Β’ Εθνική μπάσκετ: Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα τοπικά ντέρμπι στα Βόρεια
panerythraikosbc.gr

Μοιρασμένη η 18η αγωνιστική για τις 6 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος). Στα δύο τοπικά ντέρμπι, Παπάγου – Πανερυθραϊκός και Πεντέλη – Δούκας, κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, ενώ άλλη μια νίκη κατέγραψε το Μαρούσι. Αντιθέτως, ο ΚΑΟ Μελισσίων έχασε στις… λεπτομέρειες από τη Μεγαρίδα.

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 18η αγωνιστική)

ΚΑΟ Μελισσίων – Μεγαρίδα 61-64

Μόνο για δέκα λεπτά άντεξε ο Παπάγος, βάζοντας στα… σχοινιά τον Πανερυθραϊκό, αλλά τελικώς ο τελευταίο ανέκαμψε και… άλωσε το «σαλούν» με σκορ 75-67. Η ομάδα της Ν. Ερυθραίας εξακολουθεί να «συγκατοικεί» στην πρώτη θέση με το Μαρούσι, έχοντας 14 βαθμούς, αλλά το δεύτερο έχει έναν αγώνα λιγότερο. Όσο για τους «στρατηγούς», αυτοί έπεσαν στην 9η θέση, με 27 βαθμούς, όσους έχουν Μανδραϊκός και Πανελευσινιακός.

Νίκη και για το Μαρούσι, που επιβλήθηκε του Εθνικού με σκορ 83-78 και διατηρεί την πρωτιά του. Πάντως, παρά τη νίκη, οι γηπεδούχοι δυσκόλεψαν κατά διαστήματα τους εαυτούς τους, αλλά τελικώς είχαν την ασφάλεια των Γκαγκαλούδη και Ξυδά που «φόρτωσαν» το αντίπαλο καλάθι με 18 πόντους έκαστος.

Η Πεντέλη βρήκε τον… μάστορά της από τον Δούκα, ο οποίος αν και αντιμετωπίζει το φάσμα της υποβίβασης, δεν «καταθέτει τα όπλα» και παλεύει κάθε παιχνίδι. Έτσι, στην έδρα των Πεντελιωτών πήρε μεγάλη νίκη με σκορ 75-68 και έφθασε στους 21 βαθμούς, που τον ανεβάζουν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντιθέτως, η Πεντέλη παραμένει στη 12η θέση, με 26 βαθμούς.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στα γειτονικά Μελίσσια, όπου ο ΚΑΟΜ έχασε από τη Μεγαρίδα με σκορ 64-61, σε ένα παιχνίδι που «έσπασαν καρδιές». Παρά τη μάχη που έδωσαν οι Μελισσιώτες δεν απέφυγαν το «πικρό ποτήρι» και υποχώρησαν στη 14η θέση, με 22 βαθμούς, αν και έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 18η αγωνιστική)

1. Πανερυθραϊκός 14-4 32
2. Μαρούσι 14-3 31*
3. Έσπερος 12-6 30
4. Αιγάλεω 11-7 29
5. Εθνικός 11-7 29
6. Πρωτέας Β. 11-7 29
7. Ν.Ε. Μεγαρίδας 10-8 28
8. ΟΦΗ 10-8 28