθεί και με 3 πόντους διαφορά στα μέσα του σετ, δυστυχώς όμως στα κρίσιμα σημεία προς το τέλος του σετ έγιναν λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στον Μίλωνα να ισοφαρίσει 20-20 και τελικά, τη μοναδική φορά που πέρασε μπροστά στο σκορ, να κερδίσει το σετ σε 26′ 26-24.

Το 3ο σετ ήταν εικόνα καρμπόν του 1ου, ο Μίλωνας πήρε κεφάλι από την αρχή και το τελείωσε 25-13 σε 20′.

Δυστυχώς πλην του 2ου σετ η ομάδα της Ερυθραίας σε τίποτα δεν θύμισε την ομάδα του πρώτου γύρου όταν, με πολύ καλή απόδοση στο 3ο και 4ο σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει τον Μίλωνα 2-2 στα σετ, για να χάσει τελικά τον αγώνα 2-3.

Υστέρησε έναντι του αντιπάλου σε όλα τα τεχνικά στοιχεία, επίθεση, μπλοκ, υποδοχή, άμυνα και σέρβις και έτσι η ήττα ήλθε φυσιολογικά.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (προπονητής Χατζηπέρρος Μ.): Βητάς Σ., Σεβδαλής Β., Τσικάτος Δ., Καραγίωργος Χ., Παπαδόπουλος Ι., Πλεμμένος Θ., Φάκας Δ., Αδαμόπουλος Π., Μανδηλάρης Σ., Μήττας Κ., Κωστόπουλος Γ.

ΜΙΛΩΝ (προπονητής Παπαδόπουλος Α): Αλεξίου Ι., Κανασάρος Α., Κανελλόπουλος Γ., Καρακίτσιος Α., Μαντέκας Ι., Μαυραγάνης Ν., Μπέλος Χ., Πολυχρονιάδης Α., Ράμος Ε., Ρούσσος Χ., Τουρνάκης Α., Τσαρκάτογλου Μ., Χάκας Σ., Χανδρινός Σ.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 23 βαθμούς.

Για την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα της Ν. Ερυθραίας θα υποδεχθεί στο κλειστό «Στ. Καλαϊντζής» (Σάββατο 1 Φεβρουαρίου, στις 18.30) τον Πανιώνιο.

Τα αποτελέσματα της Α2 βόλεϊ Ανδρών (Α’ όμιλος – 12η αγωνιστική)

ΔΑΣ Δραπετσώνας – Γ.Ε. Ηρακλείου 0-3 (15-25, 15-25, 21-25)
ΑΕΠ Ολυμπιάς – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-2 (22-25, 16-25, 25-20, 25-22, 15-09)
Α.Ο. Νέοι Βύρωνος – Α.Ο. Αιγιαλέων 0-3 (20-25, 25-27, 20-25)
Α.Σ. Κέρκης – Α.Ε. Αρμενίων 3-1 (19-25, 25-14, 25-22, 26-24)
ΑΟΝΣ Μίλων – Α.Σ. Πανερυθραϊκός 3-0 (25-09, 26-24, 25-13)

Ρεπό o Γ.Σ. Πανιώνιος

Η βαθμολογία της Α2 βόλεϊ Ανδρών (Α’ όμιλος –12η αγωνιστική)

Πηγή πίνακα: Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης

Η Ροδίων Άθλησις αποχώρησε από το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών και δεν υπολογίζεται στην βαθμολογία.

Ο Α.Σ. Κέρκης μηδενίστηκε στην αναμέτρηση  της 8ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΠ Ολυμπιάς.